ایرنا/ وزیر امور خارجه در هجدهمین نشست وزرای امور خارجه مجمع گفتگوی همکاری آسیا (ACD) در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به عنوان رییس جدید این مجمع انتخاب شد.  

حسین امیرعبداللهیان پس از انتقال ریاست مجمع به جمهوری اسلامی ایران طی سخنانی تعهد جمهوری اسلامی ایران به چندجانبه گرایی را یادآوری کرد و بر نقش نهادهای چند جانبه همچون ACD در ایجاد تفاهم و شراکت مابین کشورها برای فایق آمدن بر مشکلات جهانی و نیز ایجاد فرصت برای رشد و توسعه تاکید کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست درباره اهمیت این مجمع و روابط با کشورهای آسیایی سخنانی را ایراد کرد.

متن سخنرانی امیرعبداللهیان به شرح زیر است:
جناب آقای عبدالطیف رشید الزیانی، وزیر محترم امور خارجه بحرین، وزرای محترم امور خارجه، دبیر کل محترم، خانمها و آقایان؛
امروز خرسندم که در نشست وزرای خارجه "مجمع گفتگوی همکاری آسیا" شرکت کرده‌ام. از پادشاهی بحرین بابت ریاست بر مجمع در دو سال گذشته و از دبیرکل محترم و تیم ایشان قدردانی می‌نماییم.
دو دهه قبل، مجمع گفتگوی همکاری آسیا به عنوان یک چارچوب گفتگوی درون آسیایی برای همکاری شکل گرفت. همانگونه که در سند چشم انداز مجمع مصوب 2016 نیز اشاره شده است، مجمع می‌تواند نقش مهمی در ایجاد جامعه آسیایی ایفا نماید. 
تردیدی نیست تمدن‌های غنی و کهن آسیایی ما را قادر می‌سازند پارادایم جدیدی برای روابط بین الملل مبتنی بر عدالت، فراگیری، گفتگو، دوستی و چند جانبه گرایی را معرفی نماییم. 
مجمع، منابع و پتانسیل‌های فراوان برای تحقق اهداف بلند خود در اختیار دارد. جمهوری اسلامی ایران به اهمیت مجمع "گفتگوی همکاری آسیا" برای قاره آسیا و کل جهان باور دارد. از این رو، همواره در فعالیت‌های مجمع به طور فعال مشارکت داشته‌ایم. ایران ریاست روند منتهی به تصویب نقشه راه 2030 - 2021 مجمع گفتگوی همکاری آسیا را بر عهده داشته است. این سند، موفقیت بزرگی بود که با مشارکت فعال اعضا و دبیرخانه حاصل شد. 
امرزو بسیار خرسندم که مسئولیت‌های خود را به عنوان رئیس جدید "مجمع گفتگوی همکاری آسیا" عهده دار می‌شویم. جمهوری اسلامی ایران مصمم است در دوره ریاست خود، در هماهنگی نزدیک با اعضا و دبیرخانه، مشارکت حداکثری در مجمع داشته باشد. لازم است به صورت جمعی بر اجرای نقشه راه خصوصا فعالیت‌های ذیل شش رکن همکاری آن، متمرکز شویم. دبیر کل محترم اخیرا در خصوص برخی تدابیر و فعالیت‌های پیش رو، در تهران با من و همکارانم رایزنی‌هایی داشتند.
جمهوری اسلامی ایران به عنوان رئیس، در خصوص راه‌های تقویت مجمع گفتگوی همکاری آسیا با اعضا تبادل نظر مستمر خواهد داشت. به زودی اطلاعات بیشتری در خصوص برخی فعالیت‌های پیشنهادی در دوره ریاست خود با اعضا به اشتراک گذاشته خواهد شد.
همکاران عزیز، افتخار این را خواهم داشت که "میزبان شما در نوزدهمین اجلاس وزرای مجمع گفتگوی همکاری آسیا" در تهران باشم. همچنین در نظر داریم به عنوان رئیس، حامی یا حامی مشترک برخی از رویدادها و فعالیت‌ها در راستای اجرای نقشه راه و چشم انداز مجمع باشیم. بنابر رویه معمول در مجمع، "یک آسیای پیوسته‌تر و توانمندتر از طریق فناوری‌های جدید و درحال ظهور" را به عنوان موضوع دوره ریاست خود برگزیده‌ایم. سند مفهومی این شعار به زودی و از طریق دبیرخانه میان اعضا توزیع خواهد شد.
در پایان، لازم است میزبانی عالی دولت کویت از "دبیرخانه مجمع گفتگوی همکاری آسیا" را یادآور شوم. همکاران من اخیرا رایزنی با برخی مقامات کویتی در خصوص راه‌های تقویت بیشتر دبیرخانه را آغاز کرده‌اند.
از توجه شما سپاسگزارم.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar