تسنیم/ رئیس شورای امنیت ملی عراق گفت: کمیته عالی با ایران در ارتباط با عملیات تهران در شمال عراق تشکیل شده است.

«قاسم الأعرجی»، رئیس شورای امنیت ملی عراق گفت که نخست وزیر این کشور روز سه شنبه این هفته (دو روز دیگر) به تهران سفر خواهد  و با مقامات ایران دیدار خواهد کرد.
اعرجی امروز یکشنبه در بغداد با «نیچروان بارزانی»، رئیس منطقه کردستان عرق دیدار و درباره مسائل فیما بین بغداد و اربیل رایزنی کرد.
او بعد از این دیدار و گفت‌وگو به یک شبکه کُرد زبان عراقی گفت که این دیدار، مهم بود و طی آن در مورد بسیاری از مسائل مربوط به وحدت و امنیت عراق و همچنین حفظ حاکمیت این کشور تفاهم شد و گفت که معتقد است که تفاهم بین اربیل و بغداد منافع زیادی برای عراق دارد و دو طرف به مرحله بسیار خوبی از تفاهم رسیده‌اند.
او در مورد عملیات ضد تروریستی ایران در شمال عراق نیز گفت: «تفاهمی بین بغداد و اربیل وجود دارد و کمیته عالی تفاهم با جمهوری اسلامی ایران و ترکیه برای ایجاد راه حل‌های مناسبی [در این ارتباط] تشکیل شده است.»
رئیس شورای امنیت ملی عراق افزود: «ما هرگونه نقض حاکمیت عراق را مردود می‌دانیم  و به زودی نخست وزیر محمد شیاع السودانی، روز سه شنبه به تهران سفر خواهد کرد و ما این مسئله را به صورت جدی و مفصل بررسی خواهیم کرد.»
رسانه‌های عراق از جمله میدل ایست نیوز و سبق پرس دیروز گزارش داده بودند که سودانی فردا دوشنبه به تهران سفر خواهد کرد و ادامه میانجی‌گری بین تهران و ریاض برای ازسرگیری روابط جزو موضوعاتی است که قرار است در این دیدار به آن پرداخته شود. سودانی پیش از این به اردن و کویت سفر کرده و بنا به گفته منابع رسانه‌های عراقی و عربی قرار است بعد از این سفر، چهارمین سفر خود را به عربستان سعودی انجام دهد.
به دنبال محرز شدن حمایت گروهک های تجزیه طلب و تروریستی مستقر در شمال عراق در ناآرامی‌ها و اغتشاشات اخیر ایران، تهران بعد از چند بار هشدار اقدام به عملیات ضد تروریستی در شمال عراق کرد و مقر تروریست‌ها در شمال عراق با موشک و پهپاد هدف قرار داد و به بغداد هشدار داد در صورتی که تا ضرب الاجل تعیین شده، تکلیف خود با این تروریست‌ها را مشخص نکند و مرزها را به دست نگیرد، ایران ناگزیر خواهد بود، برای ریشه کن کردن خطر تروریسم و تجزیه طلبی، عملیات زمینی در شمال عراق انجام دهد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar