جام جم/ يک زندگي بي‌غل و غش و ساده تمام دارايي و آن چيزي بود که موسي از اين دنيا داشت اما عمرش به دنيا باقي نبود و چوب‌خط عمرش پر شده بود. موسي عباسي، مرد ۳۷ ساله‌اي بود که دهم تيرماه امسال بر اثر تصادف در يکي از جاده‌هاي زنجان جان خود را از دست داد اما اعضاي بدنش نجاتگر جان تعدادي از بيماراني شد که روي تخت بيمارستان هر لحظه با مرگ دست و پنجه نرم مي‌کردند.
ابتداي جاده ارمغان خانه به سمت شهرک‌صنعتي نرسيده به بهشت‌زهراي زنجان، جايي بود که صفحه آخر کتاب عمر موسي نوشته شد. دهم تيرماه موسي سوار موتورش شد تا به گفته برادرش عيسي به کارخانه شکلات‌سازي برود که ظاهرا به تازگي در آنجا مشغول به کار شده بود اما خداوند تقدير ديگري براي او رقم زده بود.
 «ساعت ۵ بعداز ظهر بود که برادرم سوار بر موتورش با يک دستگاه سمند برخورد کرد و بر اثر اين سانحه، بين گارديل و سمند گير افتاد. پس از برخورد، جمجمه برادرم شکست و صدمه جدي ديد. متاسفانه آن روز برادرم کلاه کاسکت نداشت و به همين علت جمجمه‌اش به‌شدت آسيب‌ ديد. ما تا يک هفته از اين موضوع بي‌اطلاع بوديم. در اين بين، مستاجري داشتيم که از موضوع تصادف برادرم اطلاع داشت. در اين مدت بارها به بيمارستان مراجعه کرده اما به او اجازه ورود نداده‌بودند. او بعد از مدتي،تصادف برادرم را به ما خبر داد. بعد هم از طرف بيمارستان موسوي زنجان با ما تماس گرفتند و گفتند بيمار مجهول‌الهويه‌اي در بيمارستان بستري است و از ما درخواست کردند براي شناسايي به آ‌نجا برويم که رفتيم و شناسايي کرديم. من تعجب مي‌کنم با وجود تمام مدارک شناسايي و کارت بانکي که در جيب برادرم بود و حتي موتور به نام خودش بود، چرا پس از گذشت يک هفته از حادثه، آن را به ما اطلاع دادند؟»
پزشک معالج موسي به خانواده او گفت مغز موسي ديگر فعاليت ندارد و در نهايت او تنها يک هفته زنده است: «دکتر به ما گفت سه پزشک برادرمان را معاينه کرده و گفته‌اند مغز موسي يک مرحله از کما جلوتر است. الان بهترين زمان اهداي عضو موسي است و تا زماني‌که اعضاي بدنش از کار نيفتاده‌اند، بايد سريع تصميم‌گيري کنيد.» او گفت: «سه پزشک هم از بيمارستان سينا قرار است برادرم را معاينه کنند و در مورد وضعيت جسمي او نظر قطعي بدهند تا اگر نجات پيدا مي‌کند، درمان را ادامه دهند و اگر هم قابل برگشت نيست، به اهداي اعضاي بدنش اقدام کنيم. در تهران هم با پزشکان صحبت کردم و آنها هم گفتند موسي شانس برگشت ندارد. برادر و خواهرم فرم اهداي عضو را امضا کرده و گفته‌بودند پزشکان مي‌توانند سه عضو بدن او را به بيماران نيازمند پيوند بزنند اما من نوشتم پزشکان مي‌توانند تمام اعضاي قابل استفاده برادرم حتي تاندون‌ها و چشم‌هايش را به بيماران پيوند بزنند. خانواده‌اي هم در بيمارستان به من گفتند با اين کارتان علاوه بر کمک به بيماران نيازمند ، خير و ثواب آخرت را هم براي موسي ذخيره مي‌کنيد.»
پس از تصميم قطعي خانواده و امضاي فرم رضايتنامه، ۱۶ تيرماه اعضاي بدن موسي به بيماران اهدا شد و روز بعد پيکر او به خاک سپرده‌شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar