ایرنا/ آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در تداوم ادعاهای واشنگتن درباره برنامه هسته ای ایران در نشستی خبری با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رزیم اسرائیل ادعا کرد: ایران نباید به سلاح هسته ای دست یابد.

نتانیاهو و بلینکن اعلام کردند که در مورد راههای مقابله با ایران و افزایش تلاش‌ها برای "گسترش دایره صلح" میان اسرائیل و سایر کشورهای عربی گفتگو کردند.
وزیر امور خارجه امریکا اظهار داشت: تعهد ما به امنیت اسرائیل محکم است و هرگز آن را رها نخواهیم کرد.یکی از موثرترین راه ها برای ایجاد امنیت اسرائیل، گسترش توافق ابراهیمی است.
بلینکن تصریح کرد: بایدن متعهد به دستیابی به راه حل دو کشوری میان اسرائیل و فلسطین است و تدابیر لازم برای جلوگیری از تشدید تنش میان دو طرف باید اتخاذ شود.
وی همچنین با تاکید بر ارزش‌های مشترک میان تل آویو و آمریکا، ادعا کرد: این ارزش ها شامل حمایت ما از اصول و نهادهای دموکراتیک، احترام به حقوق بشر، اجرای برابر عدالت برای همه مردم، تامین حقوق گروه‌های اقلیت، حاکمیت قانون، مطبوعات آزاد و  یک جامعه مدنی قوی است.
وزیر خارجه امریکا مدعی شد: ما می توانیم با همکاری دموکراسی های خود  را قوی تر کنیم. این کاری است که آمریکا و اسرائیل در طول چندین دهه همکاری برای یکدیگر انجام داده اند. ما  مانند اقدامی که دوستان انجام می دهند، در مورد موضوعات مورد توافق و یا مورد اختلاف، به صورت صریح و محترمانه صحبت کرده ایم. بحثی که امروز من و نخست وزیراسرائیل داشتیم از این قاعده مستثنی نبود. این گفتگو، از جمله با سایر اعضای دولت و جامعه مدنی اسرائیل، به عنوان بخشی از یک فرآیند همیشگی برای دفاع و تقویت ارکان دموکراسی که هر دو به آن متعهد هستیم، ادامه خواهد یافت.
وزیر خارجه آمریکا پیش از این نیز، درباره پاسخ مبارز فلسطینی به حملات صهیونیست ها در روز جمعه ادعا کرد: "حملات روز جمعه، "بیش از یک حمله به افراد بود. این اقدام یک حمله به ایمان افراد بود. ما آن را به شدت محکوم می کنیم.
بلینکن مدعی شد: ما همچنین همه کسانی که از هر گونه اقدامات تروریستی حمایت می کنند و آنها را جشن می گیرند، صرف نظر از اینکه قربانی کیست یا چه اعتقادی دارند،محکوم می کنیم. درخواست انتقام از قربانیان بی گناه یک راه حل نیست.
 شرایط این روزهای سرزمین‌های اشغالی و بطور خاص در کرانه باختری بسیار ویژه است و رزمندگان فلسطینی با هر وسیله‌ای پاسخ جنایات بی شمار صهیونیست‌ها را می‌دهند و همین امر شرایط ویژه‌ای را برای صهیونیست‌های غاصب رقم زده است.
تا پیش از این صهیونیست‌ها فقط در جنوب سرزمین‌های اشغالی و در منطقه غزه با فلسطینی‌ها درگیر بودند ولی هم اکنون کرانه باختری در شرق فلسطین به دلیل مسلح شدن جوانان آن به کمینگاهی برای صهیونیست‌های بزدل تبدیل شده و خواب راحت را از چشمان آنها گرفته است.
این در حالی است که بلینکن از رژیم صهیونیستی و فلسطینی‌ها خواست تا تنش‌ها را کاهش دهند و بار دیگر بر راهکار تشکیل دو دولتی به‌عنوان «تنها مسیر» رو به جلو تاکید کرد.
وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: همه باید برای آرام کردن تنش‌ها اقدام و از تشدید تنش آنها خودداری کنند.
وزیر امور خارجه آمریکا که پیش از سفر به سرزمین های اشغالی به قاهره سفر کرده بود، مدعی شد آمریکا به تشویق مصر برای اقدام در زمینه حقوق بشر، از جمله آزادی تعداد بیشتری از زندانیان سیاسی و تضمین آزادی بیان، ادامه خواهد داد.
وزیر امور خارجه آمریکا امروز وارد تل آویو شد و قرار است با مقامات این رژیم دیدار و گفتگو کند. او روز سه شنبه نیز با «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در شهر رام الله در کرانه باختری رود اردن برای بحث درباره تنش های جاری در سرزمین های اشغالی دیدار و گفت وگو خواهد کرد.
به نوشته روزنامه  «هاآرتص»، بلینکن در این سفر در مورد بسیاری از موضوعات سیاسی از جمله موضوع هسته ای ایران و مذاکرات مربوط به توافق هسته ای با تهران، تلاش های نتانیاهو برای پیشبرد توافق عادی سازی روابط با عربستان سعودی و تقویت روابط بین صهیونیستها و تشکیلات خودگردان فلسطین در سایه بحران عمیق، رویدادها و تنش های امنیتی کنونی گفت وگو خواهد کرد.
این روزنامه به نقل از منابع آگاه خود نوشت که بلینکن موضوع «اصلاحات قضایی» مورد نظر کابینه نتانیاهو در ساختار سیستم قضایی رژیم صهیونیستی را مطرح خواهد کرد که از نظر دولت جو بایدن، باعث تضعیف این سیستم قضایی خواهد شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar