دیجیاتو/ ناسا ممکن است هفته آینده دوباره برای پرتاب ماموریت آرتمیس 1 تلاش کند و حالا آزمایش سوخت راکت آن موفق بوده است.


ناسا ممکن است هفته آینده دوباره برای پرتاب ماموریت آرتمیس 1 تلاش کند، زیرا گفته شده که این سازمان فضایی تمام اهداف مورد نیاز برای موفقیت آمیز بودن آزمایش سوخت موشک خود را با موفقیت انجام داده است. هرچند این نتایج هنوز باید مورد بررسی قرار بگیرند، اما آژانس فضایی می‌تواند سومین تلاش خود برای پرتاب موشک SLS را عرض تنها شش روز آینده انجام دهد؛ ماموریتی که به‌طور رسمی برنامه قمری آرتمیس را آغاز می‌کند.

تاکنون دو بار برای پرتاب آرتمیس 1 تلاش شده که البته هر دو مورد به دلایل مختلفی با شکست مواجه شدند. اولین آزمایش در تاریخ 29 آگوست (7 شهریور) انجام شد که در آن یک سنسور دمای موتور را به اشتباه اندازه‌گیری می‌کرد. آزمایش دوم نیز در 7 سپتامبر (16 شهریور) به دلیل نشت قابل‌توجه هیدروژن با شکست مواجه شد.

موشک SLS از مخلوط اکسیژن و هیدروژن مایع استفاده می‌کند که مورد دوم به دلیل ساختار اتمی کوچکش، تمایل زیادی به نشت دارد.

هرچند مهندسان ناسا در طول آزمایش سوخت جدید با نشت هیدروژن دیگری مواجه شدند، اما تلاش‌های آن‌ها برای عیب‌یابی این مشکل با موفقیت همراه بود و توانستند تا نشت را به «حد مجاز» برسانند. این امر به آن‌ها اجازه داد تا با انجام آزمایش پیش فشار، سطح فشار مخزن هیدروژن مایع را با میزان مورد انتظار در قبل از یک پرتاب واقعی، مطابقت بدهند.

«چارلی بلک ول تامپسون»، مدیر پرتاب آرتمیس 1، در توییتر اعلام کرد که این آزمایش «واقعا خوب» انجام شده و تیم آن‌ها توانسته به تمام اهداف مورد انتظار خود دست پیدا کند. حالا ناسا باید داده‌های این آزمایش را قبل از تصمیم‌گیری در مورد انجام پرتاب سوم که برای 27 سپتامبر (5 مهر) برنامه‌ریزی شده، ارزیابی کند.

در صورت موفقیت آمیز بودن این پرتاب، دوره آرتمیس رسما آغاز خواهد شد که در آن ناسا، به دنبال حضور پایدار در ماه است. همچنین این ماموریت زمینه‌های مورد نیاز برای آرتمیس 2 را فراهم خواهد کرد که در آن فضاپیمای Orion با خدمه خود، در اواخر سال 2024 سفر مشابهی را به ماه انجام خواهد داد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar