نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
سیاسی

گروسی: به بیشینه سطح دسترسی و بازرسی از ایران نیاز داریم

منبع
ايسنا
بروزرسانی
گروسی: به بیشینه سطح دسترسی و بازرسی از ایران نیاز داریم

ایسنا/ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگویی به سوالاتی درباره آخرین وضعیت فعالیت‌های آژانس در ایران با توجه به تحولات احیای توافق هسته‌ای پاسخ داد.

به گزارش  وبگاه شبکه پی‌بی‌اس، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بخشی از گفت‌وگو با این شبکه در پاسخ به این سوال که آیا ایران پاسخ لازم را در توضیح وجود مواد هسته‌ای در محل‌هایی که ادعا می‌شود محل‌هایی هستند که اعلامشان نکرده، به آژانس ارائه کرده است یا نه، گفت: آن‌ها می‌دانند که باید این کار را انجام بدهند. ما بر سر سازوکاری در این زمینه توافق کرده‌ایم. وقتی آژانس اثری از مواد هسته‌ای در یک محل پیدا کند که به عنوان محلی اعلام نشده باشد که در آن فعالیت هسته‌ای انجام می‌گیرد، وظیفه قانونی من این است که در این باره سوال کنم.
گروسی ادامه داد: ما باید توضیح کافی در  این باره داشته باشیم که آیا فعالیتی در آنجا انجام شده، چه نوع فعالیتی بوده و چه نوع ماده‌ای داشته‌ایم.
او در ادامه در پاسخ به این که آیا فکر می‌کند پیش از امضای هرگونه توافق سیاسی میان آمریکا و اروپا و ایران به توضیحات کافی در این زمینه نیاز دارد یا نه، گفت: این سوالی سیاسی است که باید از آن‌ها پرسیده شود نه من. آنچه ما نیاز داریم همکاری از سوی ایران است. ما همچنین به بیشینه سطح دسترسی و بازرسی نیاز داریم. هرچه بیشتر محدودیت داشته باشیم، [توضیحمان] به جامعه جهانی در زمینه وضعیت فعلی مواد هسته‌ای در ایران از باورپذیری و اطمینان کمتری برخوردار خواهد بود.
در ادامه این گفت‌وگو، مدیرکل آژانس در پاسخ به این که آیا با توجه به درخواست ایران در مذاکرات  مبنی بر پایان یافتن این تحقیقات آژانس پیش از بازگشت آن به توافق هسته‌ای،  آمریکا و اتحادیه اروپا  او را برای پایان دادن به این تحقیقات تحت فشار گذاشته‌اند یا نه، توضیح داد: آمریکا به من هیچ فشاری نیاورده است. ممکن است از سوی هر یک از طرفین مذاکرات فشاری بر دیگری اعمال شود که یا مشهود است یا نیست. اعمال فشار در این مسائل هسته‌ای همیشه وجود خواهد داشت. متاسفانه بخشی از این روند است. اما اگر ما به کار خودمان ادامه دهیم، اگر آژانس کار بازرسی‌اش را انجام دهد و اجازه دهند که انجامش دهد، به آن نقطه می‌رسیم، من واقعا مطمئنم. 

گروسی در توضیح این که آیا با توجه به خاموش کردن تعدادی از دوربین‌های آژانس در ایران در حدود دو ماه گذشته،  این امر به این معنا بوده است که آژانس توان این را که مطلع شود آیا ایران در این مدت در حال ساخت سانتریفیوژهای جدید بوده است یا نه، گفت: این اقدامی جدی بود. این ۲۷ دوربینی که خاموش شدند، در حال پوشش دادن نقاط مهمی از تاسیسات ساخت سانتریفیوژ و دیگر موارد بودند و ما این تداوم اشرافمان بر آنچه رخ می‌داد را از دست دادیم. اگر توافق هسته‌ای احیا شود و دوربین‌ها دوباره روشن شوند، لازم خواهد بود که با همکاران ایرانی‌مان بنشینیم و ببینیم چطور می‌توانیم شکاف‌های موجود میان آن موقع و الان را پر کرد.
مدیرکل آژانس در پاسخ به این که آیا از نظر او آژانس می‌تواند از طریق این توافق‌های هسته‌ای در بازه‌زمانی مطرح شده از سوی کشورهای جهان فعالیت‌های هسته‌ای ایران را کشف کند، گفت: من فکر می‌کنم اگر آژانس دسترسی درست و لازم را داشته باشد، بازرسان آن همیشه در موقعیتی خواهند بود که به موقع هر گونه انحراف مواد هسته‌ای در ایران یا در هر جای دیگری را کشف کنند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره