مهر/بر اساس تحقيقات جديد، افراد مبتلا به پريودنتيت (بيماري عفوني لثه) بيشتر در معرض حوادث حاد قلبي عروقي قرار دارند.

به نقل از ساينس ديلي، محققان بيمارستان عمومي ماساچوست نشان دادند که التهاب مرتبط با بيماري لثه عامل پيش بيني کننده التهاب عروقي است که مي‌تواند باعث حملات قلبي، سکته مغزي و ساير انواع خطرناک بيماري‌هاي قلبي عروقي شود.

در اين مطالعه، محققان با استفاده از توموگرافي و توموگرافي رايانه‌اي (PET و CT) اسکن ۳۰۴ فرد را براي مشاهده و تعيين ميزان التهاب در عروق و لثه‌هاي هر بيمار انجام دادند.

در مطالعات پيگيري تقريباً چهار سال بعد، ۱۳ نفر از آن افراد دچار عوارض جانبي عمده قلبي عروقي شدند. وجود التهاب پريودنتال پيش بيني کننده مشکلات قلبي عروقي بود، حتي پس از آنکه محققان ساير عوامل خطر مانند سيگار کشيدن، فشارخون بالا، چاقي و ديابت را کنترل کردند.

محققان دريافتند که از دست دادن استخوان در اثر بيماري پريودنتال قبلي با بروز مشکلات قلبي عروقي ارتباط ندارد. بيماراني که لثه ملتهب فعال ندارند، خطر بيماري قلبي عروقي کمتري دارند، حتي اگر اين افراد سابقه بيماري پريودنتال را داشته باشند.

محققان معتقدند که التهاب موضعي پريودنتال موجب فعال شدن سلول‌هاي سيگنال‌ده از طريق مغز استخوان مي‌شود که التهاب عروق را تحريک کرده و منجر به عوارض قلبي مي‌شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar