فارس/ معاون وزیر خارجه روسیه گفت آژانس‌های روسی ذیربط طرح ایران درباره ایجاد هاب گازی با مشارکت روسیه، قطر و ترکمنستان را بررسی خواهند کرد.

«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه پنجشنبه گفت آژانس‌های روسی مربوطه طرح ایران درباره ایجاد هاب گازی شامل روسیه، قطر و ترکمنستان را از نزدیک بررسی خواهند کرد. 

به گزارش خبرگزاری «اینترفکس»، ریابکوف به خبرنگاران در شهر «زونیگورود» حومه مسکو گفت: ما از ابتکارهایی که به مقابله با مشکل امنیت انرژی در معنای وسیع و کمک به توسعه مداوم روابط روسیه و ایران کمک می‌کند، استقبال می‌کنیم و در کل پذیرای پیشنهادات سازنده هستیم. 

او این اظهارات را در واکنش به سخنان «جواد اوجی» وزیر نفت که گفته «با همکاری روسیه، ترکمنستان و قطر تلاش می‌کنیم در سمت عسلویه هاب گازی داشته باشیم»، بیان کرد. 

این مقام روس افزود: قطعاً، فعالان اقتصادی و آژانس‌های اجرایی فدرال مربوطه این ایده را به طو کامل بررسی خواهند کرد. ما در این زمینه با همه بازیگران مذکور در تماس نزدیک هستیم.

«جواد اوجی» وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران صبح چهارشنبه (۱۷ خرداد) در حاشیه برگزاری جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به دیپلماسی انرژی در دولت سیزدهم بیان کرد: در دولت مردمی آیت‌الله رییسی یکی از محورها، دیپلماسی انرژی است که تلاش‌های خوبی توسط وزارت نفت و وزارت خارجه در این زمینه صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: واردات و ترانزیت و سواپ گاز و سهم تجارت گاز در منطقه در حال افزایش است و برنامه‌هایی خوبی در دست اقدام داریم.

وزیر نفت در ادامه گفت: ایران دارای بیش از ۳۳ تریلیون مترکعب گاز قابل استحصال است. با همکاری روسیه، ترکمنستان و قطر در تلاش هستیم که محدوده خلیج‌فارس و عسلویه را به هاب گازی تبدیل کنیم و با توجه به زیرساخت‌ها و حجم گاز، مقدمات و برنامه‌ریزی‌های آن انجام شده است. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar