ایسنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری با مطرح کردن ادعاهایی علیه نقش ایران در منطقه به سوالاتی درباره گزارش‌های مربوط به عادی‌سازی روابط ایران و مصر پاسخ داد.

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری که مشروح آن در وبگاه وزارت امور خارجه این کشور منتشر شده است، در پاسخ به سوالی مبنی بر این که ارزیابی آمریکا درباره نزدیک شدن ایران و مصر که پس از سفر سلطان عمان به ایران قریب‌الوقوع به نظر می‌رسد چیست و آیا مصر و عمان، هر یک به عنوان شرکا یا متحدان آمریکا گفت‌وگویی در این زمینه با واشنگتن داشته‌اند یا نه، گفت: «قصد ندارم وارد جزئیات تعاملات دیپلماتیک‌مان بشوم اما وقتی موضوع چالش‌های ناشی از آن رفتار ثبات‌زدای آن، نه‌تنها در منطقه بلکه در سراسر جامعه بین‌المللی مطرح است، یکی از اصول مهم ما هماهنگی نزدیک با متحدان و شرکایمان در این زمینه است. مسلما مصر یکی از شرکای مهم در برخی حوزه‌هاست.»
او در ادامه گفت: «مسلما ما با کشورهایی که اقداماتی در جهت عادی‌سازی بیشتر روابط یا تعمیق همکاری‌شان با رژیم ایران انجام دهند، مخالفت خواهیم کرد. اما در زمینه مقابله با چالش‌های ناشی از ایران، با متحدان و شرکایمان رایزنی خواهیم کرد.»

اظهارات پاتل در پی این مطرح می‌شود که پایگاه خبری نشنال اوایل خردادماه گزارش داد مقامات مصری به نشنال اعلام کردند که ایران و مصر قرار است به عنوان بخشی از روند عادی‌سازی روابط طی ماه‌های آتی به تبادل سفیر بپردازند.

دو مقام مصری اعلام کردند که بر سر یک نشست میان سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران و عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور مصر توافق شده است.
این مقامات اعلام کردند که این نشست احتمالا تا آخر سال جاری برگزار شود.
چند روز بعد، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، مقام معظم رهبری ایران، در دیدار با هیثم بن طارق آل سعید، سلطان عمان در تهران  با اشاره به اظهارات سلطان عمان مبنی بر تمایل مصر برای از سرگیری روابط با جمهوری اسلامی ایران، تاکید کردند: ما از این موضع استقبال می‌کنیم و مشکلی در این زمینه نداریم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره اظهار خرسندی سلطان عمان از آغاز روابط مجدد ایران و عربستان گفتند: این موضوعات نتیجه سیاست خوب دولت جناب آقای رئیسی برای گسترش و تقویت روابط با همسایگان و کشورهای منطقه است.
ایشان در پایان اظهار امیدواری کردند با گسترش ارتباطات دولت‌ها، امت اسلامی شوکت و عظمت خود را بازیابد و در کنار هم قرارگرفتن ظرفیت‌ها و امکانات کشورهای اسلامی، به نفع همه ملت‌ها، کشورها و دولت‌های اسلامی باشد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar