رکنا/ عقرب جان يک دختر ۲۲ ساله اهوازي را در يکي از روستا هاي دزفول گرفت.
اعضاي خانواده اين دختر گفتند که عقرب حوالي ساعت چهار بامداد دختر سزاري را نيش زده و پدر معلول اين دختر نيز تلاش مي کند موضوع را به اورژانس و مراکز درماني اطلاع دهد اما به دليل مشکل آنتن دهي تلفن همراه موفق به اين کار نشده است.
به گفته آنها، خانواده دختر آسيب ديده سرانجام ساعت ۱۱ صبح موفق به تماس با مرکز بهداشت باغچه‌بان شهيون مي‌شوند و ماجرا را توضيح مي‌دهند.
عموي دختر گفت: ساعت ۱۱ موضوع را به اطلاع مرکز بهداشت رسانديم ولي به دليل مسير ناهموار منطقه ساعت ۱۷ آمبولانس به روستاي ليوس رسيد و از آنجا که ادامه مسير ممکن نبود، اهالي دختر ۲۲ ساله را به آمبولانس در ۹ کيلومتري روستا تحويل دادند.
روستاي سزار در شهرستان دزفول در منطقه اي کوهستاني و صعب العبور واقع است و جمعيت آن طبق سرشماري سال ۱۳۹۵ تعداد ۲۳ نفر اعلام شده است.
حميد اسماعيلي سزاري همچنين مدعي شد آمبولانس اقدام درماني لازم را حين حرکت بيمار به سمت مرکز بهداشت باغچه بان انجام نداده است و به دليل وخامت حال دختر مجروح، مسئولان اين مرکز گفته بودند بيمار بايد به بيمارستان بزرگ دزفول منتقل شود.
درنهايت طبق گفته عموي اين دختر، بيمار عقرب گزيده توسط برادر ۱۸ ساله‌اش با موتورسيکلت از بهداشت باغچه‌بان به بيمارستان بزرگ دزفول منتقل مي‌شود ولي به دليل گذشت زمان و انتشار زهر عقرب در بدن بيمار، وي فوت مي کند.
خانواده متوفي اکنون مي گويند که موضوع از طريق قضايي توسط آنها در حال پيگيري است.
از سوي ديگر، اورژانس شهرستان دزفول با تاکيد بر اينکه هيچگونه کوتاهي در رسيدگي به بيمار صورت نگرفته است، تصريح کردند: پرونده اين بيمار توسط کميسيون پزشکي بيمارستان بزرگ دزفول در حال بررسي‌ است و به دستور رئيس دانشگاه‌ علوم پزشکي دزفول، تمام زواياي ماموريت اورژانس در اين زمينه بررسي خواهد شد.
«رضا پورآيين» رييس مرکز بهداشت دزفول نيز درخصوص نحوه عملکرد مرکز بهداشت باغچه بان گفت: تزريق پادزهر عقرب طبق دستورالعمل وظيفه بهداشت نيست چون گزش‌ها يک موضوع اورژانسي هستند و بيماران بايد در کمترين زمان ممکن به مراکز درماني منتقل شوند.
بنا به گفته او هنگام گزش‌ها، بايد قبل از گذشت ۶ ساعت نسبت به تزريق پادزهر اقدام شود اما در مورد اين بيمار اطلاع رساني ديرهنگام صورت گرفته است و به همين دليل، کاري از پرسنل بهداشت برنمي‌آمد.
به گفته کارشناسان، عقرب زدگي يکي از مشکلات اساسي پزشکي و اجتماعي در بسياري از کشورهاي منطقه نيمه استوايي و استوايي از جمله خاورميانه است و در ايران بيشترين آمار عقرب زدگي با حدود ۶۰% به استان خوزستان تعلق دارد.
بر اساس پژوهش هاي انجام شده، در سال ۱۳۹۷ بيش از ۵۷ هزار مورد گزيدگي عقرب در ايران ثبت شده که از اين ميزان، ۱۷ هزار و ۸۷ مورد در خوزستان رخ داده است. از اين تعداد، در مجموع ۲۸ نفر از بيماران در سطح کشور جان خود را از دست داده اند که يک نفر از آنها خوزستاني بوده است. هرمزگان ۸ نفر و لرستان ۶ نفر بيشترين ميزان تلفات انساني بر اثر گزش عقرب را در اين سال ثبت کرده اند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar