فارس/ سخنگوي وزارت بهداشت و درمان گفت: مشارکت مردم در رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي خوب بوده است.


سيما سادات لاري، سخنگوي وزارت بهداشت و درمان در ارتباط تلفني با راديو ايران اظهار کرد: خدارا شکر مشارکت مردم در رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي خوب بوده است. همکاران ما هم با همه جان و دل تلاش مي‌کنند تا به همنوعان خود خود رساني کنند.

وي با بيان اينکه وضعيت امکانات و تجارب پزشکان از قبل بهتر شده است گفت: روند بستري و فوتي مقداري کم شده است اما روند رفتار اين ويروس اينقدر پيچيده است. همه نتايج مثبتي که داريم تاثير عملکرد مردم در يک ماه گذشته است. اميدواريم همين روند ادامه داشته باشد.

وي در خصوص وضعيت توليد واکسن افزود: براي توليد واکسن تمام دنيا در حال تلاش هستند. هنوز هم در مورد بيماري واگير موثرترين راه واکسن است. هميشه زمان زيادي طول کشيده است تا واکسن‌ها کشف شده‌اند اما برخي بيماري ها هنوز واکسن ندارد. واکسن براي اينکه به مرحله کار برسد سه مرحله در کارآزمايي باليني را بايد بگذراند. ابتدا بايد روي ۱۰۰ نفر آزمايش شود و بعد روي طيف هزار نفر برود که موثر بودن و ايمن بودنش اثبات شود و بعد بايد روي ۳۰ هزار تا ۴۰ هزار نفر تست شود و بعد بي خطر بودن آن اثبات شود. هنوز تاييديه‌اي براي واکسن روسيه صادر نشده است.

لاري يادآور شد: مطالعاتي که در اين بيماري شده است نشان مي‌دهد که بعد از مدتي آنتي بادي از بدن اين بيماران بيرون رفته است و اين ما را نگران مي‌کند. اينکه اصلا مي‌شود براي ۸ ميليارد جمعيت کره زمين واکنس توليد کرد نيز موضوعي پيچيده است.

وي بيان کرد: اميدوارم ايام محرم کمک کند تا با توسل به اهل بيت سلامت مردم را به دست بياوريم. پزشکان و کادر درماني زندگي شان با درد مردم عجين شده است. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar