فارس/مشاور فرمانده معظم کل قوا در امور ارتش گفت: از بین بردن جمهوری اسلامی هدف سیاسی جنگ و صدام حسین بود، آن‌ها می‌خواستند جمهوری اسلامی از بین برود، نظام جمهوری اسلامی ساقط شود و ایران تحقیر شود.

همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس و سالگرد عملیات نیروی هوایی ارتش در جنگ تحمیلی با عنوان عملیات «کمان ۹۹»، آیین گرامیداشت این عملیات با حضور امیر سرتیپ حاتمی مشاور فرمانده معظم کل قوا در امور ارتش، فرمانده نیروهوایی ارتش در سالن همایش‌های خلیج فارس برگزار شد.

حاتمی ضمن عرض سلام و ادب به حضار و ارواح شهدا گفت: باید عظمت و بزرگی عملیات کمان ۹۹ را به معنای واقعی کلمه بیان کنیم و حق این خلبانان عزیزی که این کار بزرگ را انجام دادند، کسانی که جانشان را تقدیم خدای متعال کردند و به شهادت رسیدند، کسانی که جانباز شدند، کسانی که به اسارت دشمن درآمدند، آن‌هایی که ماندند و این مسیر را ادامه دادند، همین طور دوستان متخصص فنی که این کار بزرگ را آماده کردند و فرماندهانی که شجاعت و جسارت بزرگی را به خرج دادند، ادا کنیم.

مشاور فرمانده معظم کل قوا در امور ارتش ادامه داد: اعزام حدود ۳۰۰ فروند هواپیما در آن شرایط برای مأموریت که تعداد زیادی از آن‌ها وارد مرز عراق شدند، شجاعت و جسارت و علم و تخصص بالایی می‌خواهد. شهید فکوری مسئولیت بزرگی را در این زمینه پذیرفتند.

وی بیان کرد: شرایط آن روز کشور شرایط خیلی ویژه‌ای بود. انقلاب اسلامی اتفاق افتاده بود، ارکان اداری کشور هنوز شکل نگرفته، گروهک‌ها هم اعم از منافقین، سلطنت‌طلب‌ها، توده‌ای‌ها و... هر یک کشور را به سمتی می‌کشیدند. شرایط داخل کشور شرایط بسیار سختی بود. شرایط ارتش نیز متأثر از این اوضاع، شرایط کاملاً غیر نرمال و ویژه‌ای بود. 

حاتمی فعالیت‌های برخی از این گروه‌ها را توضیح داد و گفت: منافقین به نمایندگی از شرق و غرب می‌خواستند ارتش را منحل کنند. منافقین بزرگ‌ترین خائنین به این ملت هستند. توده‌ای‌ها که از قبل در جاهای مختلف کشور نفوذ داشتند، آن زمان هم به دنبال نفوذ در جاهای مختلف ارتش بودند.  

مشاور فرمانده معظم کل قوا در امور ارتش تصریح کرد: نیروی هوایی در حالی که تجهیزات گران‌‌قیمت و بالاترین فن‌آوری‌ را در سطح کشور در اختیار داشت، اما با همان روحیه استکباری آمریکایی‌ها طوری برنامه‌ریزی کرده بودند که با رفتن مستشاران و حذف تدارکات نیروی هوایی، طی مدت کوتاهی این تجهیزات غیر قابل استفاده شود.  

وی اظهار داشت: در شرایط بین‌الملل نیز نظامی دو قطبی صورت گرفته بود و در حالی که سر همه چیز با هم جنگ داشتند و هر کدام معتقد بودند ارزش‌های آن‌ها برای اداره جهان، ارزش‌های بالاتری است، غربی‌ها و شرقی‌ها روی یک چیز تفاهم داشتند و آن این بود که انقلاب اسلامی نباید پا بگیرد و رشد کند؛ چرا که جمهوری اسلامی حرف متفاوتی علیه هر دوی آن‌ها می‌زد و ادعای حکومت جهانی داشت.

حاتمی بیان کرد: انقلاب مدعی بود که با ارزش‌های اسلام می‌شود بشریت را با عزت و سربلندی اداره کرد. این حرف جمهوری اسلامی بر جان بیش از یک میلیارد مسلمان می‌نشست. قدرت‌های جهانی می‌دانستند که اگر چنین حرفی رشد کند و پا بگیرد چه اتفاقی خواهد افتاد. برای همین با یکدیگر تفاهم داشتند که این انقلاب باید از بین برود.

مشاور فرمانده معظم کل قوا در امور ارتش توضیح داد: در همین حال صدامی در عراق حاکم بود که به شدت کینه حضرت امام خمینی(ره) و ایران را داشت. بسیار جاه‌طلب جنایت‌کار، خبیث و جلاد بود. فکر می‌کرد می‌تواند تمام عقده‌های خود را بر سر جمهوری اسلامی خالی کند.  

وی تأکید کرد: از بین بردن جمهوری اسلامی هدف سیاسی جنگ و صدام حسین بود. آن‌ها می‌خواستند جمهوری اسلامی از بین برود، نظام جمهوری اسلامی ساقط شود و ایران تحقیر شود.  

حاتمی درباره مظلومیت نیروی هوایی گفت: این مظلومیت نیروی هوایی است که کار بسیار بزرگی انجام داده اما بسیاری از ما نمی‌دانیم که عملیات کمان ۹۹ یک شروع بود. عملیات کمان ۹۹ باعث شد بجای اینکه عراق برتری هوایی به دست بیاورد، ما برتری هوایی را به دست آوردیم. دوستان نظامی می‌دانند به دست آوردن برتری هوایی یعنی چه.


به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar