ایرنا/ رئیس انجمن دوستی ایران و چین ضمن ابراز تاثر و تاسف عمیق از درگذشت «جیانگ زمین» رئیس جمهوری اسبق چین، سفر این شخصیت فقید چین به ایران در سال ۱۳۸۱ را برگی درخشان از تاریخ روابط دوستانه دو کشور توصیف و تاکید کرد رهبران دو کشور همواره اراده پولادین برای توسعه روابط داشته و دارند.

علاءالدین بروجردی روز دوشنبه با حضور در سفارت چین، ضمن امضای دفتر یادبود جیانگ زمین، مراتب تسلیت انجمن دوستی ایران و چین به مردم و دولت جمهوری خلق چین را به چانگ هوا سفیر این کشور در تهران ابلاغ کرد.

بروجردی در بخشی از پیام تسلیت خود در دفتر یادبود جیانگ زمین که به مناسبت بزرگداشت این مقام فقید چین درسفارت این کشور در تهران گشوده شده است، نوشت: امید است با اراده پولادین و تلاش خستگی ناپذیر، بطور مشترک بتوانیم گام های بلندتری درمسیر تقویت و توسعه روابط دو کشور برداریم.
بروجردی همچنین در حاشیه امضای دفتر یادبود، در گفت و گو با رسانه های چینی «فونیکس» و «سی سی تی وی» تاکید کرد: روابط دوستانه و راهبردی امروز جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین درواقع ادامه مسیر و اهداف سیاست های دوره ریاست آقای جیانگ زمین است و روابط دو کشور از زمان پیروزی انقلاب اسلامی دردهه های گذشته همواره روابطی رو به گسترش بوده است.

وی ضمن ابراز تاسف عمیق از درگذشت جیانگ زمین بعنوان یکی از شخصیت های برجسته و اثرگذار در تاریخ چین، به توجه ویژه وی به روابط تهران-پکن اشاره و تاکید کرد در دهه های اخیر رهبران دو کشور همواره توجه جدی و اراده پولادین برای گسترش روابط داشته و دارند.

بروجردی با اشاره به سفر جیانگ زمین رئیس جمهوری اسبق و فقید چین به تهران اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۱ و دیدار وی با مقالات عالی جمهوری اسلامی ایران از جمله حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی گفت: نام آقای جیانگ زمین در تاریخ روابط دو کشور به ثبت رسیده و نام ایشان به ویژه در مناسبات ایران و چین به نیکی یاد می شود.


 آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌ روز اول اردیبهشت ۱۳۸۱ در دیدار آقای‌ جیانگ‌ زمین‌ رئیس‌ جمهوری‌ فقید خلق‌ چین‌ با اشاره‌ به‌ دو ویژگی‌ مشترک‌ استقلال‌خواهی‌ و حفظ هویت‌ ملی‌ ایران‌ و چین‌ تصریح‌ کردند: سیاست‌ ثابت‌ و اصولی‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ گسترش‌ روابط با چین‌ و استفاده‌ از تمام‌ ظرفیتها در روابط دو جانبه‌ است‌.
جیانگ زمین نیز درآن ملاقات،‌ با اشاره‌ به‌ مسائل‌ جهانی‌، مواضع‌ ایران‌ و چین‌ را در بسیاری‌ از مسائل‌ بین‌المللی‌، یکسان‌ دانست‌ و افزود: سیاست‌ زورگویی‌ و استیلاطلبی‌ آمریکا در جهان‌ با مخالفت‌ گسترده‌ مواجه‌ شده‌ است‌.
رئیس انجمن دوستی ایران و چین در ادامه، با تا کید بر این که سفر جیانگ زمین به تهران از صفحات درخشان تاریخ روابط دو کشور است، گفت: آنچه امروز مهم است، این است که مقامات و مسئولان دو طرف روند تقویت روزافزون روابط در ابعاد گوناگون را ادامه دهند.
وی گفت: روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین روابطی پایدار است و تفاهم نامه ۲۵ ساله میان دو کشور، دوطرف وارد مرحله جدیدی از روابط شده اند که اجرایی نمودن این تفاهم نامه بسیار حائز اهمیت است و هر دو طرف باید گام بیشتر و بلندتری برای اجرای آن بردارند.
بروجردی یادآور شد: البته روابط دوستانه و رو به گسترش ایران و چین البته آفت هایی هم دارد و طبیعتا آمریکایی ها از این روابط حسنه ناخرسند هستند به شکل های مختلف، برای لطمه زدن به این روابط تقلا می کنند اما اراده ایران چین و برای حفظ، تقویت و گسترش مناسبات محکم تر از آن است که تحت تاثیر این گونه تقلاها و کارشکنی ها قرار گیرد.
وی در پاسخ به سوالی چین در خصوص سفر قریب الوقوع رئیس جمهوری چین به عربستان گفت: معتقدیم که سیاست چین مبنی بر داشتن روابط با تمام کشورهای منطقه، یک سیاست منطقی است. منطقه آسیا امروز از مهم ترین و تعیین کننده ترین مناطق جهان است و آینده جهان در اختیار آسیا و شرق خواهد بود و چین هم نقش محوری در این خصوص دارد. لذا ما استقبال می کنیم که جمهوری خلق چین درکنار روابط دوستانه با جمهوری اسلامی ایران، با دیگر کشورهای منطقه نیز روابط دوستانه را توسعه دهد.
درگذشت «جیانگ زمین» رئیس جمهوری پیشین و دبیرکل اسبق حزب کمونیست چین روز چهارشنبه گذشته در سن ۹۶ سالگی بر اثر بیماری درگذشت.
این سیاستمدار شناخته شده چین در سال های ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۳ (دو دوره متوالی) ریاست جمهوری چین را برعهده داشت.
در سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۲ دبیرکلی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین نیز بر عهده جیانگ زمین قرارگرفت. وی در سال ۲۰۰۲ مقام خود به عنوان دبیرکل کمیته مرکزی را به هو جینتائو واگذار کرد.
جیانگ زمین در ۱۷ اوت ۱۹۲۶ در شهر یانگ ژو در چین متولد شد. اجدادش اهل دهکده‌ای به نام جیانگ بودند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar