فارس/ همزمان با ایام‌الله دهه مبارک فجر، آیین الحاق ۷۰ فروند شناور تندروی پیشرفته به مرزبانی فرمانده انتظامی کل کشور با حضور امیر سرتیپ آشتیانی، سردار رادان و جمعی از مسئولان کشوری و لشکری برگزار شد.

همزمان با ایام‌الله دهه مبارک فجر، آیین الحاق ۷۰ فروند شناور تندروی پیشرفته به مرزبانی فرمانده انتظامی کل کشور با حضور امیر سرتیپ آشتیانی، سردار رادان و جمعی از مسئولان کشوری و لشکری برگزار شد.

در این مراسم ۶۰ فروند شناور ۲۳ فوتی«کلاس خلیج‌فارس»، ۶ فروند شناور HSC  اروندو ۴فروند شناور ۶۰ فوتی کلاس «حیدر»ساخت متخصصان و دانشمندان صنایع دریایی وزارت دفاع به ناوگان مرزبانی فرماندهی انتظامی الحاق شد.

گفتنی است ماموریت این شناورها، گشت زنی در آب‌های خلیج فارس و دریای خزر و حفظ حراست از مرزهای آبی ایران اسلامی می‌باشد.

شناور حیدر قادر به دریامانی در دریای مواج با ارتفاع موج بیش از ۸ متر بوده و دارای قابلیت برگشت پذیری پس از واژگونی جهت حفظ تعادل و غرق نشدن شناور در زوایای رول بالا (۱۸۰درجه) می‌باشد. این شناور با رویکرد دستیابی به سرعت بالا، برد دریانوردی مناسب، قابلیت حرکت در موج و نیز فضای زیست کافی جهت خدمه طراحی و ساخته شده است.

ماموریت اصلی شناور انجام عملیات جستجو و نجات، گشت و کنترل و بازرسی دریایی، تامین امنیت مرزهای دریایی، مبارزه با فعالیت‌های تروریستی و قاچاق مواد مخدر می‌باشد.

سامانه محرکه این شناور شامل دو دستگاه موتور دیزل دریایی با توان حداکثر هر کدام ۱۲۰۰ اسب بخار تشکیل شده که با کوپل شدن به دو دستگاه سامانه واترجت بومی، نیروی رانش لازم را جهت حرکت شناور ایجاد می‌نماید.

شناور خلیج فارس نیز شناوری با جنس بدنه کامپوزیت می‌باشد. این شناور قادر به دریابانی دریای مواج تا ارتفاع موج یک متر می‌باشد.

سامانه محرکه شناور از دو دستگاه موتور بنزینی برون نصب با توان حداکثر هر کدام ۲۰۰ اسب بخار تشکیل شده که نیروی رانش لازم را جهت حرکت شناور ایجاد می‌نماید.

عملیات گشت زنی، کنترل و بازرسی دریایی، تامین امنیت مرزهای دریایی، مبارزه با فعالیت‌های تروریستی و قاچاق مواد مخدر از ماموریت‌های اصلی این شناور می‌باشد.

شناور اروند نیز دارای حداکثر ۶۵ گره دریایی و برد دریانوردی ۳۰۰ مایل با مخزن سوخت بنزینی ضد انفجار یکپارچه از مانور پذیری و چابکی بالا برخوردار است.

امیر سرتیپ محمدرضا آشتیانی، امروز(۱۹ بهمن‌ماه) در مراسم الحاق شناورهای تندرو به ناوگان مرزبانی فرماندهی کل انتظامی، با تبریک ایام‌الله دهه مبارک فجر و با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا، اظهار کرد: یکی از مؤلفه‌های اصلی امنیت کشور درایت رهبر معظم انقلاب اسلامی، ایثار، مجاهدت و تلاش همه رزمندگان و نیروهای مسلح کشور است.

وی افزود: امروز به همت متخصصان و دست‌اندرکاران صنعت دفاعی، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به بهترین و پیشرفته‌ترین تجهیزات نظامی و انتظامی تجهیزند که هر کدام از آن‌ها در نوع خود دارای ویژگی‌های ممتازی است.

آشتیانی ادامه داد: ایران اسلامی توانسته با تکیه بر توان داخلی بر قله‌های عزت و افتخار بایستد، دشمنان نیز در عجز و ناتوانی هستند و با بحران‌های زیادی در حوزه اقتصاد و سیاست مواجه‌اند و با اتهامات دروغین به جمهوری اسلامی می‌خواهند وجهه از دست رفته خود را بازیابی کنند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با تأکید بر اینکه ما با کشورهای مختلف همکاری دفاعی داریم و این نشان از قدرت ایران است، عنوان کرد: ما طالب صلح و ثبات بوده و مخالف جنگ و هر نوع خشونت هستیم. دشمنان از بدو انقلاب توطئه‌های زیادی کردند، اما شکست خوردند و تمام ترفندهای آنان به ضرر خودشان تمام شد.

وی ادامه داد: ما در وزارت دفاع و پشتیبانی مأموریت تسلیح و تجهیز نیروهای مسلح و قدرت منطقه‌ای خودمان را داریم. سازمان صنایع دریایی گام‌های مهمی در این زمینه برداشته و امروز ۷۰ فروند تندرو به ناوگان فراجا الحاق شد که گام بزرگی در مواجهه و مقابله با تروریسم، مواد مخدر و قاچاق کالا خواهد بود.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اضافه کرد: این اقدامات در جهت تقویت تولید ملی، اشتغال‌آفرینی و امیدآفرینی اقداماتی است که فراجا دنبال می‌کند. با این الحاق قدرت مانور در دریا و توان رزم فراجا افزایش می‌باید. همه پیشرفت‌ها در مجموعه وزارت دفاع در سه عامل است اول مطالبات مقام معظم رهبری، فرمانده کل قوا و هدایت و منویات ایشان که وزارت دفاع را به سمت اعتماد به نفس و خودباوری سوق می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به عنوان دومین عامل باعث شد دست اجانب و سلطه‌گران کوتاه و فضا برای خودباوری و کار باز شود و سومین عامل نیز همت، عزم و اراده متخصصان و ابتکارات آن‌ها در تولید محصولات است که کارهای بزرگی انجام دادند و ادامه خواهد یافت. از همه تشکر می‌کنم و در مسیر ارتقای توان نیروهای مسلح وزارت دفاع محکم عمل کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید

instagram.com/akharinkhabar