ايرنا/ وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي  در حاشيه مراسم تجليل از پيشکسوتان سلامت در دفاع مقدس گفت:  از مولايم امير المومنين(ع) ياد گرفتم که آلوده فتنه هاي سياسي نشوم. وقتي تيم ندارم رسانه هم ندارم. من عوضي وزير شدم. وزير شدن چيزهايي مي خواست که من ندارم. 

 سعيد نمکي روز يکشنبه در مراسم تجليل از پيشکسوتان سلامت در دفاع مقدس و مقاومت در مرکز همايش هاي رازي افزود: من وزير سياسي نيستم، سياست بلد نيستم. نه رسانه دارم نه تيم دارم. وقتي به وزارت بهداشت رفتم هيچ معاوني را عوض نکردم. من عوضي وزير شدم. وزير شدن چيزهايي مي خواست که من ندارم. اين کسوت داشته هاي ديگري مي خواست که من نداشتم. اهل تضرع و زاري نيستم که در اوج تحريم ها ضجه بزنم که پول و ارز ندارم.

وي افزود: من همان طور که شاعر شهرم گفت، ياد گرفته ام که «قطاري ديدم که سياست مي برد و چه خالي مي رفت» از مولايم امير المومنين(ع) ياد گرفتم که آلوده فتنه هاي سياسي نشوم. وقتي تيم ندارم رسانه هم ندارم. رسانه من مردم پاکدل و بسيجيان هستند. چند تا حمله به من شد هيچ کس از من دفاع نکرد. در هيچ رسانه اي از من دفاع نشد. اگر به قاسم سليماني نامه نوشتم براي اين بود که همدلي و همزباني بهتر از او نديدم. او پاکيزه ترين روحي بود که در زمان حيات درک کردم.

وزير بهداشت گفت: رئيس بانک مرکزي ديروز (شنبه) محبت کرد تا بخشي از بودجه صندوق توسعه کشور براي وزارت بهداشت آزاد شود. مي دانم چه فشار سنگيني را تحمل مي کند. اگر خواهش کردم که پول بدهيد براي اين است که مي خواهيم براي پاييز آماده شويم. مي خواهيم مبلغي را به همکاراني بدهم که ماههاست در ميدان مبارزه زحمت مي کشند، ماهها صبوري کرده اند اما گفتيم همين خرده هم نمي خواهيم که مبادا اين درخواست من مشکلي ايجاد کند.

نمکي افزود: اگر خداي نکرده از کرونا شکست بخوريم، همه ضرر مي کنيم اما با همکاران اعلام کرديم اين پول را هم نمي خواهيم از اين بعد لب فرو مي بنديم. همکاران من حقوق هم نگيرند کار مي کنند. کارانه چيست، آمده ايم براي فدا کردن جان. براي خيلي ها عجيب است که مي گوييم پول نمي گيريم ولي جانفشاني مي کنيم و مملکت را اداره مي کنيم. در هر شرايطي نمي گذاريم در عرصه بين المللي در مبارزه با کرونا از هيچ کشور اروپايي عقب بمانيم.

وزير بهداشت گفت: در کنار همه مردم و نيروهاي بسيجي کشور مقاومت مي کنيم و کرونا را به لطف خدا شکست مي دهيم، اين وعده الهي است همان طور که هشت سال دفاع مقدس را اداره کرديم.

وي افزود: اواخر پاييز که گزارشي از کرونا را از چين دريافت کرديم. فهميدم که ماجرايي در پيش است. من هفت و هشت ماه در هيچ برنامه تلويزيوني نيامده ايم امروز چون در جمع همفکران خودم هستم لب به سخن مي گشايم. دلنوشته هايي هر روز دارم که شايد روزي آنها را منتشر کنيم.

نمکي گفت: اولين ساعاتي که از همه گيري کرونا خبردار شدم که در چين چنين اتفاقي افتاده است. گفتم ويروس جديدي پا به عرصه طبيعت گذاشته و روزهاي سحتي را براي کل جهان مي بينم. وقتي از بستن پروازهاي چين صحبت کردم برخي خيلي ساده لوحانه به ما نگاه مي کردند. گفتم اگر اين آتش به نيستان کشور افتاد چه ها مي شود.

وي افزود: سعي کرديم با شيوه هاي جهادي و بسيجي و آنچه برگرفته از دفاع مقدس بود جبهه آرايي کنيم، در تحريم و شرايط سختي بوديم اما بزرگمردان و زناني داريم که روزهاي سخت را خوب اداره کرده اند. جامعه ايثارگر پزشکي و پرستاري کشور را داريم که به آنها پشت گرم هستيم. شروع به سنگرساختن کرديم. دفاع سرسختانه اي داشتيم که جزو تاريخي ترين لحظه هاي تاريخ است. يک شهيد آويني مي خواهد که اين صحنه ها را ثبت کند.

وزير بهداشت گفت: شبکه هاي معاند بدترين بد اخلاقي ها را روا داشتند، آنها طوفان را نسيم پنداشتند و گرفتار شدند. گر چه در بهترين شرايط ۱.۶ تخت به ازاي هزار نفر داريم در حالي که کشورهاي اروپايي حداقل سه برابر تخت و پزشک و  پرستار دارند. روز سوم اسفند نشستيم طراحي حمله اي به سمت ويروس را انجام داديم تا به صورت فعال به سمت بيماري برويم. ۲۵۰ نفر از بسيجيان کنار ما آمدند و با سامانه ۴۰۳۰ به مبارزه رفتيم در ارديبهشت تعداد مرگهاي روزانه را به حدود ۳۰ نفر رسانديم توليد کننده ونتيلاتور و مواد ضدعفوني کننده شديم. کمک هاي مومنانه هم به ميدان آمد که الگوهاي زنده شده دفاع مقدس است. نسلي که دفاع مقدس را نديده بود تکه هايي از آن صحنه هاي بزرگ را مشاهده کرد.

نمکي افزود: ترديد ندارم با همت همه عزيزان اين راه سخت را طي مي کنيم. آنان که از نامه نوشتن من به سردار سليماني تعجب کردند بدانند که سردار سليماني نرفته است. نواي اين مرد که مي گفت ما ملت امام حسين (ع) هستيم همواره بر وجود من جاري است. سالروز دفاع مقدس را در چهلمين سالروز اين حماسه ملي گرامي مي داريم و به روح همه شهداي حريم و حرم و سلامت کشور درود مي فرستيم. افرادي که در دفاع مقدس روپوش سفيد آنها کفن رنگين آنها شد.

وي گفت: امروز هم مدافعان سلامت در مبارزه با کوويد۱۹ در دفاع از سلامت مردم جانشان را از دست مي دهند. دست بوس همه رزمندگان و مدافعان کشور هستيم. دفاع مقدس درسهاي مهمي به ما آموخت. جبهه ها مدرسه عاشقي بود. اولين درس جبهه درس عشق بود و همان طور که امام فرمودند بسيج ميوه روزهاي سخت دفاع مقدس و مدرسه عشق بود. اين عشق بود که صحنه هاي بي نظيري را آفريد. صحنه هايي که شهيد آويني به تصوير کشيد و به ماندگاري آن افزود. مجروح سنگيني را به تصوير کشيد که لبخند مي زد. غير از عشق چيز ديگري نبود.

نمکي افزود: جبهه ها مدرسه عاشقي بود همه کساني که يک بار خاک جبهه را خوردند ديگر دلشان نمي خواست از آنجا برگردند. دومين درس اين بود که نبايد مرعوب هيمنه پوشالي دشمن شد. آموختيم که با ايمان و رشادت مي توان هيمنه دشمن را در هم شکست. آن هجمه روزهاي نخست اگر جز با ايمان و رشادت بود، خيلي جاها را باخته بوديم. اينکه بعد از هشت سال يک کشور تنها؛ با مجموعه اي سنگين درافتاد و يک ميليمتر از خاکش را در پشت هيچ ميز مذاکره اي نداد. دليلش اين بود که آموختيم نبايد جلوي دشمن مرعوب شد.

وزير بهداشت گفت: امروز هم سنگين ترين تحريم هاي تاريخ را داريم. بعد از عاشورا در هيچ دوره تاريخي حمله شمر زمانه را با چنين تحريم و بستن همه روزنه ها عليه يک ملت نداشته ايم. ملتي که جز حق طلبي دنبال چيزي نيست. سومين درس دفاع مقدس هم اين است که هر جا ايستاديم برديم. هر جا متحد در کنار هم بوديم قطعا برنده ميدان مبارزه بوديم . امروز هم اگر در کنار هم باشيم در برابر تمام دشمني ها و اپيدمي ها پيروز مي شويم.


به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar