روزیاتو/ حقایق شگفت انگیز بی شماری در طول سال ها درباره حشرات کشف شده است. یکی از این جزئیات باورنکردنی مربوط به مورچه هایی است که شاید کوچک باشند، اما یکی از پیچیده ترین موجودات در دنیای حشرات هستند. مورچه ها اجساد سایر مورچه های مرده را حمل می کنند و آنها را از مستعمرات خود خارج می کنند. چرا این کار را انجام می دهند؟ نکروفورز (Necrophoresis) یک تکنیک پاکسازی است. این کلمه از کلمه یونانی “nekros” گرفته شده است که به معنای «جسد مرده» است. این اصطلاح توسط ای.او ویلسون (E.O Wilson) و همکارانش در سال ۱۹۵۸ ابداع شد، اما آنها این رفتار را کشف نکردند.

در اوایل سال ۴۰ پس از میلاد، پلینیوس سکوندوس یا پلینیوس بزرگ که یک نویسنده رومی، طبیعت شناس و فیلسوف طبیعی بود، ادعا کرد که به غیر از انسان، مورچه ها تنها موجودات زنده ای هستند که مردگان خود را دفن می کنند. اما این درست نیست. علاوه بر مورچه ها، زنبورها و موریانه ها نیز به نکروفورز می پردازند. این لغت به معنای حذف اجساد رفقای مرده از لانه است. این رفتار به عنوان یک اقدام احتیاطی بهداشتی برای جلوگیری از انتشار هر گونه بیماری یا عفونت در کلونی عمل می کند.

مورچه ها چگونه رفقای مرده خود را شناسایی می کنند؟
 بیشتر مورچه ها چشم و گوش ندارند. پس از کجا می دانند مورچه های مرده کجا هستند؟ مورچه ها به حس بویایی خود برای جستجوی غذا و یافتن راه بازگشت به لانه خود متکی هستند. وقتی مورچه ای می میرد، جسدش اسید اولئیک آزاد می کند، سایر مورچه ها به محض شناسایی بو، آن را دنبال می‌کنند و به سمت محل جسد می‌روند.

چرا مورچه ها اجساد مرده را از لانه بیرون می آورند و به جای دیگری می برند؟
 مورچه ها یک مورچه مرده را تهدیدی برای امنیت خود می دانند. هنگامی که یک مورچه مرده وجود دارد، این احتمال وجود دارد که بیماری را گسترش دهد که می تواند به کلونی سرایت کند و مورچه های سالم را آلوده کند یا بکشد. بنابراین، دلایل آنها احساسی نیست. آنها اجساد مرده را با بیشترین سرعت ممکن حمل می کنند تا محل زندگی خود را عاری از بیماری و سالم نگه دارند.
مورچه ها اجساد مرده مورچه های دیگر را به قبرستان مورچه ها می برند که «میددن» (middens) نامیده می شود. «میددن»، جایی است که آنها به نوعی همه زباله های خود را و همچنین اجساد مرده دوستانشان را در آن می ریزند.

وقتی ملکه مورچه بمیرد چه اتفاقی می افتد؟
 مورچه ملکه مهمترین شخص در هر کلونی است و نقش مهمی در اداره لانه دارد. او مسئول تولید مثل است و هزاران تخم می گذارد. در کلونی مورچه ها، اعداد همه چیز هستند. از این رو، او تکرار نشدنی است. هنگامی که او می میرد، مورچه ها نیز جسد او را به «میددن» می برند. اما در لانه، نتیجه یکسان نیست. کندو دیگر قادر به تولید مثل نخواهد بود و بدون اینکه مورچه های جدیدی به خانواده ملحق شوند آهسته از بین می روند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar