نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
سیاسی

اسناد دفاع مقدس محرمانه هستند؟

منبع
فارس
بروزرسانی
اسناد دفاع مقدس محرمانه هستند؟

فارس/ رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اظهار داشت: سپاه اسناد دفاع مقدس را به‌ خوبی نگهداری کرده و آنها را از آسیب‌های احتمالی، حفاظت و به خوبی آرشیو کرده است.

سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح صبح امروز چهارشنبه (دوم شهریور) پس از بازدید از مرکز اسناد مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سپاه پاسداران با اشاره به بازدید خود از این مرکز درباره نقش اسناد در جلوگیری از بروز انحراف و شفاف سازی واقعیت های دفاع مقدس اظهار داشت: یکی از ابتکارات بی‌نظیر سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس این بود که از اوایل دوران دفاع مقدس راویانی را در تمام یگان ها و قرارگاه ها مستقر کرد. این راویان با ضبط صوت، دفترچه یادداشت و بعضاً با دوربین عکاسی همه مکالمات بی‌سیم، مذاکرات و مباحث مربوط به عملیات‌های آفندی و پدافندی را با دقت کامل ثبت و ضبط کردند. تعدادی از این راویان جانباز شده و برخی دیگر نیز به شهادت رسیدند.

وی افزود: گنجینه بی نظیری از دوران دفاع مقدس تشکیل شد که امروز می تواند به عنوان دستمایه همه پژوهش‌ها و تحقیقات مربوط به دفاع مقدس مورد استفاده قرار بگیرد. این گنجینه در هیچ نقطه از کشور درباره دفاع مقدس وجود ندارد و قطعا در مقایسه با خاطره ها و آنچه در اذهان مردم درباره دفاع مقدس باقی مانده، درباره واقعیت های دفاع بسیار متقن و مستندتر است و با هیچ منبع قابل قیاس نیست.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی این اسناد را به خوبی نگهداری کرده و آن ها را از آسیب های احتمالی که ممکن است در طول زمان به وجود بیاید، حفاظت و به خوبی آرشیو کرده است. مرکز اسناد دفاع مقدس سپاه در همه آثار مکتوب، هنری و یا اطلس هایی که ابن مجموعه ارزشمند منتشر کرده از این اسناد بهره برده است.

وی افزود: خطر بزرگی که همه حوادث بزرگ تاریخی از جمله دفاع مقدس را تهدید می کند، مسئله تهدید، فراموشی، دروغ، اغراق و مانند این هاست که وجود این اسناد باعث می شود چنین خطراتی به راحتی به‌وجود نیاید. 

سرلشکر باقری گفت: یعنی اگر عده‌ای اهل تحقیق وجود داشته باشند که با استفاده از این اسناد واقعیت ها را استخراج کنند، تفاوت آن با هرگونه تحریف، دروغ و اغراق مشخص شده و فراموشی هم باعث زنگار گرفتن واقعیت ها نخواهد شد. 

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در پایان تصریح کرد: این اتفاق مهم در حفظ حقایق دفاع مقدس در سپاه رخ داده و دوستان ما در این مجموعه کار شبانه روزی انجام می دهند و جای قدردانی دارد. این اسناد برای همه محققان سراسر کشور نیز قابل بهره‌برداری است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا این نهاد برنامه ای برای انتشار اسناد فاقد طبقه بندی در دستور کار دارد یا خیر، بیان داشت: چندین سال است که ابلاغی مبنی بر خارج شدن اسناد دفاع مقدس از حالت محرمانگی صادر شده که اسناد دفاع مقدس دیگر دارای طبقه‌بندی نیست؛ مگر اینکه اسناد خاصی که مسئولان مرکز اسناد مشخص کنند و این هم شاید یک درصد اسناد دارای طبقه‌بندی است.

وی افزود: بدین ترتیب باید گفت که ۹۹ درصد اسناد دفاع مقدس فاقد طبقه‌بندی هستند و چنانچه مشکلی هم در زمینه باقی ماندن طبقه‌بندی وجود دارد، ستاد کل نیرو‌های مسلح آمادگی‌ صدور مجوز‌های لازم برای انتشار آن‌ها را دارد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره