ایرنا/ وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه ایران کشوری کاملا امن و مقصدی مطمئن و جذاب برای گردشگران است، گفت: اگر برخی اتباع اروپا مورد بهره‌برداری سرویس‌های امنیتی خارجی قرار نگیرند دلیلی بر بازداشت آنها وجود ندارد.

خانم حجه لحبیب وزیر امور خارجه بلژیک با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تلفنی گفت و گو کرد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در این تماس از به ثمر نشستن تلاش های مشترک به عمل آمده که منجر به آزادی زندانیان دو کشور شد، ابراز خرسندی کرد.

امیرعبداللهیان با اظهار امیدواری نسبت به تاثیر تحول اخیر در بازگشایی صفحه جدیدی در مناسبات دو طرف و همچنین روابط ایران و اروپا، تصریح کرد: باتوجه به نقش بلژیک در اتحادیه اروپا می توان انتظار داشت در سایه احترام متقابل، برقراری گفت و گوهای هدفمند و موثر در دستور کار جمهوری اسلامی ایران و طرف های اروپایی قرار گیرد.

خانم حجه لحبیب، وزیر خارجه بلژیک نیز در این گفت و گو از مساعدت جمهوری اسلامی ایران برای کمک به حل و فصل موضوع زندانیان اروپایی قدردانی کرد.

خانم حجه لحبیب در این خصوص با یادآوری اقدام انسان دوستانه کشورمان ابراز امیدواری کرد که متعاقب تحول اخیر، افق جدیدی در روابط دو کشور باز شود.

وی با اشاره به جایگاه کشورش در اتحادیه اروپایی خاطرنشان کرد: بلژیک برای نزدیکی هر چه بیشتر مناسبات جمهوری اسلامی ایران و اروپا آمادگی دارد.

وزیر امور خارجه بلژیک همچنین با تمجید از تاریخ و تمدن کهن ایران، ابراز امیدواری کرد که در فرصت مناسب از کشورمان دیدار کند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: در تماس تلفنی خانم حاجه لحبیب وزیر خارجه بلژیک مذاکراتی مثبت و مفید داشتیم. ایران حوزه بزرگ تمدنی- فرهنگی است.

وی همچنین نوشت: اگر برخی اتباع اروپا مورد بهره برداری سرویس های امنیتی خارجی قرار نگیرند، دلیلی بر بازداشت آنها وجود ندارد.

امیرعبداللهیان یادآورشد: ایران کشوری کاملا امن و مقصدی مطمئن و جذاب برای گردشگران است.

حاجا لحبیب، وزیر امور خارجه بلژیک نیز صفحه توییترش از گفت‌وگو با حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی خود خبر داده و نوشت: رضایتمان از اجرای توافق[تبادل زندانیان] را به حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی‌ام اعلام کردم.

لحبیب در ادامه گفت: بلژیک نسبت به اطمینان‌یابی از آزادسازی زندانیانی که به طور مستبدانه بازداشت شده‌اند متعهد است. حمایت از حقوق و آزادی‌های بنیادین برای ما در اولویت است.

گفتنی است؛ گفت‌وگوی لحبیب و امیرعبداللهیان در پی این انجام شد که سخنگوی دولت بلژیک روز جمعه اعلام کرد که یک شهروند دانمارکی و دو شهروند ایرانی-اتریشی که در ایران زندانی بودند، آزاد شده‌اند.

یک سخنگوی دولت بلژیک اعلام کرد که این سه تبعه اروپایی نیز در ازای بازگشت اسدالله اسدی به ایران آزاده شده‌اند.

بر اساس توافق انجام شده میان ایران و بلژیک با وساطت عمان روز جمعه اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی پس از تحمل پنج سال حبس، جمعه گذشته در ازای آزادی اولیویه ونده کاستیل، شهروند بلژیکی که به دلایل امنیتی در ایران زندانی بود به کشور بازگشت.

این دیپلمات ایران در کشور اتریش در یک ژوئیه ۲۰۱۸ در آلمان با ادعای دست داشتن در عملیات بمب‌گذاری علیه گردهمایی گروهک تروریستی منافقین در پاریس بازداشت شده بود.

سپس بلژیک اعلام کرد که یک دیپلمات ایرانی به نام «اسدالله اسدی» در ایالت «بایرن» آلمان بازداشت شده و قرار است برای سپری کردن روند استرداد به بلژیک، در دادگاهی در «بامبرگ» حاضر شود. همزمان دادستانی آلمان هم مدعی شد که این دیپلمات ایرانی به زوج بلژیکی - ایرانی وسیله انفجاری حاوی ۵۰۰ گرم ماده انفجاری «استون پروکسید» داده است.

در ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۷ حکم استرداد اسدی از آلمان به بلژیک اجرا و اسدی در بلژیک به مدت پنج سال زندانی شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar