مهر/ سقوط کارگر اردبيلي به دليل عدم تعادل کافي حين حرکت در ارتفاع، کارفرماي تهراني را به بند کشيد.

ارديبهشت ۱۳۹۳ بود که هاشم طبق يک قرارداد کتبي (پيمانکاري) داير بر اجرا و تکميل اسکلت فلزي ساختماني واقع در تهران‌پارس از دو کارگر براي انجام جوشکاري در ارتفاع دعوت به همکاري کرد.

يکي از اين کارگران که جواني آذري زبان بود علي‌رغم تجربه کافي در انجام کار فني در ارتفاع براي مدت ۱۵ روز مشغول همکاري با اين پروژه‌ي نيمه کاره مي‌شود. درست در آخرين روز فعاليت در شرايطي که وظايف محوله به اين کارگر به نحو احسن انجام شده بود در شرايطي که قصد داشت براي جمع آوري بندها و اقلامي که در طبقه چهارم ساختماني به ارتفاع تقريبي ۱۲ داشت، بپردازد به دليل عدم حفظ تعادل سقوط مي‌کند.

به دنبال اين اتفاق، اين کارگر جوان از ناحيه کمر با آسيب جدي مواجه شده و بعد از انجام خدمات پزشکي اعلام مي‌شود که کارگر ۲۱ ساله اين قرارداد قطع نخاع شده است.

در ادامه خانواده فرد آسيب‌ديده به علت عدم رعايت نظامات ايمني ساختماني با طرح دادخواستي از کارفرماي او شکايت کرده و پس از رسيدگي‌هاي لازم محکمه ذيصلاح (شعبه ۱۰۸۷ دادگاه کيفري دوم مجتمع قضائي شهيد مدرس تهران) کارفرماي اين پرونده را که جوان عائله‌مند و تحصيل‌کرده‌اي بود تا ميزان ۵۰ درصد به پرداخت ديه محکوم مي‌کند.

با استناد به نرخ تعيين شده براي ديه در سال جاري پيمانکار مذکور با پيگيري مجدد در مرداد ماه سال جاري به دليل ناتواني در تأمين مبلغي بالغ بر ۶ ميليارد و ۹۹۰ ميليون روانه زندان مي‌شود.

پس از ورود به زندان و شناسايي اين زنداني از سوي مددکاران زندان پرونده‌اي جهت مساعدت به اين فرد در ستاد ديه تشکيل و نسبت به اخذ استعلام‌هاي ثبتي و انتظامي اقدام مي‌شود که پس از تاييدات لازم با اعطاي وام بدون سودي تا ميزان ۲ ميليارد ريال به شخص زنداني تا حدودي ميزان محکوم‌به تأمين مي‌شود.

با عنايت به هزينه‌هاي سنگين نگهداري و درماني شخص مصدوم، ستاد ديه تا ميزان ۱ ميليارد و ۷۰۰ ميليون ريال نيز براي تسريع در زمينه رسيدگي به وضعيت اين زنداني کمک ويژه اختصاص مي‌دهد اما علي‌رغم همه اين تلاش‌ها کارفرماي ۴۵ ساله با چهار سر عائله بابت عدم توانايي در پرداخت الباقي در زندان حضور دارد.

آقا هاشم به عنوان مسئول اجرايي پروژه از طرف مالکان ساختمان طي قراردادي متعهد بود اجراي عمليات حمل، برشکاري، نصب و جوشکاري اسکلت فلزي يک مجتمع ۵ طبقه را در موعد مقرر انجام و تمامي واحدها را تحويل دهد که بابت خسارات وارده در پي عدم تحويل به موقع در قرارداد تا ميزان ۸۰۰ ميليون تومان هم اينجا بدهکار مي‌شود که البته با برگزاري جلسات صلح و سازش ستاد ديه تمامي ديرکرد خوشبختانه بخشيده مي‌شود اما بابت سهل‌انگاري او در قبال ماده ۲ آئين‌نامه ايمني کار که تصريح دارد در نصب سامانه‌هاي ايمني در ارتفاع بيش از ۱.۲ متر ضرورت دارد از وسايل حفاظتي مانند هارنس و طناب نجات استفاده شود، کارفرماي تهراني اين ماجرا به دليل غفلت در توجه به اين نکات پس از ايراد صدمات متعدد حسي و حرکتي براي کارگر خود گرفتار زندان مي‌شود.

خيرين و نيکوکاراني که تمايل دارند ياري‌گر اين زنداني در حبس باشند، مي‌توانند کمک‌هاي نقدي خود را به شماره حساب‌هاي ستاد ديه کشور به‌قرار ۷۴/۷۴ بانک ملت شعبه مستقل مرکزي، ۷۷۷۷ بانک تجارت شعبه مرکزي، ۸۸۸۸ بانک صادرات شعبه مرکزي يا ۵۵۵۵۵ بانک ملي واريز کرده و براي اختصاص مبلغ پرداختي جهت آزادي اين فرد يادشده فيش پرداختي را با تحرير موضوع کمک انجام‌شده به شماره ۸۸۹۱۶۰۱۱ دورنگار کنند. روابط عمومي ستاد ديه با تلفن ۸۸۹۱۶۰۱۲ الي ۱۵ پاسخگوي سوالات شما در اين زمينه خواهد بود.

 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar