روزياتو/اين فقط انسان‌ها نيستند که مهارت‌هايشان را در المپيک توکيو به نمايش مي‌گذارند. چند روز قبل، وقتي تماشاگران آماده‌ي تماشاي ادامه بازي بسکتبال امريکا و فرانسه مي‌شدند، چشم‌شان به ربات دو متري عجيبي خورد که داخل زمين آمد، توپ را برداشت، بازويش را خم کرد و يک پرتاب سه امتيازي موفق از وسط زمين داشت. اين ربات جوري طراحي شده بود که مي‌توانست بارها و بارها اين کار را با دقت صد در صدي انجام دهد.

اين ربات همچنين رکورد جهاني گينس براي توانايي در انجام اين کار را در اختيار دارد، هرچند با پرتاب‌هايي کمتر از انسان‌ها. اين رباتِ هم‌اندازه‌ي انسان که برخي را به مقايسه‌اش با ربات‌هاي قاتل فيلم‌ها واداشته، CUE نام دارد. اين ربات بسکتباليست با هوش مصنوعي کار مي‌کند و توسط کمپاني تويوتا و صرفا براي تفريح ساخته شده است. دو سال پيش، يک نسخه‌ي قديمي‌تر، ۲۰۲۰ پرتاب پياپي را به سبد انداخت تا رکورد پرتاب‌هاي اين چنيني که توسط ماشين انجام شده را به نام خود ثبت کند.


از آن زمان تا حالا اين پروژه به خاطر همه‌گيري کرونا چراغ خاموش به کارش ادامه داده بود. اما يکشنبه، يک نسخه‌ي ۷۵ کيلوگرمي از اين ربات بسکتباليست که پيراهن شماره ۹۵ را به تن داشت، در وقت استراحت بين دو نيمه به وسيله‌ي چرخ‌هاي تعبيه‌شده زير پاهايش خود را به داخل زمين رساند. CUE سه پرتاب انجام داد و هر سه را به سبد نشاند. البته به گفته‌ي مهندسان تويوتا، در پرتاب کمي کند است و به‌طور ميانگين ۱۵ ثانيه طول مي‌کشد تا پرتابش را انجام دهد.

کاربران توئيتر به شوخي اين ربات را با بن سيمونز، گارد تيم فيلادلفيا که به خاطر تلاش‌هايش در پرتاب‌هاي سه امتيازي مشهور است، مقايسه کرده‌اند.

خب اين ربات چطور اين کار را انجام مي‌دهد؟ CUE در بالاتنه‌اش حسگرهايي دارد که فاصله را مي‌سنجند و براي برآورد چگونگي نشاندن نرم توپ در سبد از هوش مصنوعي بهره مي‌برد. وقتي اين کار انجام شد، موتورهاي تعبيه‌شده در بازوهايش را تنظيم مي‌کند تا توپ را با زاويه و نيروي محرکه مناسب به هوا پرتاب کرده و به داخل سبد هدايت کند.

پژوهشگران تويوتا کار بر روي اولين نسخه از اين ربات را در سال ۲۰۱۷ آغاز و ظرف شش ماه يک نمونه اوليه را تکميل کردند. در نسخه اوليه لازم بود که انسان‌ها ربات را سر جايش قرار دهند و آماده پرتاب کنند. اما سال بعد همين ربات در يک رقابت پرتاب آزاد با بازيکنان تيم آلوارک توکيو به پيروزي رسيد.

ربات تويوتا نمي‌تواند دريبل يا اسلم دانک بزند، بنابراين نيازي نيست که بسکتباليست‌ها نگران جايگزيني‌شان با ربات‌ها باشند، لااقل هنوز نه!

 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar