ايسنا/ پژوهشگران هندي، مولکول کوچکي ابداع کرده‌اند که مي‌تواند به تشخيص به موقع سرطان ريه کمک کند.

پژوهشگران "مرکز تحقيقات علمي پيشرفته جواهر لعل نهرو"(JNCASR) هندوستان، اخيرا دارويي براي تشخيص سرطان ريه ارائه داده‌اند که شايع‌ترين علت مرگ و مير ناشي از سرطان در سراسر جهان به شمار مي‌رود و تشخيص آن در مراحل ابتدايي دشوار است.

تشخيص و تصويربرداري از ساختارهاي موسوم به "G-quadruplex" يا "GQ"، براي تشخيص سرطان بسيار اميدوارکننده است و به خاطر پويايي و تنوع ساختاري، چالش‌هاي بسياري را نيز در پي دارد.

اين گروه پژوهشي، مولکول کوچکي ابداع کردند که مي‌تواند پروتئين تنظيم کننده موسوم به "Bcl-۲" را با واکنش فلورسنت و فعاليت ضد سرطان مشخص کند و يک روش براي تشخيص سرطان ريه با کمک تصويربرداري از ساختار GQ باشد.

به گفته پژوهشگران، فعاليت اين مولکول موسوم به "TGP۱۸"، با تشخيص Bcl-۲ و فعاليت ضد سرطان آن و همچنين تصويربرداري از بافت صورت مي‌گيرد.

ساختارهاي موسوم به GQ، ساختارهايي هستند که طيف گسترده‌اي از فرآيندهاي سلولي از جمله بيان چندين آنکوژن را تنظيم مي‌کنند. تثبيت GQ در سلول‌هاي سرطاني، موجب افزايش فشار و آسيب رسيدن به DNA مي‌شود؛ در نتيجه اين ساختار مي‌تواند هدف اميدوارکننده‌اي براي شيمي‌درماني باشد.

به رغم تلاش‌هاي چشمگير براي ادغام خواص درماني و تشخيصي در يک فرمول، هيچ گزارش منسجمي در مورد تشخيص با کمک مولکول‌هاي کوچک وجود ندارد و هيچ مولکولي براي تشخيص GQ در گزارش‌ها معرفي نشده است.

بررسي‌هاي اين گروه پژوهشي نشان مي‌دهد که دوز پاييني از مولکول TGP۱۸ مي‌تواند به فعاليت عليه سرطان ريه کمک کند و ويژگي داروهاي ضد سرطان را داشته باشد که در دوز بالا مورد استفاده قرار مي‌گيرند. اين مولکول مي‌تواند به واسطه تصويربرداري از بافت تومور، به محل تومور مورد نظر برسد.

اين روش مي‌تواند به ارائه داروهاي مرتبط با هر نوع سرطان کمک کند و پيامدهاي خوبي براي درمان‌هاي شخصي‌سازي شده داشته باشد.

اين پژوهش، در مجله "Theranostics" به چاپ رسيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar