باشگاه خبرنگاران/ يک مطالعه نشان داده است که استفاده از پتو‌هاي سنگين ممکن است باعث بهبود الگو‌هاي خواب در مبتلايان به بي خوابي شده و بالاترين سطح فعاليت در طول خواب را حفظ کند؛ همچنين علائم خستگي، افسردگي و اضطراب را در بين مبتلايان به بي خوابي که از اختلالات رواني رنج مي‌برند، کاهش دهد.

محققان دريافتند شرکت کنندگاني که در اين تحقيق از پتو‌هاي سنگين در هنگام خواب استفاده کردند در مقايسه با گروهي که از اين نوع پتو استفاده نمي‌کردند، ۲۶ برابر کمتر در معرض مشکلات ناشي از بي خوابي قرار گرفتند که اين نتايج مثبت،  حدود ۱۲ ماه ادامه يافت.

دکتر ماتس آلدر روانپزشک مشاور در انستيتوي کارولينسکا در استکهلم سوئد گفت: توضيح پيشنهادي براي اثر آرام بخش و تقويت کننده خواب، فشاري است که پتو‌هاي سنگين بر نقاط مختلف بدن وارد مي‌کنند. اين فشار مانند درمان به روش طب سوزني و ماساژ، حس لامسه و احساس عضلات و مفاصل را تحريک مي‌کند.

او افزود: شواهدي وجود دارد که نشان مي‌دهد تحريک عميق ناشي از اين فشار، هيجان غيرارادي دستگاه عصبي را افزايش مي‌دهد و در عين حال از شدت تحريک سيستم سمپاتيک که عامل تايثر آرام بخشي است مي‌کاهد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar