نماد آخرین خبر

ارتباط تیروئید با بیماری‌های قلبی عروقی

منبع
ايسنا
بروزرسانی
ارتباط تیروئید با بیماری‌های قلبی عروقی

ايسنا/ بر اساس مطالعه تيروئيد تهران که توسط مرکز تحقيقات غدد پژوهشکده علوم غدد درون ريز و متابوليسم طراحي شده و در حال اجرا است، شيوع و بروز بيماري‌هاي تيروئيد و ارتباط تست‌هاي تيروئيد با بيماري‌هاي قلبي-عروقي و عوامل خطر بوجود آورنده آن نظير فشار خون بررسي مي‌شود.
غده تيروئيد در جلوي گردن واقع است که با هورموني که به داخل خون ترشح مي‌کند، تکامل سلولهاي مغزي و نيز سوخت و ساز بدن را کنترل مي‌کند. اختلال در ترشح اين هورمون به اشکال کم کاري و پرکاري مي‌تواند اشکالات متعددي در سلامت افراد ايجاد کند.

بر اين اساس  مطالعه‌اي تحت عنوان مطالعه تيروئيد تهران در جمعيت تحت مطالعه قند و ليپيد تهران در شرق تهران توسط مرکز تحقيقات غدد پژوهشکده علوم غدد درون ريز و متابوليسم دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي طراحي شده و در حال اجرا است که در مقدمه آن آمده است: با توجه به اينکه اختلالات عملکرد غده تيروئيد از شايعترين بيماري‌هاي حوزه غدد درون ريز و متابوليسم به حساب مي‌آيد، دانستن محدوده طبيعي ترشح اين هورمون، سير طبيعي تغييرات آن در افراد عادي و نيز ارتباط ميزان آن با بيماري‌هاي قلبي عروقي حائز اهميت است.

اطلاعات ما در اين حوزه مربوط به منابع خارجي و عمدتا غربي است که از روي پژوهش‌هاي انجام شده بر روي مردمان همان مناطق استخراج و در کتب مرجع درج شده است. اما آيا جمعيت ايراني با توجه به تفاوت‌هاي وراثتي و اقليمي نيز تابع همان مقادير هستند؟

براي پاسخ دادن به اين پرسش، مطالعه‌اي تحت عنوان مطالعه تيروئيد تهران در جمعيت تحت مطالعه قند و ليپيد تهران در شرق تهران توسط مرکز تحقيقات غدد پژوهشکده علوم غدد درون ريز و متابوليسم دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي طراحي شده و در حال اجرا است.

دکتر فريدون عزيزي، رييس پژوهشکده علوم غدد درون ريز و متابوليسم ضمن تاکيد بر اهميت اين موضوع اظهار کرد: بومي سازي حدنصاب‌ها در حوزه دانش پزشکي مي‌تواند به بهبود سطح سلامت جامعه کمک کند. امروزه با توجه به تعداد قابل ملاحظه فارغ التحصيلان در حوزه علوم پزشکي، اين توانمندي بصورت بالقوه در کشور جهت تطبيق معيارهاي تشخيصي با جمعيت ايراني وجود دارد.

وي به اطلاعات موجود در مطالعه قند و ليپيد تهران به عنوان يک مطالعه مبتني بر جمعيت با سابقه بيش از 20 سال اشاره کرد و از محققان دعوت کرد تا با ايده پردازي‌هاي ابتکاري و استفاده از اين بانک عظيم اطلاعاتي درخصوص حل مسائل بهداشتي کشور به پژوهش بپردازند.

همچنين دکتر عطيه آموزگار، فوق تخصص غدد و از مجريان اصلي مطالعه تيروئيد تهران توضيح داد که اين مطالعه در چهار فاز، به بررسي تست‌هاي تيروئيدي مي پردازد.

وي افزود: شيوع و بروز بيماري‌هاي تيروئيد و ارتباط تست‌هاي تيروئيد با بيماري‌هاي  قلبي-عروقي و عوامل خطر بوجود آورنده آن نظير فشار خون از جمله اهداف اين مطالعه بوده که بررسي و گزارش شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar