فارس/ معاون اول رئیس‌جمهور، انحلال جهاد سازندگی را یکی از اقدامات نادرست در کشور دانست و گفت: متأسفانه هنوز آسیب‌های ناشی از این تصمیم را تجربه می‌کنیم، چرا که جهاد سازندگی توانسته بود روستاها را به کانون پیشرفت و تولید کشور تبدیل کند.

محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور بعد از ظهر امر‌وز چهارشنبه (12 مهر) در آستانه روز ملی روستا و عشایر با حضور در مصلی امام خمینی (ره) ضمن بازدید از غرفه‌های محصولات روستایی و عشایری استان‌های مختلف، در جریان مسائل و مشکلات تولیدکنندگان و فعالان حوزه روستایی قرار گرفت.
وی پس از این بازدید، در آئین افتتاحیه بزرگترین رویداد نمایشگاهی عرضه محصولات روستایی و عشایری، اظهار کرد: یکی از اشتباهات بزرگ در کشور این است که به روستاها به عنوان مناطق محروم که نیازمند کمک و دستگیری هستند، نگریسته می‌شود و این در حالیست که در حقیقت این روستاها هستند که باید از سایر حوزه‌ها و بخش‌ها دستگیری کنند.

انحلال جهاد سازندگی اشتباه بود
مخبر، انحلال جهاد سازندگی را یکی از اقدامات نادرست در کشور برشمرد و افزود: متأسفانه هنوز کشور آسیب‌های ناشی از این تصمیم را تجربه می‌کند، چرا که جهاد سازندگی توانسته بود روستاها را به کانون پیشرفت و تولید کشور تبدیل کند.
وی با یادآوری اینکه در سال‌های نخست پس از انقلاب اسلامی در بسیاری از محصولات غذایی نیازمند واردات بودیم، تصریح‌کرد: با اقدامات و کارهای بزرگی که در راستای تولید و خودکفایی در کشور صورت گرفت، امروز در بسیاری از محصولات دارای امنیت غذایی هستیم و برای این امنیت به تلاش جهادگونه روستاییان و عشایر نیاز داریم.
معاون اول رئیس‌جمهور اشتغال، تولید، رشد اقتصادی و مهار تورم را از مهمترین مسائل کشور برشمرد و افزود: ارزان‌ترین، سریع‌ترین و مؤثرترین راه برای حل این مسائل، توجه به روستاها و عشایر است، چرا که اگر بتوانیم بستر فعالیت برای این عزیزان را فراهم کنیم به جای واردات محصولات غذایی به صادرکننده این محصولات تبدیل خواهیم شد و شاهد کاهش بخش زیادی از مشکلات در حوزه تورم، رشد اقتصادی و اشتغال خواهیم بود.
مخبر گفت: ایران ظرفیت آن را دارد که محصولات و مواد غذایی مورد نیاز بخش زیادی از کشورهای همسایه را تأمین کند، اما متأسفانه انگیزه و بستر لازم برای افزایش تولید در روستاها به اندازه کافی فراهم نشده است.
معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به برنامه‌های اشتغالزایی دولت در حوزه‌های مختلف، گفت: برای ایجاد اشتغال در بخش‌های صنعتی برای هر نفر باید حداقل ۵ تا ۷ سال زمان گذاشته و چند میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شود و این در حالیست که هزینه ایجاد شغل در روستاها بسیار پایین‌تر و سریع است.
وی با قدردانی از کشاورزان، به‌ویژه گندم‌کاران کشور به خاطر افزایش تولید این محصول، گفت: د‌ولت سال گذشته قیمت خرید تضمینی گندم را قدری افزایش داد و همین امر سبب شد که گندم‌کاران امسال بیش از ۱۰میلیون تن گندم تولید کنند که این اقدام آن‌ها به معنای غیرت و بصیرت است.
مخبر با اشاره به اینکه در روستاها بر خلاف شهرها همه اعضای خانواده در کار و تولید نقش دارند، گفت: اگر بتوانیم روستاها را به کانون واقعی تولید تبدیل کنیم، شاهد مهاجرت معکوس از شهرها به مناطق روستایی خواهیم بود.
معاون اول رئیس‌جمهور با تأکید بر لزوم توسعه علوم دانش‌بنیان در تولیدات روستایی، تصریح کرد: دانشگاه‌ها و معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور باید برای دانش‌بنیان کردن تولیدات روستایی تلاش کنند تا شاهد بازده چند برابری تولید در محصولات کشاورزی باشیم.
وی با بیان اینکه خلاقیت و توان خلق ثروت فقط مختص افراد خاص نیست، افزود: گاهی به غلط تصور می‌شود که افراد نخبه فقط در شهرها و دانشگاه‌های محدودی هستند، اما افراد بسیاری را در روستاها و مناطق عشایری دیده‌ام که با خلاقیت و ابتکار خود توانسته‌اند محصولات روستایی را به بازارهای خارجی صادر کنند.
معاون اول رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدامات دولت سیزدهم در حوزه مناطق روستایی از ابتدای استقرار تاکنون، گفت: احداث ۴۰۰۰ کیلومتر راه در مناطق روستائی با اعتباری بالغ بر ۳۵,۰۰ میلیارد ریال، تأمین آب شرب ۳۰۳۰ روستا با اعتباری بالغ بر ۲۰٫۰۰۰ میلیارد ریال، اعطای ۴۵,۰۰۰ میلیارد ریال جهت احداث ۱۴۳ هزار مسکن روستائی و احداث ۱۰,۰۰۰ کلاس درس مدارس روستائی با اولویت حذف مدارس کانکسی و خشتی گلی با اعتباری بالغ بر ۸۰,۰۰۰ میلیارد ریال از جمله اقداماتی است که دولت در این مدت انجام داده است.
مخبر همچنین با اشاره به احداث و بهره‌بردای از ۵۰۰ واحد بهداشت و درمان، مراکز بهداشت و خانه بهداشت با اعتبار ۱۵٫۰۰۰ میلیارد ریال، تصریح‌کرد: رفع اختلال در ارتباط تلفن همراه و اینترنت پر سرعت در ۷۰۰ ایستگاه رادیویی با اعتبار ۱۰٫۰۰۰ میلیارد ریال و اجرای ۶۰۰۰ طرح هادی با اعتباری بالغ بر ۵۵,۰۰۰ میلیارد ریال از دیگر اقدامات دولت در مناطق روستایی بوده است.
معاون اول رئیس‌جمهور از احیا و بازسازی ۲۰۰۰ قنات با اعتبار ۲۰٫۰۰۰ میلیارد ریال به عنوان اقدام دیگر دولت در مناطق روستایی یاد کرد و افزود: دولت همچنین احداث، تکمیل و بهره‌برداری بیش از ۱۰,۰۰۰ طرح در زمینه‌های گازرسانی، برق‌رسانی، ایجاد فضاهای ورزشی اماکن فرهنگی و طرح‌های دهیاری را با جدیت پیگیری و عملیاتی کرده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar