ديجياتو/ تيمي از محققان دانشگاه ايالتي کنت در آمريکا با همراهي موزه تاريخ طبيعي کليولند به خاطر ساخت و آزمايش چاقو از مدفوع يخ زده انسان موفق به دريافت جايزه در حوزه متالوژي شدند.
پژوهش آنها که در شماره اکتبر نشريه علوم باستان شناسي سال ۲۰۱۹ منتشر شد به ارائه جزئيات در مورد انجماد و قالب بندي يک چاقو از مدفوع انسان و تست آن روي گوشت مي پردازد.

شايد اين سوال برايتان پيش بيايد که علت اين آزمايش چه بوده؟
محققان در توضيحات خود به کتابي تحت عنوان سايه ها در خورشيد اشاره کرده اند که توسط ويد ديويس انسان شناس نوشته شده است. در اين کتاب علمي به اطلاعاتي در خصوص آزمايشات سخت انجام شده توسط يک بومي کانادا اشاره شده که مجبور گرديد خانه و کاشانه اش را ترک کند و به جاي ديگري برود. او از ترک کردن خانه اش امتناع ورزيد و در نتيجه خانواده اش ابزارهاي او را دور ريختند تا مجبورش کنند که از آنجا برود. اين مرد ظاهرا تصميم مي گيرد که ابزارهاي مخصوص به خود را بسازد و شروع به مدفوع کردن روي يخ نمود. او از مدفوع يخ زده خود چاقو ساخت و با استفاده از بزاقش آن را تيز کرد.

اما دانشمندان در مورد اطلاعات مندرج در اين کتاب ترديد داشتند. براي همين هم محقق ارشد اين مقاله تصميم گرفت براي مدت هشت روز رژيم غذايي سنگين مملو از پروتئين و اسيدهاي چرب بخورد و براي مدت چهار تا پنج روز مدفوعش را جمع آوري کند. او در ادامه مدفوعش را با استفاده از قالب يا دست به شکل چاقو در آورد (تصوير يکي از اين چاقوها در بالاي مطلب قرار دارد).

تيم محققان اين چاقوها را در دماي منهاي ۵۸ درجه فارنهايت نگه داشتند و در ادامه تلاش کردند که مقداري گوشت از بخش هاي مختلف بدن يک جانور شامل تاندون و ماهيچه هاي آن را با کمک چاقو ببرند.

متاسفانه چاقو نتوانست گوشت را برش بدهد. البته برش هاي کم عمقي در آن ايجاد شد اما چاقو قابليت ايجاد برش هاي عميق نداشت. دانشمندان تصميم گرفتند چاقوي ديگري با کمک مدفوع يکي ديگر از اعضاي تيم بسازند و بار ديگر تلاش کنند با آن گوشت ببرند اما باز هم نتيجه يکي بود.

در انتها محققان دانشگاه کنت اعلام کردند چاقوهاي ساخته شده از مدفوع انسان قابليت استفاده ندارند. آنها در ادامه خاطرنشان کردند که با وجود تغيير رژيم غذايي خود نتوانستند به نتيجه مطلوب برسند. البته آنها از بزاق در ساخت چاقوي خود کمک نگرفتند اما يادآور شدند که اين امر تغييري در نتيجه ايجاد نمي کرد.

محققان در انتها بر لزوم صحت سنجي ادعاها و مباحث مطرح شده در داستان هاي مشهور تاکيد کردند تا از رواج اطلاعات غلط در جوامع جلوگيري شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar