نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
جامعه و حوادث

گام مهم برای سامان‌دهی حاشیه مشهد

منبع
خراسان
بروزرسانی
گام مهم برای سامان‌دهی حاشیه مشهد

خراسان/ با همکاري آستان قدس ،شهرداري و استانداري عمليات ۱۲ پروژه ۲۴۰۰ ميلياردي در حاشيه مشهد آغاز شد
 
عمليات اجرايي 12 پروژه شهري در شهرک هاي شهيدان رجايي و باهنر در حاشيه شهر مشهد با شعار «يک حاشيه کمتر، صدها فرصت بيشتر» با تفاهم نامه بين استانداري، شهرداري و آستان قدس رضوي آغاز شد. بر اساس تفاهم نامه صورت گرفته، عمليات اجرايي 12 پروژه طي 10 ماه با اعتباري حدود 2400 ميليارد تومان انجام خواهد شد که شامل پروژه هايي از جمله ساخت مراکز درماني، احداث مجتمع هاي مسکوني، ساخت پارک به وسعت پارک ملت،  مجتمع ورزشي، ايجاد پل روي ريل راه آهن و... است که با اجراي آن تحول بزرگي در حاشيه مشهد اتفاق خواهد افتاد.


آستان قدس رضوي در کنار مسئولان براي ارائه خدمات به مردم 
مصطفي خاکسار قهرودي قائم مقام توليت آستان قدس رضوي در اين مراسم که با حضور رئيس کل دادگستري استان، مديرکل اطلاعات، فرماندهي انتظامي خراسان رضوي، شهردار و رئيس شوراي شهر مشهد، سرپرست معاونت هماهنگي امور عمراني استاندار  و جمعي از اعضاي شوراي شهر برگزار شد با بيان  اين که اجراي اين پروژه اقدامي جهاد گونه است اظهار کرد: اگر شعار «يک حاشيه کمتر، صدها فرصت بيشتر»  تحقق پيدا کند به ميزاني که از مشکلات حاشيه شهر مشهد کاسته مي شود زندگي راحت تر و  پربرکت تري براي مردم اين منطقه به همراه خواهد داشت. وي افزود: اگر همدلي و هماهنگي بين دستگاه ها وجود نداشت اجراي اين طرح بزرگ و سامان دهي اين مناطق ممکن نبود، آستان قدس رضوي در هر جايي که مسئولان به صورت جدي تصميمي براي ارائه خدمات در شهر دارند به طور عملياتي ، جدي و واقعي در کنار آن ها خواهد بود. وي گفت: آن چه که به عنوان سرمايه و امانت در اختيار آستان قدس قرار گرفته موقوفات است و بايد با نگاه و رعايت جهات شرعي اين سرمايه را به ميدان آورد تا در جهات ارائه خدمات به مردم استفاده شود. قائم مقام توليت آستان قدس رضوي تصريح کرد: با همدلي همه دستگاه ها از جمله مديريت شهري، آستان قدس و مديرکل اطلاعات اين پروژه ها عملياتي مي شود و تلاش مي شود هر کجا احساس نياز باشد آستان قدس رضوي هم حضور يابد و اين آستان خود را جدا از مشکلات مردم نمي بيند، در اختيار گذاشتن مساحت قابل توجهي از اين منطقه براي اجراي پروژه ها در اين راستاست.
همچنين محمدرضا کلايي شهردار مشهد در اين مراسم گفت: مديران استان با همدلي، به اين نتيجه رسيدند تا سامان دهي بخشي از حاشيه مشهد را هدف قرار دهند و در کنار ساير خدماتي که به صورت طبيعي و با اهتمام بالا به مردم اين منطقه ارائه مي دهند خدماتي را به صورت ويژه براي شهرک هاي شهيدان رجايي و باهنر در نظر بگيرند. وي افزود: در ستاد تدابير ويژه استان اين موضوع مطرح شد و شوراي شهر مشهد نيز براي سامان دهي اين دو شهرک پاي کار آمد، مسئوليت اين قضيه بر عهده مدير کل اطلاعات قرار گرفت و با هماهنگي استاندار، نماينده ولي فقيه، توليت آستان قدس رضوي و دستگاه قضايي تفاهم نامه اي بين آستان قدس رضوي، حاکميت، دولت و مديريت شهري و ديگر عناصر تصميم گيرنده براي سامان دهي شهرک هاي شهيدان رجايي و باهنر منعقد شد. کلايي با بيان اين که نتيجه اين تفاهم نامه مجموعه پروژه هايي است که عمليات اجرايي آن به مرور ظرف 10 ماه آينده آغاز مي شود ،تصريح کرد: بخشي از اين پروژه ها  ان شاءا... در آينده اي نزديک به بهره برداري مي رسد و بخشي ديگر نيز به صورت مستمر انجام خواهد شد. وي تاکيد کرد: معتقدم مجموعه اين اقدامات بافت شهرک هاي شهيدان رجايي و باهنر را تغيير خواهد داد، اگر اين اتفاق به مدد حضرت رضا(ع) و همت همه مسئولان رخ دهد قطعا يکي از بزرگ ترين اقدامات جمهوري اسلامي در چهل سال گذشته در حوزه مديريت شهري خواهد بود.همچنين محمدرضا حيدري رئيس شوراي شهر مشهد در اين مراسم اظهار کرد: تاکنون سياست ها، طرح ها و برنامه هايي که براي حاشيه شهر اجرا مي شده بر مبناي مدل هاي اجتماعي و مشارکت شهروندان براي کاهش محروميت ها بوده و شهرداري نيز تمام تلاش خود را براي کاهش کمبود سرانه ها در اين مناطق به کار گرفته است اما با مانع مواجه بود، در همين منطقه اگر شهرداري بخواهد فضاي سبز ايجاد کند زميني وجود ندارد، اگر شهرداري بخواهد يک ايستگاه آتش نشاني احداث کند به دليل بافت متراکم منطقه امکان پذير نيست و تلاش هايي هم که صورت گرفته تلاش هاي اجتماعي و امدادي بود و نقش مسکن را داشته است، اما کار بنيادي و اساسي که بايد انجام شود تاکنون صورت نگرفته و چنين پروژه و اقداماتي در اين منطقه سابقه نداشته است. وي به تصويب بسته هاي مشوق هاي بازآفريني بافت‌هاي فرسوده اشاره کرد و گفت: اين بسته اقدامي جديد و بي سابقه بوده و شهرداري با چشم پوشي از درآمدهاي خود، با اعتبار حدود ۲۰۰ ميليارد توماني، درصدد جلب مشارکت مردم براي ارتقاي وضعيت بافت هاي ناکارآمد شهري برآمده است.


نياز 8000 ميلياردي براي تبديل مناطق کم برخوردار استان به برخوردار
سالياني سرپرست معاونت هماهنگي امورعمراني استانداري نيز گفت: طبق برآوردي که سال گذشته داشتيم اگر 8 هزار ميليارد تومان در استان هزينه شود ما مناطق کم برخوردار استان را وارد مناطق برخوردار مي کنيم، در مجموع، طي 6 سال گذشته پروژه هايي به مبلغ حدود هزار و 500 ميليارد تومان در اين مناطق اجرا شده است
 
12 پروژه شهري حاشيه مشهد
خارج کردن شهرک شهيدان باهنر و رجايي از بن بست و اتصال آن به بازوي چهارم 
تقاطع غير همسطح مصلي
احداث مرکز درماني در شهرک شهيد باهنر
احداث مجتمع ورزشي در شهرک شهيد باهنر
احداث کتابخانه عمومي در شهرک شهيد رجايي
تعريض خيابان پورسينا و ايجاد خيابان موازي با اين خيابان
آزادسازي اراضي براي احداث واحد هاي مسکوني
ايجاد بوستان هاي محلي

ايجاد پل روي ريل راه آهن و اتصال دو طرف ريل به يکديگر
احداث پارک 70 هکتاري در اراضي محدوده شهرک شهيد رجايي به وسعت پارک ملت با موضوع کشاورزي شهري
احداث پارک ۵ هکتاري در انتهاي بولوار شهيد معقول و مهريز
احداث بولوار بصيرت با عبور از ميان اراضي امير آباد
اختصاص زمين براي ساخت واحدهاي مسکوني به منظور جايگزيني و اصلاح الگوي سکونت
و آزاد سازي فضاهاي عمومي اين ۲ شهرک

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره