آخرین خبر/ اعضای کابینه سیزدهم در حاشیه جلسه امروز (چهارشنبه) دوازدهم مهر ۱۴۰۲هیات وزیران در حیاط دولت با حضور در جمع خبرنگاران به سوالات‌شان پاسخ دادند.

به گزارش ایسنا؛ سید ابراهیم رئیسی در بخشی از سخنانش در جلسه امروز هیئت دولت با تاکید بر اهمیت حساسیت مسئولان نسبت به حق مردم تصریح کرد: مسئولان به اعتبار جایگاهی که مردم به آنها سپرده‌اند، تکالیفی بر عهده دارند که رسیدگی به خواست‌های به حق آنها، از مهمترین این تکالیف است.

همچنین مشروح گفت‌وگوهای محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت، محمد اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی، جواد اوجی وزیر نفت،‌ محسن منصوری معاون اجرایی رییس‌جمهور،‌ رضامراد صحرایی وزیر آمورش و پرورش، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، علیرضا زاکانی شهردار تهران،‌ سپهر خلجی رئیس شورای اطلاع رسانی دولت را می توانید در لینک های زیر بخوانید.

توضیحات اسلامی درباره بازرسان «اخراج‌شده» آژانس انرژی اتمی
محمد اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی درباره اخراج چند بازرس آژانس انرژی اتمی از ایران، اظهار کرد: کسی اخراج نشده است. بازرسان تبعه سه کشور اروپایی که مرتب رفتار سیاسی تند علیه جمهوری اسلامی دارند را از لیست حذف کردیم. اصلاً سه یا چهار نفر از آنان چندین سال است به ایران نیامده‌اند. آژانس انرژی اتمی ۱۲۷ بازرس تأییدشده در ایران دارد و این چند نفر، عددی نسبت به کل بازرسانی که در ایران دارد، نیست.

واکنش وزیر نفت به ناپدید شدن دکل نفتی در خوزستان
جواد اوجی وزیر نفت درباره اخبار مربوط به ناپدید شدن دکل نفتی در خوزستان و ارتباط آن با بابک زنجانی، گفت: این دکل متعلق به دولت و  بابک زنجانی نیست بلکه مربوط به شرکت خصوصی است که مدتی هم این دکل رها بوده است.
وی همچنین با اعلام اینکه در این دو سال ۴ میدان نفتی و گازی کشف شده است، افزود: میدان گازی چشمه شور در خراسان رضوی، میدان نفتی هیرکان در گلستان، میدان نفتی تنگوه و میدان نفتی گناوه در بوشهر کشف شده اند. بالغ بر ۲/۶ میلیارد بشکه معادل هیدروکربن مایع یعنی هم نفت و گاز قابل استحصال کشف شده است.

دولت احداث ورزشگاه جدید را سریع و انقلابی دنبال می‌کند
محسن منصوری معاون اجرایی رییس‌جمهور با بیان این‌که «در دولت مسئله احداث ورزشگاه جدید را سریع و انقلابی دنبال می‌کنیم»، گفت: زمین محل احداث ورزشگاه جدید تهران را در کمتر از یک ماه شناسایی کردیم و اکنون در مرحله بررسی شرکت مشاور و پیمانکار اجرایی هستیم.
وی افزود: این سرعتی که در احداث ورزشگاه جدید می‌بینید از باب دستور رییس‌جمهور و مصوبه هیات وزیران است. دولت سیزدهم، دولت صادق‌الوعد است و نهضت اتمام پروژه‌های عمرانی را دنبال می‌کند.

بی‌قانون، نمی‌تواند در حوزه‌های قانونی فعالیت کند
محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به این پرسش که تکلیف روناک یوسفی بازیگری که علیه نظام تبلیغ کرد چیست، پاسخ داد: هر کس به قوانین جمهوری اسلامی احترام نگذارد طبیعتا نمی‌تواند در حوزه‌های قانونی فعالیت کند مگر رفع مانع شود. ما این موضوع را محکم بیان کرده‌ایم و همچنان بر آن تاکید داریم.

شرح مصوبات اخیر دولت از زبان سخنگو
علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت ضمن تشریح مصوبات اخیر جلسات هیئت وزیران خاطرنشان کرد: در راستای اجرایی کردن قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، آیین‌نامه‌ای به تصویب رسید. این آیین نامه در حداکثر میزان ممکن، سیاست‌های کلی انتخابات در چارچوب قانون مصوب مجلس را مورد بازیابی قرار داد و فرایندهای اجرایی را با سیاست‌های کلی و قانون انتخابات متناسب‌سازی کرد تا فرایند اجرای انتخابات تسهیل شود.

بیش از ۱۰۰ نفر دو شیفت به اعتراضات معلمان رسیدگی می کنند
رضامراد صحرایی وزیر آمورش و پرورش در پاسخ به سوالی درباره رتبه بندی معلمان گفت: ما گفتیم رتبه بندی و رسیدگی به اعتراضات را تا پایان شهریور ماه تعیین تکلیف می کنیم. رتبه بندی چندین مرحله دارد و یک مرحله در شهرستان ها و مناطق تعیین تکلیف شده و ما رتبه بندی و رسیدگی به اعتراضات را در شهریورماه شروع و در مهرماه پرداخت کردیم، ولی این فرایند، فرایند دایمی و پیوسته ماست. امروز رتبه بندی جزیی از فرایند تعلیم و تربیت شده و به طور پیوسته درگیر آن هستیم.
وی افزود: توصیه می کنم مکانی که برای رسیدگی به اعتراضات رتبه بندی در دبیرستان البرز درست شده را بازدید کنید. بیش از ۱۰۰ نفر به صورت دو شیفت در حال بررسی نظرات معلمان و اعتراضاتشان هستند و ماهی ۵۰ الی ۶۰ هزار حکم صادر می شود.

۴ میلیون خانوار تحت پوشش شبکه فیبر نوری قرار گرفته اند
عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، خبر داد که تا این لحظه ۴ میلیون خانوار تحت پوشش شبکه فیبر نوری قرار گرفته اند و تا پایان سال این رقم به ۸ میلیون خانوار خواهد رسید.
وی با بیان اینکه گسترش فیبر نوری اکنون در بیش از ۱۵۰ شهر کار آغاز شده است، افزود: در حدود ۷۰ شهر نیز کار به اتمام رسیده است. در ۵۰۰ شهر نیز مقدمات انجام کار یعنی توافق با شهرداری ها و مدیریت شهری صورت گرفته است. اکنون حدود ۴ میلیون خانوار تحت پوشش قرار گرفته اند. این امکان فراهم است برای آنان تا از این شبکه استفاده کنند.

دولت در بحث شفافیت پیشرو بوده است
سپهر خلجی رئیس شورای اطلاع رسانی دولت با تاکید بر اینکه در ارتباط با بحث شفافیت دولت پیشرو بوده است، گفت: در بحث شفافیت، دولت قبل از اینکه کسی بخواهد، در حوزه هایی که نیاز به شفافیت بوده، اقدامات لازم را انجام داده است. ممکن است در جاهایی و در برخی از مراکز و بخش های کشور ملاحاظاتی در بحث شفافیت داشته باشند، که خودشان باید پاسخ بدهند، اما در حوزه دولت اینگونه نیست.

۴ ایستگاه جدید متروی تهران افتتاح می‌شود
علیرضا زاکانی شهردار تهران از افتتاح ۴ ایستگاه مترو و ۸.۵ کیلومتر خط مترو طی هفته آتی خبر داد و گفت: در هفته پیش رو احداث یک خط جدید مترو نیز آغاز می‌شود.

برخی مجریان صداوسیما توبیخ شده‌اند
پیمان جبلی رئیس صداوسیما گفت: درباره برخی حاشیه سازی مجریان صداوسیما در فضای مجازی، اظهار کرد: ساماندهی فعالیت چهره‌ها مورد توجه صداوسیما قرار گرفته است؛ البته این اقدامات صرفا سلبی نیست بلکه اقدامات ایجابی هم هست، از جمله اینکه به استعدادهای جدید میدان داده شده که یکی از آنها راه‌اندازی مرکز سیمرغ برای احیای ساختارهای فراموش شده مثل تله تئاتر است که تله تئاتر و نمایش رادیویی بهترین فرصت برای شناخت چهره‌های جدید است.  
وی افزود: به برخی مجریان صداوسیما که به قوانین و ضوابط بی توجه بودند، تذکر داده شده و حتی برخی هم توبیخ شده‌اند. در مورد چهره‌ها تابع مصوبات کارگروه چهره‌ها هم هستیم.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar