ایرنا/ عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و روسیه در دیدار با برخی نمایندگان دوما در مسکو گفت: پیشنهاد می شود که کمیسیون های مربوطه در مجلس شورای اسلامی ایران و دومای دولتی فدراسیون روسیه موضوع لغو روادید میان اتباع دو کشور را پیگیری کنند.

رحمت الله نوروزی در نشست مشترک با رئیس و نواب رئیس کمیسیون اقتصادی دومای دولتی روسیه، افزود: انتظار می رود مردم دو کشور ایران و روسیه با پیشینه فرهنگی و تمدنی کهن، مناسبات نزدیک تری با یکدیگر داشته باشند و لغو روادید دوجانبه در این راستا تأثیر مثبتی خواهد داشت.
وی همچنین با اشاره به مشکلات برخی تجار و بازرگانان ایرانی در تاخیر چندساعته در زمان ورود به روسیه، بررسی این موضوع از سوی دومای دولتی روسیه را خواستار شد. 


نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: شرکت های ایرانی با توجه به نزدیکی مناسبات تهران – مسکو و منابع آبی زیاد روسیه، تمایل به کشت فراسرزمینی در روسیه دارند.
وی، بررسی راهکارهای تحقق کشت فراسرزمینی ایران در روسیه را خواستار شد.
نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اشتراکات استان های گلستان،‌مازندران و رشت و هشت استان ساحلی روسیه در دریای خزر ، بر تقویت همکاری های مشترک این استان ها با یکدیگر تأکید کرد.
وی همچنین گفت: به دنبال برگزاری کمیسیون عالی مشترک پارلمانی ایران و روسیه در تهران،‌ فصل نوینی از مناسبات مجالس دو کشور آغاز شده است که در شرایط تحریم دو جانبه، مجالس می توانند نقش مهمی در کاستن از موانع فراروی توسعه مناسبات داشته باشند.
نوروزی در ادامه تقویت همکاری ها و مراودات علمی دو جانبه میان ایران و روسیه در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی را خواستار شد که با استقبال طرف روس همراه شد.
ولی اسماعیلی نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی و حسین ملکی معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو نیز در این نشست بر توسعه مناسبات دوجانبه تاکید کردند.
در این نشست همچنین ولادیمیر کاشین، رییس و سرگی لیسوفسکی و نیکولای واسیلیف معاونان رئیس کمیسیون کشاورزی دومای دولتی روسیه حضور داشتند.
کنستانتین ساونکوف معاون رئیس سرویس فدرال نظارت بر بهداشت دامی و گیاهی روسیه و آرتیوم مالهسیان معاون مدیر کل همکاری های بین المللی وزارت کشاورزی این کشور از مسئولان روس حاضر در این جلسه بودند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar