سيناپرس/مدير واحد پايش شرکت کنترل کيفيت هواي تهران ضمن تاکيد بر نقش حياتي لايه ازن براي کره زمين اعلام کرد: اگر استفاده از گازهاي مخرب اين لايه به حد کافي کاهش يابد، حدود ۵۰ سال زمان مي‌برد تا لايه ازن بتواند خود را ترميم کند.

۱۶ سپتامبر مصادف با ۲۵ شهريور روز جهاني حفاظت از لايه ازون است؛ لايه‌اي که با جذب پرتو فرابنفش خورشيد موجب ادامه زندگي روي کره زمين مي‌شود و حفظ آن نيازمند توجه و اقداماتي جهاني است.
محسن روشني، مدير واحد پايش شرکت کنترل کيفيت هواي تهران ضمن اشاره به اهميت لايه ازون اظهار کرد: لايه ازن بخشي از لايه استراتوسفر جو زمين است که ضخامت زيادي ندارد. ‌پراکندگي مولکول‌هاي ازن (O۳) که تشکيل يافته از سه اتم اکسيژن هستند، در لايه استراتوسفر در واقع لايه ازن را تشکيل مي‌دهد و به‌دليل اينکه مولکول‌هاي ازن مي‌توانند اشعه فرابنفش خورشيد را جذب کنند و مانع از رسيدن بيش از حد آن به سطح زمين شوند اصطلاحا به آن «ازن خوب» گفته مي‌ شود.

وي ادامه داد: وجود لايه ازون براي حفظ حيات اکوسيستم کره زمين ضروري است و همانطور که جامعه جهاني مي‌ تواند در تخريب آن نقش داشته باشد، تخريب آن نيز مي‌تواند تاثيرات مخربي را در جهان برجاي گذارد.

مدير واحد پايش شرکت کنترل کيفيت هواي تهران با اشاره به اينکه منظور از تخريب لايه ازون کاهش ضخامت اين لايه در برخي قسمت‌ هاي لايه استراتوسفر است، گفت: کاهش ضخامت لايه ازن بيشتر در بالاي مناطقي چون قطب شمال و قطب جنوب و برخي کشورهاي نزديک آن‌ها مانند نيوزيلند و استراليا رخ داده است اما اثرات مخرب آن متوجه حيات کل کره زمين مي‌شود.

به گفته روشني، تخريب يا کاهش ضخامت لايه ازون مقاومت در برابر اشعه فرابنفش خورشيد را کاهش مي‌ دهد و باعث مي‌ شود اين اشعه به‌ راحتي به سطح زمين برسد. هرچند اين ‌پديده معمولا در برخي مناطق مانند قطب شمال و قطب جنوب که لايه ازن در بالاي آن تخريب شده است رخ مي‌ دهد.

وي ادامه داد: رسيدن اشعه فرابنفش به سطح زمين مشکلاتي را در بخش کشاورزي، حيات آبزيان و بروز بيماري‌ هايي از جمله سرطان ‌پوست و آب مرواريد چشمي موجب مي‌شود.  

مدير واحد پايش شرکت کنترل کيفيت هواي تهران ضمن بيان اينکه دو دسته عوامل طبيعي و غير طبيعي در تخريب لايه ازون نقش دارند، اظهار کرد: عوامل طبيعي تخريب کننده لايه ازون مانند فعاليت‌هاي آتشفشاني و آتش‌سوزي جنگل‌ ها مواردي هستند که در طول تاريخ رخ داده است و طبيعت مي‌توانست در برابر اين عوامل و تخريب‌ها خود را ترميم کند اما تاثير اين عوامل طبيعي در تخريب لايه ازن تنها ۱۶ درصد برآورد شده است و عوامل انساني سهم بيشتري در تخريب اين لايه محافظ دارند.

وي درباره عوامل انساني که باعث تخريب لايه ازون مي‌شوند، توضيح داد: استفاده از گازهاي  «کلروفلوئوروکربن‌ها» (CFC) طي دهه‌ هاي گذشته اثرات مخربي را بر لايه ازون گذاشته‌اند اما اکنون  «پروتکل مونترآل» (معاهده‌اي بين‌المللي کاهش استفاده از گازهاي مخرب لايه ازون) در تمام کشورهاي جهان از جمله ايران به تصويب رسيده است.

روشني ضمن تاکيد بر لزوم ‌پايبندي تمام کشورهاي جهان به معاهده‌ مونترآل و تلاش در جهت کاهش استفاده از گازهاي مخرب لايه ازون، اظهار کرد: اگر استفاده و انتشار گازهاي CFC به اندازه کافي کم شود حدود ۵۰ سال زمان مي‌برد تا لايه ازون بتواند خود را ترميم کند. از اين رو ضروري است اقدامات لازم در راستاي حفظ اين لايه مهم در جامعه جهاني انجام شود تا بتوانيم حيات کره زمين و زيستمندان آن را حفظ کنيم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar