ايسنا/ پزشکان تاکيد کردند: واکسن آنفلوآنزا مي تواند احتمال بروز مشکلات قلبي-عروقي را در سالمندان کاهش دهد.

 با نزديک شدن به فصل شيوع آنفلوآنزا تزريق واکسن آن به افراد توصيه مي شود هرچند برخي به دلايل پزشکي و با تشخيص متخصص نبايد اين واکسن را تزريق کنند.

درحاليکه رقابتها براي کشف و توليد واکسن بيماري کوويد-۱۹ ادامه دارد محققان تاکيد کرده اند که دريافت واکسن آنفلوآنزاي فصلي مي تواند از بروز پيامدهاي ناشي از آنفلوآنزا پيشگيري کند.  

بيشتر افراد مبتلا به آنفلوآنزا در مدت دو هفته و بدون نياز به مداخلات درماني بهبود پيدا مي کنند اما دريافت واکسن آنفلوآنزا براي افراد پرخطر از جمله افراد بالاي ۶۵ سال و کودکان کمتر از دو سال که در برابر اين بيماري بيشتر آسيب‌پذير هستند مي‌تواند مفيد باشد.

بنابر اعلام مرکز کنترل و پيشگيري از بيماريها در آمريکا، آنفلوآنزا ممکن است مشکلات مزمن جسمي را تشديد کند. همچنين افراد مبتلا به نارسايي احتقاني قلب در معرض خطر قرار دارند اما نتايج مطالعات بسياري نشان مي دهد که واکسن آنفلوآنزا مي تواند اين گروه از بيماران را در برابر مشکلات مرتبط با قلب مصون نگه دارد.

گزارش منتشر شده در سال ۲۰۱۳ که بر اساس بررسي پنج تحقيق انجام گرفته نشان مي دهد: افراد مبتلا به فعالترين بيماري قلبي بيشترين بهره را از تزريق اين واکسن دريافت مي کنند. همچنين مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۹ در دانمارک نشان داد بيماران مبتلا به نارسايي قلبي که حداقل يکبار در دوره چند ساله واکسن آنفلوآنزا دريافت کنند کمتر احتمال دارد به دليل مشکلات قلبي عروقي جان خود را از دست دهند.

همچنين حتي درصورتي که فرد به ديگر بيماريهاي زمينه اي مبتلا نباشد احتمال آنکه بر اثر عفونت شديد آنفلوآنزا دچار سکته مغزي و حمله قلبي شود افزايش پيدا مي‌کند.


به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar