تسنیم/ معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از افزایش ۴۰ درصدی شناسایی بیماران ایدز در کشور خبر داد.

کمال حیدری در وبینار روز جهانی ایدز گفت: 15 هزار و 799 نفر از افراد شناسایی شده تحت مراقبت و درمان هستند که 14 هزار نفرشان پاسخ مناسب دریافت کرده‌اند.

معاون بهداشت درباره آمار جهانی ایدز گفت: از 37.7 میلیون نفر جمعیت درگیر ایدز در سال 2020 متاسفانه 700 هزار نفر فوت می‌کنند و شاهد افزایش 21 درصدی جمعیت درگیر خواهیم بود.

حیدری اعلام کرد: در منطقه مدیترانه شرقی (EMRO)  که ایران جزء این منطقه است، 420 هزار مبتلا به ایدز وجود دارد، تشخیص بیماری 44 درصد و فوتی نیز 50 درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به اینکه میزان شناسایی این بیماران در ایران نسبت به سنوات گذشته 40 درصد افزایش داشته است، افزود: استراتژی برنامه پنجم ملی کنترل عفونت اچ آی وی در کشور به دنبال انقلاب کیفیت با تمرکز بر پیشگیری و تشخیص بیماری است.

معاون بهداشت بیان داشت: برای این رسیدن به این منظور 5 هدف نهایی، 12 هدف بینابینی، 12 استراتژی و 259 هدف اختصاصی معین شده است.

وی بر سرمایه گذاری در زیرساخت‌ها، انجام مشاوره و آزمایش تشخیصی، مراقبت درمانی و توانمند شدن مبتلایان تاکید کرد و گفت: تاکنون به اهداف خوبی در کنترل این بیماری دست یافته‌ایم و امیدواریم باتوجه به اینکه شناسایی بیماری ایدز پیچیده‌تر از سایر بیماری هاست، با تلاش همکاران به تمام اهداف تبیین شده برسیم.

حیدری گفت: در کمپینی که در فاصله 20 آبان تا 20 آذر تدارک دیده شده جای خوشبختی است که با همت همکاران عزیز بیش از 60 هزار تست انجام گرفته و امیدوارم در این ماه به اهداف از پیش تعیین شده ( تشخیص بیشتر بیماری) برسیم.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar