ایسنا/ امیر قطر و صدر اعظم آلمان بر اهمیت رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران تاکید کردند.

به گزارش پایگاه خبری النشره، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر در اظهاراتی گفت که با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان درخصوص مسائل منطقه ای و بین المللی رایزنی کردم و بر حل اختلافات از طریق گفت‌وگو و دیپلماسی تاکید کردیم.

تمیم بن حمد گفت که با صدراعظم آلمان درخصوص اهمیت حمایت از تلاش ها در راستای رسیدن به توافق هسته ای با ایران به توافق رسیدیم.

وی گفت که رسیدن به توافق هسته ای با ایران در تحقق امنیت و ثبات در منطقه تاثیرگذار خواهد بود.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان اخیرا گفت که تبادل پیام‌ها بین آمریکا و ایران از طریق برخی وزرای خارجه و هماهنگ‌کننده اروپا در حال انجام است. ایران با اتخاذ رویکردی منطقی مسیر دیپلماسی را پیگیری می‌کند  و بر توافقی پایدار و دارای تضمین برخورداری از منافع اقتصادی آن، تاکید دارد.

سید ابراهیم رئیسی، رییس جمهور ایران نیز اخیرا در گفت‌وگو با یک شبکه آمریکایی درباره موضوع احیای  توافق با توجه به خروج یک‌جانبه واشنگتن از توافق، گفته بود: ما بارها اعلام کردیم که در مذاکرات برای رسیدن به یک توافق خوب و عادلانه و پیگیری رفع تحریم‌ها جدی هستیم. این ادعا(عدم تمایل ایران به بازگشت به برجام) هم از همان ادعاهای بی اساسی است که مطرح می‌کنند. الان مشکل توافق کجاست؟ چه کسی و چه جایگاهی برای توافق مشکل ایجاد کرده است؟ آمریکایی‌ها تصمیم نمی‌گیرند. مسئله خیلی روشن است؛ ما اعلام کردیم که یکی از نکاتی که ضرورت دارد رف‌شکنی آمریکایی‌ها ممکن است برای آنها آسان باشد که خیلی راحت بخواهند پیمان خودشان را نقض کنند و بیایند و راحت بگویند که ما گویا پیمانی را نبستیم. اما به راستی پیمان و میثاق بستن راهکارش همین است؟
او همچنین در این باره گفت: ما به دلیل رفتاری که از آمریکایی‌ها تاکنون دیده‌ایم نمی‌توانیم به آن‌ها اعتماد کنیم و لذا اگر تضمین وجود نداشته باشد به آمریکایی‌ها اعتمادی نیست کمااینکه بارها پیمان‌ها را نقض کرده‌اند. اگر ما بتوانیم از این توافق منافع اقتصادی‌مان را تامین کنیم و آنچه که جمهوری اسلامی بر آن تاکید دارد یعنی «رفع تحریم‌های ظالمانه»، «تضمین اعتمادآفرین و اطمینان‌بخش» و «حل و فصل مسائل پادمانی به صورت قطعی» محقق شود یک توافق خوب کاملا امکانپذیر است. ما نشان دادیم هم در مذاکرات صادق هستیم و هم به دنبال یک توافق خوب با رفع تحریم‌ها هستیم.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar