سيناپرس/پژوهشگران کشور، در يک مطالعه دانشگاهي به بررسي موضوع تهديد دختران در فضاي مجازي به شيوه‌هاي مختلف پرداخته‌اند و آن را از رويکرد جرم شناختي مورد بررسي قرار داده‌اند.

 امروزه در دهه‌هاي ابتدايي قرن 21 با فراگير شدن رسانه‌ها و نقش آفريني اينترنت در شکل‌دهي به فرهنگ، هويت و باورها و ارزش‌هاي اجتماعي، اهميت پژوهش در اين حوزه‌ها دو چندان شده است. بسترهاي اين فضا که تمام روابط زندگي بشر را در بر گرفته و به خود معطوف نموده‌اند، اين امکان را فراهم ساخته‌اند تا هر فردي به راحتي و با صرف کمترين زمان، بسياري از امور روزمره خود را به انجام رساند، به نحوي که ديگر جدايي از اين فضا براي انسان امروزي قابل تصور نيست. فضاي سايبر به ويژه براي نسل آنلاين امروزي بدون ترديد محيطي سرشار از فرصت براي آموختن، کشف و به اشتراک گذاشتن داده است.

به گفته محققان، اين محيط همچنين براي بيشتر افراد يک ابزار فعاليت حرفه‌اي، حفظ روابط با دوستان و نيز ارتباط با ديگر اعضاي خانواده مخصوصاً در عصري است که فاصله‌ها به تدريج دورتر مي‌گردد. براي کودکان و نوجوانان که يکي از فعاليت هاي اجتماعي محبوب آن‌ها، چت يا گفتگوي آنلاين اينترنتي است، اين فضا صرفاً محيطي براي حفظ روابط نيست، بلکه فرصتي براي ايجاد روابط اجتماعي جديد به حساب مي‌آيد. با همه اين‌ها و عليرغم مزاياي غير قابل انکار محسط مجازي، فضاي سايبر مي‌تواند بستري براي سوء استفاده و وقوع جرائم مرتبط نيز گردد. اين محيط جديد اجتماعي شدن، همزمان دربردارنده خطرات جديد، انحراف و ناسازگاري نيز هست که بايستي مورد توجه قرار گيرد.

در رابطه با اين موضوع، يک مطالعه پژوهشي با محوريت تهديد شدن آنلاين دختران توسط برخي افراد و ابعاد مختلف آن انجام شده است. در اين مطالعه که توسط محققان دانشگاه آزاد اسلامي واحدهاي شيراز و بندرعباس انجام شده، رويکرد جرم‌شناختي اين موضوع مورد بررسي قرار گرفته است.

در مطالعه مورد اشاره، محققان به روش توصيفي تحليلي به بررسي آراء محاکم کيفري و تبيين گونه‌هاي مختلف تهديد برخط ياآنلاين نسبت به دختران در محيط‌هاي مختلف پرداخته‌اند.

بررسي‌هاي اين پژوهش نشان مي‌دهد که تهديد آنلاين متاسفانه از سوي افراد مختلف و به شيوه‌هاي متفاوتي در محيط اينترنت عليه دختران وجود دارد. اين در حالي است که دختران تهديدشده با وجود تحمل بزه ديدگي مکرر، اين عمل مجرمانه را به دليل نگراني از سلامت روحي و همچنين احتمال هتک حيثيت و اعتبار شخصي، خانوادگي و اجتماعي مورد پيگيري و شکايت قرار نمي‌دهند.

مصطفي فروتن، استاديار و محقق گروه حقوق دانشکده حقوق و علوم انساني دانشگاه آزاد اسلامي واحد شيراز و همکارانش در اين خصوص مي گويند: «اين امتناع دختران موجب مي‌شود که يک تهديد ساده آنلاين گاهي حتي به يک قتل منتهي گردد. لذا بايد به تدابيري انديشيد که سبب پيشگيري از چنين اتفاقاتي مي‌شوند».

به بيان آن‌ها، «در درجه اول، بايستي پيشگيري کيفري را از طريق اتخاذ تدابير احتياطي فوري توسط بازپرس و طبق قانون آيين دادرسي کيفري انجام داد و اين در صورتي است که احتمال تهديد جدي عليه تماميت جسماني و حيثيت بزه‌ديده وجود داشته باشد».

آن‌ها افزوده‌اند: «همچنين با توجه به اين که عمده تدابير موجود در حوزه تهديد چه در محيط حقيقي و چه مجازي، واکنشي و پسيني است پيشنهاد مي‌شود که قانون گذار در راستاي پيشگيري از تهديد آنلاين، يک ماده به قانون جرائم رايانه‌اي الحاق نمايد».

علاوه بر اين‌ها، در اين پژوهش پيشنهاد شده است به منظور پيشگيري پايدار از بزهکاري در محيط مجازي، يک منشور اخلاق حرفه‌اي در محيط‌هاي فوق به ويزه محيط هاي مجازي تحصيلي تنظيم گردد که داراي مجموعه اي از قوانين بوده و رعايت آن‌ها براي تأمين امنيت همه کاربران لازم باشد.

در اين منشور به گفته فروتن و همکارانش، «مواردي چون اطلاع از اين که محيط‌هاي مجازي مي‌توانند حاوي صفحاتي آزاردهنده و مخالف اخلاق و مقررات باشند وجود دارد و همچنين آن که در صورت مواجه شدن با آن‌ها معلم را مطلع خواهند ساخت درج مي‌گردد».به گزارش سيناپرس، استفاده کنندگان از محيط مجازي با پذيرش اين منشور اعلام مي‌دارند، از اين که اينترنت، ابزار ارتباطي ورود به دنيا است و لذا نبايد اطلاعات مربوط به خود و خانواده از جمله نشاني، تلفن و مشخصات مالي را در اختيار هرکسي قرار ندهند، آگاه هستند.

گفتني است اين يافته‌ها را دو فصلنامه «آموزه‌هاي حقوق کيفري» متعلق به دانشگاه علوم اسلامي رضوي منتشر کرده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar