ایسنا/ نخست وزیر فلسطین تأکید کرد که هرچه زمان طول بکشد باز هم پیروزی از آن فلسطین است.

به گزارش ایسنا، محمد اشتیه، نخست وزیر فلسطین در مصاحبه با شبکه خبری قاهره به مذاکرات ملی فلسطین اشاره کرد و گفت: ما نمی‌خواهیم به اسرائیل حق وتو دموکراسی فلسطین را بدهیم. جایگزین‌هایی وجود دارد که می‌خواهیم با تمام گروه‌ها آن را مورد بررسی قرار دهیم تا از این وضعیت موجود رها شویم. ارتباطی میان کمیته مرکزی فتح و جنبش حماس درباره این مسائل و مذاکراتی مقدماتی برای برگزاری مذاکرات جامع وجود دارد. ما به یک برنامه سیاسی برای پایان اشغالگری اسرائیل و تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس در مرزهای ۱۹۶۷ و بازگشت آوارگان فلسطینی نیاز داریم. همچنین به توافقی برای یک برنامه مبارزه و مقاومت نیاز داریم. هیچ کسی در فلسطین به تنهایی نمی‌تواند صلح را ایجاد کند. هیچ کسی هم به تنهایی نمی‌تواند جنگ راه بیندازد برای همین باید با یک برنامه مبارزه و مقاومت توافق کنیم که فلسطین را در برابر جهان قرار ندهد. ما در جنبش فتح و تشکیلات خودگردان فلسطین و بیشتر گروه‌ها با مقاومت مردمی برای مقابله با اشغالگران موافق هستیم.

وی گفت: ما نیاز به مذاکرات جدی و واقعی داریم. محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین پیشتر خواهان مذاکرات ملی جامع شد و این درخواست مورد قبول طرف‌ها قرار گرفت اما به اتخاذ اقداماتی برای اجرا کردن این دعوت و شروع مذاکرات ملی داریم. این مذاکرات در توافق الجزایر دیده می‌شود. من دیدارهای دوجانبه‌ای در آنجا داشتم. همچنین روسیه اخیرا اعلام کرده که آماده میزبانی از گروه‌های فلسطینی است. دودستگی فلسطین منجر به تبعاتی در بعد سیاسی، جغرافیایی، اداری و مالی شده است. ما طرحی را ارائه کردیم و در الجزایر با تشکیل دولت وحدت ملی فلسطین موافقت کردیم. ما توافق کردیم که این دولت نباید تحت محاصره بین‌المللی باشد برای همین فتح به تمام گروه‌هایی که در دولت شرکت می‌کنند نیاز دارد که بگوید به قوانین بین‌المللی و توافق امضا شده از سوی سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) پایبند باشند. ما به اقدامات عملی درباره آشتی نیاز داریم چرا که جهان نیز دیگر نمی‌خواهد این دودستگی ادامه داشته باشد. ما به وحدت ملی به دلیل هجمه دولت افراطی و جنایتکار رژیم صهیونیستی و تقویت جبهه داخلی نیاز داریم و آماده یک آشتی جدی و واقعی و اجرا کردن بیانیه الجزایر هستیم و می‌خواهیم این دوره سیاه در تاریخ ملت فلسطین پایان یابد.

وی گفت: مهم‌ترین ورودی که ما از طریق آن تلاش کردیم به دودستگی پایان دهیم برگزاری انتخابات بود. محمود عباس ۲۲ مه ۲۰۲۱ دستور برگزاری انتخابات را داد اما متاسفانه اسرائیلی که در چهار سال پنج انتخابات برگزار کرد از حق وتو علیه انتخابات فلسطین از طریق ممانعت از برگزاری آن در قدس استفاده کرد. رهبری فلسطین نیز تصمیم گرفت برگزاری انتخابات را تا زمان برگزاری آن در قدس به تأخیر بیندازد. برای همین انتخابات برای ما یک ورودی اصلی برای پایان دادن به این دوره سیاه از تاریخ ملت فلسطین و دودستگی است. بیانیه الجزایر بی شک راه را به روی پایان دودستگی باز کرد. مصر پرونده آشتی را اداره می‌کند و الجزایر نیز تلاش‌های اضافی در این زمینه انجام داد اما این دودستگی که بیش از ۱۵ سال است ادامه داشته است، بسیار دردناک است.

محمد اشتیه گفت: ما شاهد تغییرات بین‌المللی مهمی هستیم. همچنین شاهد خلأ سیاسی و بزرگی به دلیل عدم تلاش آمریکا برای ورود به یک زمینه سیاسی یا طرح سیاسی هستیم. دولت آمریکا تنها طرفی است که هیچگونه طرح صلح یا نماینده صلحی ندارد. تحولات اروپا و اوکراین از سه جهت بر فلسطین تأثیر گذاشته است. جهت اول تأثیری است که این وضعیت بر فلسطین، مصر و تمام جهان گذاشته است و موجب افزایش میزان تورم و قیمت‌ها شده است. جهت دوم تأثیر سیاست یک بام و دو هوای فلسطین است که می‌گویند ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین یک قهرمان است و محمود عباس یک تروریست است. این سیاست یک بام و دو هوا است که جهان بین اشغال و یک وضعیت دیگر تفاوت قائل می‌شود. نمی‌توان قانون بین‌المللی و حقوق بشر را تقسیم کرد. جهت سوم کمیته چهارجانبه آمریکا، سازمان ملل، روسیه و اروپا است اما روسیه اکنون در جنگی با جهان است. جهان می‌خواهد روسیه را از صحنه بین‌المللی کنار بزند برای همین کمیته چهارجانبه در واقع فلج نشده بلکه به عنوان یکی از نتایج جنگ اوکراین به طور کامل از بین رفته است.

وی گفت: در کوتاه مدت اسرائیل می‌خواهد ما شکست بخوریم اما در درازمدت اسرائیل شکست خواهد خورد و فلسطین پیروز خواهد شد. دولت‌های اسرائیل برای یک استراتژی واحد تلاش کردند و آن نابودی امکان تشکیل کشور فلسطین است. این نابودی، دولت اسرائیل را تشویق می‌کند تا کاری کند که دودستگی باقی بماند و غزه را به سمت مصر ببرد و آن را به طور کامل از جغرافیای فلسطین خارج کند. محاصره شهر قدس از دیوار برلین، تقسیم شهر الخلیل به دو قسمت و ایجاد پراکندگی در بقیه جغرافیای فلسطین و تقسیم آن به مناطق «الف، ب و ج» بالاتر است. منطقه «ج» که اسرائیل کنترل آن را در دست دارد ۶۲ درصد از مساحت کرانه باختری را شامل می‌شود. اسرائیل ۶۰۰ میلیون متر مکعب را از آب‌های فلسطین سرقت کرده است. یک سوم آب‌های اسرائیل از خاک فلسطین وارد می‌شود و اسرائیل از اراضی فلسطین به عنوان دومین بازار مهم بعد از آمریکا و اروپا استفاده می‌کند. در نتیجه اشغالگری اسرائیل در اراضی فلسطینی برای این رژیم سودآور است.

نخست وزیر فلسطین گفت: ما با جنگی درباره پول، زمین و بشریت مواجه هستیم. رژیم اشغالگر می‌خواهد شهروندان فلسطینی فقیر بمانند. آمریکا تمام کمک‌های خود را که حدود ۵۰۰ میلیون دلار بود لغو کرده است. الجزایر کمک‌های مالی به خزانه فلسطین می‌دهد. کشورهای عربی نیز کمک‌هایی در این زمینه ارائه می‌کنند. دولت به وظایف خود در قبال خانواده‌های اسرا و شهدا عمل می‌کند و ماهانه حدود ۱۴۰ میلیون دلار را بدون مالیات به غزه و ۲۱۴ میلیون دلار را به شکل پروژه‌ها و حقوق به قدس می‌دهد.

وی گفت: بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل تلاش کرد تا قطب‌نمای نزاع در منطقه را از فلسطین به سمت روابط اعراب و ایران ببرد. آشتی عربستان و ایران سیلی به نتانیاهو بود. نتانیاهو با ازسرگیری روابط ایران و مصر و کشورهای عربی دیگر هم این سیلی را خواهد خورد. فلسطین خواهان تعامل با یک موضع واضح عربی با ایران یا دیگر کشورها در راستای منافع مشترک و نه در راستای دستورکارهای دیگر است. سه دستور کار غیر عربی وجود دارد که برای سلطه بر منطقه تلاش کردند که از جمله آن دستورکارهای اسرائیل، ترکیه و ایران است. توافقی با ترکیه و پیشرفت در روابط مصر و ترکیه وجود دارد. امکان تفاهم با ایران در راستای منافع مشترک و عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر وجود دارد.

اشتیه ضمن قدردانی از مصر تأکید کرد که سفر وی به مصر با دعوت مصطفی مدبولی، نخست وزیر این کشور بوده است.

نخست وزیر فلسطین گفت: آینده مسئله فلسطین واضح است. ۷۵ سال از نزاع فلسطین و اسرائیل گذشته است و فلسطینی‌ها همچنان به مبارزه خود ادامه می‌دهند. فلسطین به تلاش خود برای بیرون راندن اشغالگران ادامه می‌دهد. اکنون جنگی در داخل اسرائیل بین افراط گرایان دینی و افراط‌گرایان ملی وجود دارد. دولت اسرائیل می‌خواهد کرانه باختری را مجددا اشغال کرده و مرزهای ۶۷ را از بین ببرد. از آغاز سال میلادی کنونی ۱۶۵ فلسطینی شهید شده‌اند.

وی گفت: این آشوب در اسرائیل که تمام جهان آن را محکوم می‌کنند باعث شده تا اسرائیل در جهان به انزوا کشیده شود. نتانیاهو و وزرایش آرزو می‌کنند وارد یک کشور اروپایی شوند اما استقبالی از آن‌ها صورت نمی‌گیرد. تمام نهادهای بین المللی نیز توافق دارند که اسرائیل تبدیل به نظام آپارتاید شده است. فلسطین صاحب این سرزمین است و اسرائیل یک استعمارگر است که از بین خواهد رفت. برای همین اگر کشورهای عربی و فلسطین دولت اسرائیل را در مقابل جهان رسوا کنند آخرین موج‌های استعمار در منطقه خواهد بود. ما همواره می‌گوییم که هرچه زمان طول بکشد پیروزی با ما یار است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar