رویداد 24/ بهروز محبی می‌گوید: پدر خانم مهسا امینی به خاطر اظهاراتی که داشته باید در برابر افکار عمومی پاسخگو باشد؛ یا ایشان راست می‌گوید یا دروغ. وقتی دکتر شیروانی می‌گوید من در زمانی که مرحومه هشت ساله بوده او را عمل کردم چرا پدر ایشان می‌گوید دخترش عمل نشده؟ و اگر پدر خانم امینی دروغ گفته باشد باید پاسخگو باشد.
 
با وجود گذشت بیش از یک هفته از درگذشت مهسا امینی، همچنان ابعاد کامل این ماجرا برای افکار عمومی روشن نشده است و اعتراضات در شهر‌های مختلف کشور ادامه دارد. رویداد۲۴ درباره همین موضوع با بهروز محبی نماینده سبزوار گفت‌وگو کرده است. او می‌گوید: نظام جمهوری اسلامی ایران این‌قدر اقتدار دارد که اگر خطایی رخ داده باشد از خانواده امینی عذرخواهی کند. ماجرا از این قرار بوده که دختر جوانی به تهران آمده و به هر دلیلی فوت کرده است. اولین مسئله این است که دلیل فوت چه بوده است و چه تاثیری بر کشور می‌گذارد و وظیفه مجلس در برابر این اتفاق چیست؟ ما از ابتدا معتقد بودیم که این موضوع باید توسط یک گروه حقیقت‌یاب پیگیری شود، همان‌طور که در نامه‌های جداگانه‌ای رییس جمهور و رییس قوه مقننه و دیگران این مطالبه را خواستار شدند. این گروه حقیقت‌یاب با حضور نماینده سقز که خودش مستقیم درگیر مسئله است شکل گرفت که نظر من بر این بود که کاش پدر خانم مهسا امینی هم در این گروه حضور داشت تا مطالب از ابتدا تا انتها بررسی می‌شد. باید فیلم‌ها و البته مستندات پزشکی که در این باره وجود دارد با حضور پزشکان متخصص بررسی شود که الحمدلله این اتفاق افتاده و کمیسون امور داخلی کشور و شورا‌ها به این مسئله ورود جدی پیدا کردند و به اطلاعات دقیقی رسیدند.
  
نماینده سبزوار می‌گوید: معتقدم، نظام در برابر این اتفاق نباید خبر دروغ دهد و ثانیاً باید شفاف باشد و شیوه فوت دختر جوان باید مورد بررسی دقیق قرار بگیرد، ولی یکی از موضوعاتی که باعث ناراحتی من شده این است که چرا پدر خانم مهسا امینی اعلام کرده که دخترش هیچ عمل جراحی نداشته است در حالی که دکتر شیروانی اعلام کرده من زمانی که خانم امینی هشت سال داشت، عملش کردم و تومور مغز داشته است. حال باید پرسید با چه انگیزه‌ای پدر ایشان این حقیقت را کتمان می‌کند؟ این‌ها نقص‌های کار است، یعنی نه خانواده او باید حقیقت را کتمان کنند و نه نظام. نظام ریز ماجرا را اعلام کند و اگر کسی در این مسیر تخلف کرده یا خشونت به خرج داده که خلاف اصل ۳۸ قانون اساسی است، او را مجازات کند.

این چهره اصولگرای مجلس می‌گوید: به نظر من، نظام این‌قدر اقتدار دارد تا جایی که خطا کرده عذرخواهی و در پی جبران آن بربیاید و کسی که خطا کرده را مجازات کند. اگر کسی خطایی کرده، خودش باید پاسخگوی رفتارش باشد. از این‌رو، اکنون باید کمی صبر داشت.

وی می‌گوید: منافقین که ۱۷ هزار انسان را در کشور به شکل وقیحانه و ناجوانمردانه به شهادت رساندند، امروز پشت قضیه قرار گرفتند، جریان‌های ضدانقلاب و معاند پشت ماجرا هستند یا عربستان سعودی که گرداننده شبکه ایران‌اینترنشنال است که نمی‌داند حقوق بشر یعنی چه، آمده و شده مدافع مهسا امینی. پس همه ما باید در رفتارمان مواظبت کنیم. گروه‌های سیاسی با هر سلیقه‌ای در بیانیه‌ای که می‌دهند باید مواظبت کنند. آقای کرباسچی در تلویزیون به چه دلیل از واژه قتل برای خانم مهسا امینی استفاده می‌کند؟ در حالی که هنوز اثبات نشده است.

نماینده استان خراسان رضوی می‌گوید: باید با صداقت با مسائل روبرو شد. من معتقدم پدر خانم مهسا امینی به خاطر اظهاراتی که داشته باید در برابر افکار عمومی پاسخگو باشد؛ یا ایشان راست می‌گوید یا دروغ. وقتی دکتر شیروانی می‌گوید من در زمانی که مرحومه هشت ساله بوده او را عمل کردم چرا پدر ایشان می‌گوید دخترش عمل نشده؟ و اگر پدر خانم امینی دروغ گفته باشد باید پاسخگو باشد. متاسفانه در کشور ما افراد می‌آیند و دروغ می‌گویند بعد هم هیچ تاوانی نمی‌دهند و این خیلی بد است.

محبی در پاسخ به اینکه شیوه برخورد نظام با معترضان باید چگونه باشد؟ گفت: بنای ما در اعتراضات و شلوغی‌های اخیر، تساهل و تسامح است و در ابتدا این بود، اما جریان مقابل رفت روی اغتشاش و حتی در یکی از شهر‌ها پلیس را آتش زدند یا مثلاً چادر از سر زنان برداشتند و حتی برخی دختران که در اعتراضات شرکت کرده بودند توسط همان عوامل شلوغی‌ها مورد تعرض قرار گرفتند که این موضوع در توئیتر بعضی از این افراد، قابل مشاهده است. حتی کسی با خانم خود در این اعتراضات شرکت کرده و گفته همسرم مفقود شده و صبح به کلانتری مراجعه کرده و اعلام داشته بیایید زنم را پیدا کنید. این اتفاقات ناگوار، پیام‌های ناخوشایندی دارد. از این‌رو، نظام تا جایی که راه دارد و می‌تواند با تسامح برخورد می‌کند و هر لحظه‌ای که اغتشاش دیده شد باید از قوه قهریه استفاده شود و این راستا، جای تردیدی نیست.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar