ايسنا/ تيمي از محققان آمريکايي نتايج آزمايش اسکلت خارجي" ري‌استور"( ReStore) در راه رفتن افرادي که تحت توانبخشي پس از سکته مغزي قرار دارند، منتشر کردند.

محققان "بنياد کِسلر"(Kessler Foundation) استفاده از دستگاه مذکور را در حين استفاده از تردميل و پياده روي ايمن و مطمئن دانستند.

اسکلت خارجي "ري‌استور" اولين لباس رباتيک نرم است که توسط شرکت "ري واک رباتيکس"(ReWalk Robotics) توسعه داده شده و از سوي سازمان غذا و دارو آمريکا نيز تاييد شده است و از آن براي افرادي که دچار سکته مغزي شده و در حرکت مشکل دارند و دوره توانبخشي را مي‌گذارنند، استفاده مي‌شود. اين دستگاه براي افراد مبتلا به همي‌پارزي که دوره توانبخشي سکته مغزي تحت مراقبت از فيزيوتراپيست را مي‌گذارنند نيز مناسب تشخيص داده شده است. پارزي به معني فلج ناقص(ضعف) در عضلات به خصوص اندام‌ها است. پارزي مي‌تواند عمومي يا محدود باشد مثلاً فلج يک اندام يا نيمه بدن(همي پارزي) به عبارتي ديگر ضعف يک طرف بدن يا قسمتي از آن مثلاً سمت راست بدن. فلج کامل يک نيمه بدن را همي پارزي گويند. همي پارزي باعث ضعف مچ پا مي‌شود، توانايي فرد براي راه رفتن و قدم برداشتن روي زمين را محدود مي‌کند و مانع حرکت افراد رو به جلو مي‌شود.

ري‌استور، براي تقويت ناحيه مچ پا و انحناي مچ پا طراحي شده است و به افراد الگوي راه رفتن عادي را آموزش مي‌دهد. موتورهايي که روي کمربند نصب شده‌اند نيرو را از طريق کابل‌ها به نقاط اتصال روي کفي کفش و ماهيچه ساق پاي بيمار منتقل مي‌کنند. حسگرهاي بسته شده به کفش بيمار، داده‌ها را به يک کنترل کننده تلفن هوشمند که توسط يک درمانگر آموزش ديده براي تنظيم سطح کمک و نظارت و ضبط معيارهاي اصلي آموزش راه رفتن استفاده مي‌شود، منتقل مي‌کند.

در اين آزمايش ۴۴ نفر از شرکت کنندگان مبتلا به همي پارزي پس از سکته مغزي که مي‌توانستند بدون کمک تنها ۵ فوت(۱.۵ متر) راه بروند، مورد بررسي قرار گرفتند. محققان اين افراد را در پنج جلسه ۲۰ دقيقه‌اي مورد بررسي قرار دادند و و از افراد خواستند تا تحت نظارت فيزيوتراپ‌ها بر روي تردميل بروند و گام بردارند.

براي ارزيابي پتانسيل درماني ري‌استور در توانبخشي، محققان همچنين اثرات دستگاه بر روي حداکثر سرعت راه رفتن افراد را اندازه گيري کردند. براي اهداف ايمني، برخي از شرکت کنندگان مجاز به استفاده از اُرتِز(فرانسوي: Orthèse) يا عصا در طول جلسات راه رفتن بودند. اُرتِز به مجموع وسايلي گفته مي‌شود که جهت اصلاح وضعيت اندام يا عضو يا کمک به عملکرد عضو استفاده مي‌شود.

محققان پس از انجام آزمايش، ايمن بودن اين دستگاه را تاييد و اظهار کردند، مي‌توان از آن براي دوره توانبخشي افرادي که دچار سکته مغزي شده‌اند استفاده نمود.

دکتر "نولان" دانشمند ارشد تحقيقات در مرکز تحقيقات مهندسي تحرک و توانبخشي در بنياد کسلر گفت: ما دريافتيم که ري‌استور کمک مهمي به بهبودي انحراف و خميدگي مچ پا مي‌کند و الگوي راه رفتن افراد را بهتر مي‌کند.

شرکت کنندگان اين مطالعه با استفاده از دستگاه مذکور توانستند با سرعت بيشتري نسبت به قبل گام بردارند. در بيش از يک سوم شرکت کنندگان افزايش قابل ملاحظه‌اي در سرعت راه رفتن آنها بدون کمک مشاهده شد.

يافته‌هاي اين مطالعه در مجله "NeuroEngineering and Rehabilitation" منتشر شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar