دیجی کالا/مریخ‌نورد پشتکار که در روزهای گذشته به مریخ رسیده بود و عکس‌هایی را هم به زمین فرستاده بود، اکنون فرستادن فیلم مراحل فرود خود بر سیاره‌ی سرخ را کامل کرده و ناسا دقایقی پیش آن را منتشر کرد.

مأموریت مارس ۲۰۲۰ با هدف جست‌وجوی نشانه‌های حیات باستانی در مریخ آغاز به کار کرد و پس از حدود ۷ ماه در مسیر بودن روز ۱ اسفند به این سیاره رسید. مریخ‌نورد «پشتکار» (Perseverance) از دوربین‌های پیشرفته‌ای برای ثبت تصاویر جدید مریخ بهره می‌برد و برخلاف مریخ‌نوردهایی که تا کنون فعالیت داشته‌اند، بیشتر دوربین‌های پشتکار تصاویر را به صورت رنگی ثبت می‌کنند.

پیش از این تعدادی عکس باکیفیت از نگاه مریخ‌نورد پشتکار منتشر شده بود. هم‌چنین واحد فرود عکسی از این مریخ‌نورد را هنگام فرود بر خاک مریخ ثبت کرد. اما اکنون فیلم منتشر شده، پشتکار را نشان می‌دهد که در دهانه‌ی جزرو (Jezero) مریخ فرود می‌آید. به گفته‌ی ناسا ناسا این تصاویر مریخ را از زاویه‌ای نشان می‌دهد که پیش از این هرگز دیده نشده بود.

با توجه به فاصله‌ی طولانی میان زمین و مریخ و سرعت انتقال ۲ مگابیت بر ثانیه، فرستادن داده‌های باکیفیت مریخ‌نورد پشتکار به زمین مدتی طول می‌کشد. به همین ترتیب برای دریافت فیلم‌های تهیه شده توسط این مریخ‌نورد باید بیشتر هم منتظر بود. اکنون بخشی از این انتظار به پایان رسید و ناسا نخستین فیلم کاوشگر پشتکار را منتشر کرد.

این داده‌ها از روز یکشنبه حدود ساعت ۱۷:۰۰ منطقه‌ی زمانی شرقی (۰۱:۳۰ بامداد دوشنبه به وقت تهران) در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (JPL) توسط «شبکه‌ی فضای دوردست» (DSN) ناسا که مسئولیت ارتباط با فضاپیماها را برعهده دارد، از مدارگرد شناسایی مریخ (MRO) که به عنوان واسطه با زمین عمل می‌کند، در حال دریافت بود. ناسا تا کنون ۳۰ گیگابایت داده از مریخ‌نورد پشتکار دریافت کرده است که شامل ۲۳۰۰۰ عکس هم می‌شود.

علاوه بر ارسال عکس و فیلم، مریخ‌نورد پشتکار به کمک تیم کنترل مأموریت، فعلا سیستم‌های اصلی خود را بررسی می‌کند تا برای راه رفتن بر روی سطح مریخ آماده باشد.


منابع: NASA, Space

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar