مجله ایلیاد/ باستان‌شناسان در کاوش‌های جدید خود توانسته‌اند ردپای فسیل شده‌ی انسان را در نیومکزیکو کشف کنند. آن‌ها دریافته‌اند که قاره‌ی آمریکا در زمان بروز آخرین عصر یخبندان سکونتگاه انسان‌ها بوده است. این کشف تاییدیه‌ای بر اولین مهاجرت‌های انسان‌ها به دنیای جدید قاره‌ی آمریکا است.

اگرچه فسیل‌های ردپای کشف شده در نیومکزیکو قدیمی‌ترین شواهد از وجود انسان در قاره‌ی آمریکا نیست، ولی این ردپا شکی بر جای نمی‌گذارد که انسان‌ها در عصر یخبندان در قاره‌ی آمریکا زندگی می‌کرده‌اند.

رسیدن انسان به آمریکا مرحله‌ی کلیدی در گسترش حضور انسان در اقصی نقاط کره‌ی زمین بوده است که تاریخ دقیق این موضوع هنوز در هاله‌ای از ابهام است. باستان‌شناسان بر اساس ابزار سنگی که قدمت آن‌ها به ۱۳ هزار سال می‌رسد، این احتمال را مطرح می‌کردند که انسان‌های ماقبل تاریخ متعلق به فرهنگ کلوویس اولین انسان‌هایی بوده‌اند که به آمریکا رسیده‌اند. با این حال، محققین اخیراً دست‌سازه‌هایی را کشف کرده‌اند که متعلق به انسان‌های ماقبل کلوویس‌ها بوده است.
 
به‌عنوان مثال در سال گذشته باستان‌شناسان دست‌سازه‌هایی سنگی پیدا کرده‌اند که قدمت آن‌ها به ۲۶،۵۰۰ سال پیش برمی‌گردد. مدل‌های کامپیوتری نشان داده‌اند که غار مکزیکی که دست‌سازه‌ها درون آن کشف شده‌اند در زمان‌های گذشته به سرزمین اصلی قاره‌ی آمریکا متصل بوده است و به این ترتیب، محققین نشان داده‌اند که احتمالاً انسان‌ها حدود ۳۳ هزار سال پیش به این قاره‌ی جدید رسیده‌اند.

البته هنوز شک و تردید‌های زیادی در این زمینه وجود دارد، زیرا برخی از محققین اذعان دارند که دست‌سازه‌های سنگی کشف شده را نمی‌توان به‌طور قطع متعلق به انسان‌ها دانست و شاید این سنگ‌ها به صورت طبیعی به شکل دست‌سازه وجود داشته‌اند.

ردپاهای فسیلی کشف شده در پارک ملی نیومکزیکو شواهد مستحکمی هستند که نشان می‌دهند انسان‌ها بین ۲۱ هزار تا ۲۳ هزار سال پیش در آمریکا حضور داشته‌اند. تاریخ ایجاد این ردپاها به آخرین عصر یخبندان روی زمین می‌رسد و می‌توان آن‌را دارای ۱۹۰۰۰ تا ۲۶،۵۰۰ سال قدمت دانست. در آن دوران یخچال‌های طبیعی یک سوم سطح زمین را پوشانده بوده‌اند.

در کنار ردپاهای انسانی کشف شده در نیومکزیکو، ردپای ماموت‌ها، شترها و دیگر حیوانات نیز کشف شده است. اغلب ردپاهای انسانی کشف شده متعلق به کودکان و نوجوانان بوده است و در بین آن‌ها ردپای بزرگسالان کمتر پیدا شده است.

به طور کل این کشفیات نشان می‌دهد که انسان‌ها هزاران سال قبل از اینکه عصر یخبندان جلوی مهاجرت را بگیرد به آمریکا رسیده‌اند. نتایج این کشفیات در مجله‌ی  Science منتشر شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar