تسنیم/ معاون رئیس‌جمهور گفت: امام منفعل نبود و همیشه پیشگام بود و با نوآوری‌ها و خلاقیت‌هایش دیگران را در موضع واکنش قرار می‌داد و به این ترتیب ابتکار عمل را در دست می‌گرفت.

سیدمحمد حسینی در رویداد بین‌المللی گستره جغرافیایی اندیشه امام‌(ره) با عنوان «امام‌ خمینی(ره) و تمدن جهانی اسلام» که در سالن اجتماعات امیرکبیر دانشگاه بین‌المللی امام‌ خمینی(ره) برگزار شد، اظهار داشت: اگر این داعیه را داریم و می‌خواهیم که مکتب اسلام ناب جهانی شود و مردم فوج‌فوج به ما پیوندند، باید بتوانیم کلام ائمه را به دنیا معرفی کنیم و می‌توانیم از همه ابزار و اشکال هنری برای این کار استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: وقتی درباره امام خمینی و گستره جغرافیایی اندیشه امام صحبت می‌‌کنیم، باید بدانیم که زمینه گسترش اندیشه امام وجود دارد و ما باید تلاش بیشتری انجام دهیم تا پیام امام‌خمینی(ره) به گوش دنیا برسد.

حسینی با اشاره به موضوع تمدن جهانی اسلام ادامه داد: اسلام دینی نیست که فقط مختص مکه، مدینه، حجاز، عربستان و کشورهای عربی وجود دارد و کاملاً معلوم است که اسلام یک نگاه جهانی دارد. حتی کسانی که از اسلام بهره‌ای نبردند و با آن آشنایی ندارند، بر اساس فطرت پاک خود به مفاهیم اسلامی علاقه‌مند می‌شوند.

وی یادآور شد: وقتی از قرآن، نهج‌البلاغه و شیوه امام خمینی برای غیرمسلمانان صحبت می‌کنیم، خیلی از افراد غیرمسلمان مجذب می‌شوند و کسانی که اصلاً امام راحل را ندیده‌اند، تحت تأثیر قرار می‌گیرند. این نشان می‌ٔ‌دهد که آمادگی وجود دارد و دنیا شیفته و تشنه این است که با موضوعات اخلاقی، معنوی و علوم اسلامی آشنا شود.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به مصادیق توصیف امام‌خمینی(ره) در رسانه‌های خارجی گفت: خبرگزاری آسوشیتدپرس سال‌ها قبل امام‌خمینی را چهره‌ای مصمم، پولادین و سازش‌ناپذیر توصیف کرده است. همچنین واشنگتن‌پست امام(ره) را رهبری زاهد و نستوه و همچنین رادیوآمریکا امام‌خمینی را چهره پیشتاز توصیف کرده است.

حسینی تصریح کرد: امام منفعل نبود و همیشه پیشگام بود و با نوآوری‌ها و خلاقیت‌هایش دیگران را در موضع واکنش قرار می‌داد و به این ترتیب ابتکار عمل را در دست می‌گرفت. قبل از انقلاب به رهبری امام(ٰره) ایران حرفی برای گفتن نداشت و کشور ما تحت سیطره بود و هزاران مستشار آمریکایی در همه بخش‌ها حتی در برنامه و بودجه، صنعت نفت و معادن ما هم حضور داشتند. عزت امروز جمهوری اسلامی ایران را امام‌خمینی(ره) به ما بخشید.

وی افزود: امام خمینی(ره) ویژگی‌های زیادی داشت، اما شاید مهمترین ویژگی امام(ره) جامع‌الاطراف بودن امام بود که همه به ناچار به جامعیت شخصیت امام اعتراف می‌کنند. امام‌خمینی(ره) از سال 1343 که در مقابل کاپیتولاسیون موضع‌گیری کرد، نگاه جهانی داشت و از همان ابتدای نهضت بحث فلسطین را مطرح می‌کرد. چرا که ریشه و عوامل اصلی مشکلات ایران و اسلام را می‌دید.

حسینی ادامه داد: جامعیت نگاه امام‌خمینی(ره) به مسائل مختلف از جمله فقه، اصول، تفسیر قرآن و مسائل اجتماعی، سیاسی و جهانی موجب شد که امام(ره) در بین سایر ملل هم محبوب شود. نظم، انضباط و سخت‌کوشی از ویژگی‌های بزرگ امام است. همچنین امام ادبیات جدیدی را در حوزه سیاسی مطرح کرد که مستضعف و مستکبر از جمله واژگان ادبیات یادشده هستند.

وی تصریح کرد: امام‌خمینی(ره) با توجه به احاطه و اشرافیتی که به مفاهیم قرآن داشت، با شجاعت و صراحت مفاهیمی مانند حزب‌الله را مطرح کرد و آمریکا را بر اساس مبانی قرآنی شیطان بزرگ نامید و امروز این مفاهیم جهانی شده است. همچنین امام مفهوم حج ابراهیمی را مطرح کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar