فارس/ رئیس جمهور ونزوئلا در دیدار وزیر امور خارجه ضمن ابلاغ سلام به رهبر معظم انقلاب و آیت‌الله رئیسی گفت: در سال جدید باید پروژه‌های همکاری را با قدرت پیگیری کنیم.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در رأس هیأتی سیاسی و در مقصد دوم سفرش به آمریکای لاتین در کاراکاس حضور دارد، امشب (جمعه) ۱۴ بهمن ماه به وقت محلی و در ادامه دیدارها با مقامات ونزوئلا با «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.
مادورو در این دیدار ضمن خیرمقدم به امیرعبداللهیان و هیأت همراه و ابلاغ سلام گرم به رهبر معظم انقلاب و آیت‌الله رئیسی رئیس جمهور، گفت: سفر شما در یک فرصت مغتنم انجام شده است. 
وی افزود: سال جدید را باید با توان و قدرت بیشتری شروع کرده و پروژه‌های همکاری را با قدرت پیگیری کنیم. 
نیکلاس مادورو نیز ضمن اشاره به تجربیات دو کشور در مواجهه با چالش‌های مشترک، بر لزوم تقویت و تحکیم همکاری‌ها تأکید کرد.
مادورو ایران و ونزوئلا را دو کشور شجاع و ضد امپریالیسم خواند. 
امیرعبداللهیان هم در این دیدار ضمن ابلاغ سلام‌های گرم آیت‌الله رئیسی به همتای ونزوئلایی و ابراز خرسندی از دیدار مجدد با مادورو، گفت: سفر شما به جمهوری اسلامی ایران نقطه عطف جدیدی بود. 
وزیر خارجه اجرای سریع تفاهمات فیمابین در مسیر تقویت همکاری‌ها را امری مهم برشمرد. 
طرفین ضمن مرور روند همکاری‌ها، تقویت و نظارت بر پروژه‌ها و شتاب بخشیدن بِه اجرای آنها و نیز هوشیاری در دفاع از منافع ملی خود در مقابل فشارهای خارجی را مورد تاکید قرار دادند.
طرفین همچنین از افزایش تماس‌ها و تبادل نظر بین مقامات دو کشور استقبال کردند.
در این ملاقات، مقامات عالی سیاسی و اقتصادی ونزوئلا از جمله خانم دلسی رودریگز معاون اجرایی و خانم خیمنس معاون علوم و فناوری رئیس جمهور، «ویلمر کاست» وزیر کشاورزی، رامون ولاسکز وزیر حمل و نقل و مسؤول کمیسیون مشترک و برخی دیگر مقامات حضور داشتند.
گفتنی است، نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا ۲۰ خرداد ماه سالجاری به تهران سفر کرد و در این سفر سند همکاری‌های جامع راهبردی ۲۰ ساله بین ایران و ونزوئلا امضا شد.
امیرعبداللهیان پیش از این با وزیر خارجه و وزیر نفت ونزوئلا دیدار و گفت‌وگو کرد. رئیس دستگاه دیپلماسی پیش از این به موریتانی و نیکاراگوئه سفر کرده بود.

مرتضی محمودوند نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، عیسی کاملی دستیار وزیر ور مدیرکل آمریکا، علی چگنی مدیرکل دفتر دیپلماسی اقتصاد مقاومتی، عبدالله نکونام قدیری معاون سخنگو و مدیرکل دیپلماسی رسانه‌ای، مجتبی بنی اسدزاده دستیار وزیر در امور اجرایی و رضا نظرآهاری مشاور وزیر حسین امیرعبداللهیان را در این سفر همراهی می‌کنند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar