خبرآنلاین/ماکسیم سوبخ،نماینده ویژه اوکراین در امور خاورمیانه و آفریقا گفت که کشورش خواهان حفظ روابط معمول با ایران است اما برای این هدف، تهران باید ارسال سلاح به روسیه را متوقف کرده یا دست کم بکارگیری پهپادهای ایرانی علیه اوکراین را محکوم کند.کیف مایل است روابط عادی خود را با تهران حفظ کند، اما برای این منظور، تهران باید تحویل تسلیحات به روسیه را متوقف کند و حداقل استفاده روسیه از هواپیماهای بدون سرنشین خود علیه اوکراین را محکوم کند.

به گزارش وب سایت یوکرینفورم ماکسیم سابخ، نماینده ویژه اوکراین در امور خاورمیانه و آفریقا خاطرنشان کرد که اوکراین بارها در تمام سطوح به طرف ایرانی عدم پذیرش قاطعانه تامین پهپادهای ایرانی به روسیه را اعلام کرده و از تهران خواسته است که این همکاری ها را متوقف کند.

به گفته سوبخ، طرف اوکراینی اصرار ایران بر عدم دخالت این کشور در تامین پهپاد به روسیه را صرفا تلاشی برای خرید زمان و نشان دادن این موضوع می داند که ظاهرا اوکراین همچنان با ایران در تماس است.

ما بارها تاکید کرده‌ایم که اقدامات و موضع خود را توجیه کرده‌ایم و اکنون نوبت ایران است. برای ما مهم نیست که همکاری آنها با روسیه از چه زمانی آغاز شده است. تهاجم وضعیت را تغییر نمی‌دهد، برای ما مهم است که ایران انتقال این فناوری‌ها را متوقف کند و اگر نتوانند جلوی آن را بگیرند، حداقل استفاده از پهپادهای خود علیه اوکراین را محکوم کنند.

وی همچنین گفت که اوکراین به طرف ایرانی هشدار داده است که واقعیت مستند انتقال موشک های بالستیک به روسیه پیامدهای مخربی برای روابط دوجانبه خواهد داشت.

تاکید می کنم که اوکراین علاقه ای به چنین اقدامی ندارد، اما دوست دارد روابط عادی خود را با ایران حفظ کند... البته اگر ایران از خط قرمز عبور کند و ارسال تسلیحات بیشتر به روسیه ثبت شود، ممکن است این اتفاق بیفتد و این موضوع باعث قطع روابط دیپلماتیک دو کشور شود.


به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar