ایرنا/ در جریان رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۲ ارتش، پهپادهای رزمی، انهدامی و مراقبتی ارتش برای انجام ماموریت به پرواز درآمده و عملیات پرواز گروهی را به نمایش گذاشتند.

امیر سرتیپ «علیرضا شیخ» سخنگوی رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۲ ارتش گفت: انواع پهپادهای رزمی، انهدامی و مراقبتی شرکت‌ کننده در رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۲ ارتش، در ادامه مراحل اصلی این رزمایش، عملیات پرواز جمع را نیز اجرا کردند.
وی با بیان اینکه پرواز گروهی با استفاده از سامانه بومی انجام می‌شود، ادامه داد: در اجرای عملیات پرواز گروهی تعداد زیادی پهپاد به‌طور مستقل بر اساس اطلاعات مشترک مأموریت انجام می‌دهند و مأموریت‌های شناسایی، مراقبت و انهدام اهداف زمینی و پروازی دشمن، بُرد عملیاتی و مداومت پروازی مناسب، قابلیت شبکه شدن از سه تا چند فروند بر روی انواع پهپادهای داخلی، دارای لینک امن و سیستم هدایت کنترل کاملاً بومی از دیگر قابلیت‌های پرواز گروهی است.
سرتیپ شیخ افزود: همچنین در این مرحله از رزمایش، پرواز پهپادهای رزمی، انهدامی و مراقبتی ارتش از نقاط مختلف کشور از آب‌های گرم خلیج فارس و دریای عمان در جنوب تا مناطق شرق، غرب، شمال و مرکز کشور برای انجام مأموریت در منطقه عمومی رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۲ ارتش و مناطق مرزی کشور با موفقیت انجام شد.
وی با بیان اینکه رزمایش مشترک پهپادی ارتش با شرکت یگان‌های منتخب از نیروهای چهار گانه ارتش جمهوری اسلامی ایران متشکل از نیروی زمینی، نیروی پدافند هوایی، نیروی هوایی و نیروی دریایی ارتش از بامداد امروز در گستره جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران از آب‌های گرم خلیج فارس و دریای عمان در جنوب تا مناطق شرق، غرب، شمال و مرکز کشور آغاز شده است، افزود: این رزمایش گسترده با استفاده از انواع پیشرفته پهپادهای رزمی، شناسایی و مراقبتی ارتش بی اثر بودن تحریم‌های تسلیحاتی علیه کشورمان را نشان داده و از سوی دیگر نمایان‍گر اقتدار دفاعی کشور با بهره‌گیری از سلاح‌های بومی و بسیار پیشرفته است.
سخنگوی رزمایش همچنین در گفت‌وگویی به تشریح جزئیات رزمایش پهپادی جمهوری اسلامی ایران پرداخت و گفت که این رزمایش از ساعت یک دقیقه بامداد امروز آغاز و در فرآیند فازهای تاکتیکی و اجرای عملیاتی دو دستاورد بزرگ به نمایش گذاشته شد.
سرتیپ شیخ افزود: اخلال هواپایه در قالب کمان ۱۹ و رهگیری و انهدام پهپادی در این رزمایش در حوزه سلاح‌های هوابه‌هوا در حال اجراست.
وی ابراز امیدواری کرد با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده در یک محیط رزم و نبرد تمام‌عیار، توانمندی‌های آفندی و پدافندی ارتش جمهوری اسلامی ایران در قالب سناریوهای رزمایش نوشته شده، اجرایی شود.
سخنگوی رزمایش پهپادی با اشاره به اینکه امروز مرحله شناسایی و برآورد منطقه عملیات گام به گام اجرایی شده است، توضیح داد: عملیات در مراحل بعدی وارد فازهای تاکتیکی، عملیاتی و انهدامی خواهد شد که در چهار سطح برآورد عملیات، شناسایی، رهگیری و انهدام تقسیم‌بندی شده است.
امیر شیخ گفت: با توجه به اینکه با ۳۲ تایپ (نوع) و ۲۰۰ پرنده در این رزمایش شرکت کرده‌ایم، توانمندی‌ها و قابلیت‌های این پرنده‌ها به چالش کشیده می‌شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar