ايسنا/وزير بهداشت با اشاره به آغاز واکسيناسيون معلمان، خبرنگاران و زندانيان از امروز گفت: واکسيناسيون اساتيد ارجمند دانشگاهها را شروع کرديم و تزريق واکسن خبرنگاران که در روزهاي سخت کرونا در کنار ما و مردم بودند را هم از امروز شروع مي‌کنيم. واکسينه کردن قضات و پرسنل دادگاهها و دادگستري نيز از هفته آينده انجام مي شود.

سعيد نمکي در مراسم افتتاحيه پايگاه تجميعي واکسيناسيون معلمان که امروز و همزمان با عيد سعيد غدير خم آغاز به کار کرد گفت: مدرسه پايگاهي نيست که بتوان آن را بست. امروز در ادبيات توسعه، انسان توسعه يافته، هدف غايي توسعه است و اولين پايگاه مهم بعد از خانواده براي اين انسان توسعه يافته که در آن مي‌آموزد چگونه درست و اجتماعي زندگي کند، چگونه به قانون و حقوق شهروندي احترام بگذارد و چگونه مهرورزي کند، مدرسه است.

وي افزود: در مدرسه مي‌شود دوستي‌ها و مهرباني‌هايي را تجربه کرد که قبل و بعد از آن هيچ‌گاه نمي‌شود. در مدرسه مي‌توان تجاربي را آموخت که در هيچ کجاي مسير زندگي امکان پذير نيست.

وزير بهداشت با بيان اينکه در اين مدت يکي از غصه‌هاي من و آقاي حاجي ميرزايي بسته بودن مدارس بوده است گفت: البته در وزارت آموزش‌وپرورش، زحمات بسياري براي ايجاد يک بستر آموزشي در فضاي مجازي متحمل شدند که کار بسيار ماندگاري هم بود؛ بااين‌حال نمي‌شود ارتباط چهره به چهره، تجربه زيست جمعي و تحرکات درون مدرسه‌اي را در فضاي مجازي خلق کرد. پديده‌اي نيست که بشود آن را در فضاي مجازي آموخت.

وي افزود: امروز يکي از مشکلات جوامع و تجربه تنهايي و انزواي بشريت، همين فضاي مجازي است. مدرسه جايگاهي است که مي‌توان ساعت‌ها اين زندگي در فضاي مجازي را کنار گذاشت و با اطرافيان تعامل مستقيم داشت. حذف فرهنگ سحرخيزي در ماه هاي گذشته را شاهد بوديم. اگر سحرخيزي حذف بشود، نسل مولد و پويايي براي آينده نخواهيم داشت.

نمکي بابيان اينکه ما مدت‌ها به دنبال آغاز واکسيناسيون معلمان بوديم گفت: وزير بهداشت در هيچ کجاي دنيا مسئول تهيه واکسن نيست، ديگران مي آورند و به او مي‌دهند و او بايد زيرساخت ها را براي توزيع و تزريق فراهم کند. ما اکنون به تزريق روزي ۴۰۰ هزار دوز رسيده ايم و به بالاتر از آن‌هم خواهيم رسيد، اين کار من است. اما وقتي احساس مي کنم که به قول قديمي ها «علي مانده و حوضش» ديگر مجبور هستم و براي سلامت مردم حاضرم همه چيز را به جان بخرم. در اين ميان به برخي ترکش‌ها و حرف هاي بي ربط گوش نمي دهم. ما به عشق مردم روي مين رفته‌ايم. همين‌که يک مرتبه رهبري تأييد فرمودند تا آخر براي تيم ما مايه دلخوشي است. همين که امروز مردم را مي بينيم که براي واکسيناسيون مي آيند مايه دلخوشي است.

وزير بهداشت تصريح کرد: قرار نبود واکسن بياوريم ما مجبور شديم واکسن بياوريم. در دنيا واکسن را به‌راحتي به ما نمي‌دادند و نمي دهند و حتي آنها که به‌عنوان دوست رويشان حساب مي‌کرديم و تزريق را به روزي ۳۰۰ هزار رسانده بوديم، ناگهان ترمز را کشيدند و اين پيام را دريافت کرديم که امروز دوست و دشمن در فرهنگ و اقتصاد معنايي ندارد و آنجا که منافعشان در ميان است ديگر اين چيزها را نمي‌بينند حتي اگر با شما هم قسم باشند.

وي با اشاره به اينکه ما از روز اول اين اعتقاد را داشتيم که بايد به ساخت داخل متکي باشيم گفت: وقتي دنيا ديد که ما نتايج خوبي کسب کرديم، وقتي بي نيازي ما را ديدند، يک مرتبه دروازه ها باز و دنيا هم همراهتر شد. امروز وضعيت ورود واکسن هم بهتر شده است. امروز همزمان با عيد سعيد غدير در چند نقطه به صورت نمادين و از روز شنبه کار واکسيناسيون را براي برخي اقشار به صورت گسترده شروع مي‌کنيم.   از امروز واکسيناسيون زندانيان هم شروع شده است.

نمکي افزود: واکسيناسيون اساتيد ارجمند دانشگاهها را شروع کرديم و تزريق واکسن خبرنگاران و اصحاب رسانه که در روزهاي سخت کرونا در کنار ما و مردم بودند را هم از امروز داريم شروع مي‌کنيم. واکسينه کردن قضات و پرسنل دادگستري و دادگاهها را هم از هفته ديگر شروع مي‌کنيم. واکسيناسيون اقشار پرريسک مانند نيروي نظامي و انتظامي را هم در برنامه خواهيم داشت.

وزير بهداشت با بيان اينکه در استان‌هاي جنوب و جنوب شرق زير ۵۰ ساله ها و در تهران و ديگر استان‌ها زير ۶۰ ساله ها را شروع کرديم گفت: واکسيناسيون ديابتي ها و بيماران خاص را داريم تمام مي کنيم. تعداد بسيار فراتر از ميزاني که تا پايان دولت وعده داده بوديم را واکسينه خواهيم کرد.

وي در پايان اضافه کرد: اميد است تا اواسط هفته آينده کل معلمان را واکسينه کنيم. تزريق واکسن رانندگان حمل و نقل عمومي در حال انجام است و رانندگان سرويس مدارس را هم انجام خواهيم داد. واکسيناسيون زير ۱۸ ساله ها در دنيا بسيار محدود است و در پروتکل واکسيناسيون نيست، اما اگر قرار باشد که واکسني چون پاستور که روي زير ۱۸ سال جواب گرفتيم را شروع کنيم، جزئيات را اعلام خواهيم کرد و اميد است به سرانجام مطلوبي برسيم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar