بیگ بنگ/زمین علاوه بر اینکه هر ۲۴ ساعت با سرعتی معادل ۱۶۰۰ کیلومتر بر ساعت به دور محور خود می چرخد و از حرکت وضعی‌اش، شب و روز حاصل می‌شود. حرکت سالانه‌ای هم به دور خورشید دارد. ‌
‌‌
مدار زمین به دور خورشید حدود ۹۴۲ میلیون کیلومتر است، زمین با سرعت ۱۰۷۵۳۵ کیلومتر بر ساعت در مدارش به دور خورشید حرکت می‌کند که با این احتساب، روزانه حدود ۲/۶ میلیون کیلومتر را طی می‌کند. این مدت در یکسال برای زمینیان معادل ۳۶۵ شبانه‌روز و ۶ ساعت و ۹ دقیقه و ۱۰ ثانیه‌ است.

سیاره ما در مداری بیضوی دور خورشید می‌چرخد، مدار بیضی زمین کشیدگی چندانی ندارد. زمین در نزدیکترین فاصله‌ی مداری تا خورشید ۱۴۷ میلیون کیلومتر از خورشید فاصله می‌گیرد و در دورترین فاصله نیز در مدار ۱۵۲ میلیون کیلومتر از خورشید دور می‌شود.

برخلاف باور بسیاری، تاثیر دور و نزدیک‌شدن زمین از خورشید موجب تغییر فصل‌ها نمی‌شود، بلکه محور کج ۲۳.۵ درجه زمین، موجب افزایش یا کاهش دما در نیمکره شمالی یا جنوبی زمین و در نتیجه تغییر فصول در طی یک سال می‌شود.

خورشید ما نیز ثابت نیست و با سرعتی حدود ۲۳۰ کیلومتر بر ثانیه به دور مرکز کهکشان راه شیری می‌چرخد. یک دور چرخش کامل خورشید به دور مرکز کهکشان حدود ۲۳۰ میلیون سال طول خواهد کشید که به آن «سال کهکشانی» گفته می‌شود.


به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar