عصر ایران/ سفیر اوکراین در رژِم صهیونیستی مدعی شده استفاده گسترده روسیه از تسلیحات ایرانی علیه اوکراین، اسراییل را وادار می کند تا به شکلی آشکارتر و موثرتر به اوکراین کمک کند. 

سفیر اوکراین در اسراییل می گوید که اگرچه اسراییل تاکنون از ارائه تجهیزات نظامی به اوکراین خودداری کرده است، اما ممکن است به زودی سیاست خود را به خاطر استفاده گسترده روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین، تغییر دهد.

"یوگن کورنیچوک" سفیر اوکراین در اسراییل در مصاحبه با روزنامه " اسراییل هایوم" ادعا کرده است که "همکاری نزدیک ایران با روسیه در جنگ اوکراین " یک عامل بسیار مهم است که اسراییل را وادار می‌کند تا به شکلی آشکارتر و موثرتر به اوکراین کمک کند."

این اظهارات بدان معنا نیست که اسراییل تاکنون به اوکراین کمک نظامی نکرده بلکه بیشتر به این معناست که کمک ها و مشاورت های نظامی اسراییل تاکنون در خفا و بی سروصدا بوده و حالا ممکن است آشکارتر شود.

به ادعای گزارش اسراییل هایوم: از زمان آغاز جنگ اوکراین، اسراییل کمک های "بشردوستانه" زیادی به اوکراین ارایه کرده است و در واقع اولین کشوری بود که بیمارستان صحرایی را در داخل خاک این کشور جنگ زده افتتاح کرد.

نفتالی بنت، نخست‌وزیر پیشین اسراییل حتی تلاش کرد تا میان کی یف و مسکو میانجی‌گری کند -البته بدون موفقیت - و "یائیر لاپید" وزیر امور خارجه وقت اسراییل و نخست وزیر کنونی، پس از کشف گورهای دسته‌جمعی در شهرهای اوکراینی که از دست نیروهای روسی آزاد شده بودند، روسیه را محکوم کرد.

از سوی دیگربنا به ادعای گزارش اسراییل هایوم، اسراییل تاکنون درخواست اوکراین را برای کمک نظامی، از جمله کمک‌هایی که صرفا برای حفاظت از غیرنظامیان استفاده می‌شود، رد کرده، از ترس اینکه این اقدام احتمالا آزادی عمل ارتش اسراییل برای انجام حملات هوایی و موشکی در سوریه را محدود کند، جایی که روسیه موقعیت نظامی قوی دارد.

اما حالا سفیر اوکراین در اسراییل مدعی شده نزدیکی ایران به روسیه در جنگ اوکراین و استفاده از تسلیحات ایرانی (پهپاد) ارتش روسیه در جنگ اوکراین، ممکن است رژیم تل آویو را به بازنگری خود در سیاستش نسبت به جنگ اوکراین و روسیه وادارد.

 ادعای سفیر اوکراین درباره عدم ارایه کمک نظامی به این کشور از سوی اسراییل در حالی است که طبق گزارش ها مقامات اسراییل و اوکراین در هفته های گذشته و پس از تثبیت کارآمدی پهپادهای روسیه در جنگ اوکراین، جلساتی محرمانه درباره دریافت سامانه های ضد پهپادی از اسراییل برگزار کرده اند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar