نامه نیوز/ یک تحلیلگر مسائل سیاست خارجی گفت: باید اختلافات اردوغان با ایران را مصداقی بررسی کرد. زمینه‌های اختلافی مشخص است و آنجاهایی که اختلاف بوده است اگر زمینه‌هایش از بین برود، ارتباط عادی خواهد شد.

به احتمال بسیار زیاد اردوغان فاتح انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه است اما با اکثریتی شکننده زیرا تقریبا نیمی از مردم ترکیه به رقیب او رأی دادند. حالا باید دید اردوغانی که بار دیگر بر صندلی ریاست‌جمهوری تکیه می‌زند برای قانع‌سازی مخالفان خود چه می‌کند؟

سید جلال ساداتیان، تحللیگر مسائل سیاست خارجی، درباره این موضوع به «نامه‌نیوز» گفت: «آقای اردوغان در سیاست خارجی‌اش نشان داده است که می‌تواند خودش را با شرایط وفق دهد و تغییرات لازم را انجام دهد و اگر ببیند مخالفت‌هایی وجود دارد، خودش را با مخالفت‌ها وفق می‌دهد. وقتی دید رأی بالایی ندارد به دور دوم رضایت داد. او فردی عملگرا و اجرایی است و وقتی می‌بیند که باید تغییراتی در رفتار و رویکردهای خود انجام دهد این کار را می‌کند. حتی مشکلاتی که با کردها دارد شاید راه سازش بیشتری را پی بگیرد. او خودش را تطبیق می‌دهد. وقتی هواپیمای روسی را سرنگون کرد، بعدش به مسکو می‌رود و با آقای پوتین دیدار می‌کند. این انعطاف‌ها را از او شاهد بوده‌ایم».

او ادامه داد: «بحث کردها مقدار زیادی به شرایط عراق و سوریه مربوط می‌شد و حالا که سوریه تثبت شده و اتحادیه عرب سوریه را پذیرا شده است و از آقای اسد استقبال کردند، قاعدتا ترکیه تغییر رفتار می‌دهد و قاعدتا باید در رفتار اردوغان با کردها هم تأثیرگذار باشد. کردها تصور می‌کردند از شرایط سوریه می‌توانند به استقلال عمل برسند که اردوغان با این استقلال عمل مخالف بود. حالا که سوریه تثبیت شده است و قسمت کردنشین آن جزو سوریه خواهد بود، روند برخورد اردوغان با کردهای ترکیه تغییر می‌کند».

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی همچنین بیان کرد: «ترکیه در کلیت با ایران روابط خوبی داشت، البته بر سر موضوعاتی مانند آذربایجان و سوریه با جمهوری اسلامی زوایه‌هایی داشت که همه اینها در حال حل‌شدن است؛ بنابراین باید اختلافات اردوغان با ایران را مصداقی بررسی کرد. زمینه‌های اختلافی مشخص است و آنجاهایی که اختلاف بوده است اگر زمینه‌هایش از بین برود، ارتباط عادی خواهد شد».

ساداتیان در پایان گفت: «به نظرم می‌آید اختلافات آقای اردوغان با اروپایی‌ها باقی می‌ماند. اروپایی‌ها در زمانی که اردوغان تمام تلاشش را می‌کرد که ترکیه به اتحادیه اروپا بپوندد، اروپایی‌ها روی خوش نشان ندادند و به همین دلیل اردغان دلخور شد و این دلخوری‌اش را با گسترش روابط با ایران یا روسیه به غربی‌ها نشان داد. اردوغان روابط ترکیه را مستقل از اروپا و ناتو انجام داد. این اردوغان و ترکیه دنبال این بودند پیوند با غربی‌ها را تقویت کنند اما حالا از یکدیگر دور شده‌اند. حالا در آینده سرنوشت جنگ اوکراین چه می‌شود حتما می‌تواند در مناسبات ترکیه تأثیرگذار خواهد بود اما یادمان نرود آقای اردوغان از هر آب گلالودی ماهی می‌گیرد. او اگر همچنان باشد همچنان به همین شیوه رفتار می‌کند».

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar