مهر/ عضو سابق کميسيون بهداشت و درمان مجلس در رابطه با تبديل دفترچه کاغذي درمان به الکترونيکي، گفت: مسلماً هر اتفاقي که در راستاي تسهيلگري امور مردم باشد، مورد استقبال قرار مي گيرد.
غلامحسين رضواني عضو سابق کميسيون بهداشت و درمان و عضو فعلي کميسيون برنامه و بودجه مجلس در رابطه با تبديل دفترچه بيمه کاغذي به الکترونيکي، اظهار داشت: مسلماً هر اتفاقي که در راستاي تسهيلگري امور مردم باشد مورد استقبال همه است و خيلي خوب است. در شرايط فعلي که بيماري کرونا در کشور وجود دارد؛ اين اقدام بسيار مثبت و مهم تلقي مي‌شود. بنابراين از اجراي چنين طرح‌هاي مثبتي حتماً حمايت مي‌کنم.

وي در رابطه با شرايط اجراي اين طرح افزود: نکته‌اي که اينجا وجود دارد اين است که چنانچه زيرساخت‌ها از قبل فراهم نشود ممکن است طرح با اهداف مهم و مثبت دچار مشکل شود. به جاي همگاني کردن اين طرح، ابتدا در چند استان و شهر حذف دفترچه اتفاق مي‌افتاد و امکان راستي آزمايي شده باشد و معلوم شود که مشکلي براي مردم ندارد. معمولاً در اين گونه موارد به صورت پايلوت يک جا، دو جا آن را اجرا مي‌کنند و اگر موفقيت آميز بود آن را به جاهاي ديگر تعميم مي‌دهند. در هر حال کار خوبي است به شرط اينکه زيرساخت‌هاي آن فراهم باشد.

عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس در رابطه با عدم اجراي درست اين طرح از طرف پزشکان و سازمان‌هاي بيمه‌اي، گفت: بايد همه به سمت قانون حرکت کنيم. همه دنبال اين باشيم که قانون اجرا بشود. قانون اين نيست که افراد درآمدهايي داشته باشند که آن را کتمان کنند. اينکه تعداد اندکي از پزشکان به اجراي صحيح الکترونيکي شدن دفترچه بيمه اقدام نمي‌کنند مقدمه اين است که همين تعداد اندک مي‌خواهند فرار مالياتي خود را ادامه بدهند. اکثر پزشکان در حال حاضر به طور شفاف ماليات خود را مي‌پردازند اما تعدادي هم هستند که از شفافيت ترس دارند.

وي افزود: بنابراين با اجراي صحيح اين طرح از طرف نهادهاي اجرايي اين موضوع حل خواهد شد و اين نگراني بي مورد است. ما بايد روي سيستم خود کار کنيم، زيرساخت‌هاي آن را فراهم کنيم. اگر لازم است کارهاي ترويجي انجام بدهيم تا افراد توجيه بشوند. بعد از اين اقدامات ممکن است آن موقع انگشت شمار افرادي مقاومت کنند بحث آن جدا است. به نظر من اگر دست حرکت کنيم مقاومتي نخواهد بود.

رضواني در رابطه با لزوم کمک‌رساني صنف پزشکي براي حل مشکلات موجود بر سر اين طرح، افزود: معتقدم که بايد تشکل‌هاي صنفي در زمينه خدمات پزشکي را به کار بگيريم و از آنها کمک بگيريم و تشکل‌هاي صنفي مربوطه به خوبي مي‌دانند که چه کار کنند که اين کار تسهيل بشود و به سرعت انجام شود.

عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس در رابطه با داده‌هاي ايجاد شده در دفترچه بيمه الکترونيکي و مزاياي فراوان آن، گفت: وقتي يک پرونده جامعي در اختيار کسي بيايد که مي‌خواهد رسيدگي کند ديگر حالت فيزيکي نيست که امکان گم شدن داشته باشد يا به سرقت برود يا حتي در آن دست برده شود. سلامت اين پرونده‌ها و سوابق حفظ و نگهداري شود خيلي مهم است براي اينکه هم پزشکان به صورت انفرادي گزارش‌هاي دقيق داشته باشند و هم جمع بندي خوبي از همه مسائلي که مربوط به جامعه است در اين زمينه داشته باشد.

رضواني اين اتفاق مثبت در شرايط کرونايي را ضروري دانست و اظهار داشت: همان قدر که پول مي‌تواند باعث انتقال ويروس کرونا بشود دفترچه‌هاي کاغذي هم باعث مي‌شود. يکي از اتفاقات خوبي که الان دارد مي‌افتد اين است که ما با اين کاغذبازي‌ها خداحافظي مي‌کنيم و در واقع دست مردم يک عابربانک است به جاي يک دفترچه بنابراين اين اقدام بسيار خوب است و شکي در آن نيست.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar