فارس/ وزیر خارجه اتریش در گفت‌وگوی تلفنی با امیرعبداللهیان با ابراز تاسف از شرایط ایجاد شده در روابط ایران و اروپا، ابراز امیدواری کرد با رفع موانع، پویایی و تحرک مثبتی در روابط ایران و اروپا ایجاد شود.
 
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایزان چهاشنبه شب دوم فروردین ماه با «الکساندر شالنبرگ» وزیر امور خارجه اتریش تلفنی گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان در این گفت‌وگوی صریح و شفاف از تبریک سال نوی همتای اتریشی خود تشکر کرد.
وی در ادامه با اشاره به اهمیت دیپلماسی و گفت‌وگو، از هرگونه ابتکار سازنده اتریش در مسیر درک درست تحولات استقبال کرد. 
 امیرعبداللهیان از میزبانی اتریش در جریان گفت‌وگو برای رفع تحریم‌ها، تشکر کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان درخصوص مناسبات جمهوری اسلامی ایران و اتریش با یادآوری زمینه‌های همکاری‌ از جمله در حوزه‌های پزشکی و دارویی، خواستار توسعه هر چه بیشتر این همکاری‌ها شد.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره تحولات اوکراین ضمن ابراز امیدواری به تسریع در فرآیند پایان جنگ خاطرنشان کرد: همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی تصریح فرمودند جمهوری اسلامی ایران حضور در جنگ اوکراین را قاطعانه رد می‌کند.
امیرعبداللهیان افزود: بارها از مقامات اوکراین خواسته‌ایم که مستندات متقن خود را برای ادعای مطرح مبنی بر ادعای وجود پهپاد ایران در جنگ ارائه کنند.
وزیر امور خارجه اتریش نیز در این گفتوگو فرارسیدن عید نوروز را به مردم و دولت ایران تبریک گفت. 
وی ضمن استقبال از توافق جمهوری اسلامی ایران و عربستان، آن را گامی برای کاهش تنش در منطقه خواند. 
الکساندر شالنبرگ همچنین با ابراز تاسف از شرایط ایجاد شده در روابط جمهوری اسلامی ایران و اروپا، ابراز امیدواری کرد با رفع موانع، پویایی و تحرک مثبتی در روابط ایران و اروپا ایجاد شود.
در این گفت‌وگوی تلفنی موضوعات کنسولی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar