خانه ملت/ رئیس مجلس شورای اسلامی درباره روند بررسی طرح ها و لوایح اولویت دار در صحن علنی توضیح داد و درخصوص لایحه حجاب و عفاف نیز گفت: دولت در حال حاضر نظری برای اصلاح لایحه حجاب و عفاف دارد اما ما در مجلس تا زمانی که لایحه نهایی از سمت دولت به دست ما نرسد نمی توانیم چیزی را اعلام وصول کرده و بررسی نماییم.
 
محمدتقی نقدعلی در نشست علنی امروز (یکشنبه، 7 خردادماه) مجلس شورای اسلامی در تذکری در خصوص روند بررسی لایحه عفاف و حجاب گفت: با توجه به اینکه این لایحه از طرف دولت تقدیم مجلس شده است و در روزهای اخیر این لایحه مورد نقدهایی قرار گرفته است و ظاهرا دولت می خواهد آن را جهت اصلاح و برطرف کردن نقدهایی که مردم به آن وارد کرده اند پس بگیرد.

وی افزود: ایرادات جدی به این لایحه که از سوی قوه قضائیه تنظیم شده و از طرف دولت به مجلس تعیین شده از سوی دلسوزان و عموم مردم وارد است و اگر ریاست محترم قوه مقننه در مورد این توضیح دهند تا اذهان امت حزب الله و مردم روشن شود که وضعیت بررسی این طرح چه می شود.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شما به عنوان رئیس مجلس در پیشگاه مقام معظم رهبری قول دادید این هفته لایحه حجاب در دستورکار فوری مجلس قرار بگیرد اما الان با فضای ایجاد شده ما در برزخی گرفتاریم که از طرفی ضرورت بررسی لایحه را داریم و از طرفی نقدهای جدی که به این لایحه وارد است لذا جنابعالی توضیح دهید سرنوشت این لایحه چه می شود و آیا دولت قصد دارد اصلاحات و نقدهای وارد به این لایحه را اعمال کند یا به همین شکل و صورت قرار است در مجلس بررسی شود.

وی تصریح کرد: در این لایحه دست بسیج بسته شده است و با بی حجابان و حرمت شکنان مماشات شده و نقدهای جدی از سوی مردم وارد است.

قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این تذکر تاکید کرد: قوه قضائیه این لایحه را تنظیم کرده است و براساس قانون، این لایحه به دولت ارسال شده و دولت نیز آن را بررسی کرده و آن را برای ما ارسال کرده و همانطور که شما اشاره کردید دولت در حال حاضر نظری برای اصلاح آن دارد اما ما در مجلس تا زمانی که لایحه نهایی از سمت دولت به دست ما نرسد نمی توانیم چیزی را اعلام وصول کرده و بررسی نماییم.

وی خاطرنشان کرد: برخی از دوستان در تریبون ها می گویند مجلس چرا کاری نکرد اما باید ابتدا لایحه بیاید، بعد قضاوت کنید، طبیعتا ما لایحه را پیگیری می کنیم اما هنوز این لایحه در دست بررسی توسط دولت است و هر زمان که به مجلس تقدیم شد دوفوریتی است و آن را اعلام وصول خواهیم کرد و حتما موضوع را با اولویت در دستور قرار می دهیم و من در ملاقات نیز به آن اشاره کردم.

توضیحات رئیس مجلس درباره روند بررسی طرح ها و لوایح اولویت دار در صحن علنی

سیدناصر موسوی لارگانی نیز در نشست علنی امروز (یکشنبه، 7 خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در تذکری آیین‌نامه‌ای ضمن تشکر از فرمایشات رهبری به ویژه آن که مجلس را مورد تفقد خود قرار دادند، گفت: ماده (161) آیین‌نامه داخلی مجلس در ارتباط با طرح‌ها و لوایح دوفوریتی است، این در حالی است که اکنون 3 طرح دوفوریتی تصویب شده که باید طبق همین ماده طی 72 ساعت در صحن علنی بررسی می‌شدند ضمن آن که در دوره‌های قبل این مدت زمان 48 ساعت بود اما به دلیل آن که نمی‌توانستند به این سرعت و به خوبی به آن رسیدگی کنند، زمان نامبرده به 72 ساعت تغییر کرد.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس افزود: به عنوان مثال دو فوریت لایحه وزارت بازرگانی سه هفته قبل تصویب شده است اما هنوز به صحن نیامده که این مسئله مغایر با ماده 161 داخلی مجلس است لذا خواهشمندم ضمن بررسی موضوع دلیل این تأخیر چیست.

بنابراین گزارش در ادامه محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: ابتدا اینکه دوفوریت لایحه وزارت بازرگانی تصویب شده و آن را به کمیسیون دادیم و قرار بود کمیسیون ظرف سه روز آن را بررسی کند اما بررسی این لایحه در کمیسیون به دلایل مختلف زمان برد چرا که دولت نیز نظراتی نسبت به آن داشت و در مسیر کار کارشناسی آن با رئیس جمهور نیز جلسه گذاشتیم، بنابراین زمانبر شد اما اکنون کار کارشناسی انجام شده و لایحه وزارت بازرگانی بارگذاری شده است ضمن آن که علاوه بر لایحه مذکور طرح دوفوریت مسکن را نیز داریم که دوفوریت آن از سال گذشته تاکنون تصویب شده لذا این موارد حق تقدم دارد.

وی ادامه داد: ضمن آن که کاهش ارزش افزوده از 9 درصد به یک درصد نیز بارگذاری شده و در نوبت است، همچنین تبصره (1) ماده (100) که اگر 50 نفر از همکاران اولویت آن را تشخیص دهند، باید بدون نوبت به صحن بیاید، همچنین هم اکنون 17 مورد در صف نوبت تبصره (1) ماده (100) داریم لذا از دوستان خواهش می‌کنم جلسه اضافه برگزار کنند و امروز آخر وقت یک رأی‌گیری خواهیم کرد تا جلسه صبح را در بعد از ظهر نیز ادامه دهیم تا ان‌شاء الله به همه اولویت‌ها برسیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به نماینده فلاورجان مطرح کرد: اگرچه تذکر شما به جا است اما ما هم این مشکلات را داریم و با حجم لوایح دوفوریتی در نوبت روبرو هستیم.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar