logo

چرا دریافت مجوز حرفه‌ای باشگاه‌ها در ایران چالش‌برانگیز است؟

منبع
تسنيم
بروزرسانی
چرا دریافت مجوز حرفه‌ای باشگاه‌ها در ایران چالش‌برانگیز است؟

تسنیم/رسول باختر در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، در مورد صدور آرای هیئت بدوی مجوز باشگاهی و عدم دریافت مجوز ملی توسط پنج باشگاه، اظهار داشت: اگر باشگاهی در سه سال متوالی موفق به دریافت مجوز ملی نشود، پرونده به کمیته انضباطی ارجاع می‌شود و یکی از تنبیهات می‌تواند سقوط به دسته پایین‌تر باشد که در صورت وقوع این اتفاق باید تیمی از رده پایین‌تر جایگزین شود.

وی درباره میزان جرایم مالی باشگاه‌هایی که موفق به کسب مجوز ملی نشدند، تصریح کرد: این موضوع وابسته به سال و میزان آیتم‌هایی است که باشگاه مذکور موفق به انجام آن برای دریافت مجوز حرفه‌ای نیست، اما معمولاً  و احتمالاً برای سال‌های اول تا سوم مبالغ 100، 300 و 500 میلیون در نظر می‌گیرند. تأکید می‌کنم که این مبالغ قطعی نیست و وابسته به میزان تخلفات باشگاه‌ها شاید تغییر کند.

کارشناس حقوقی فوتبال کشورمان با اشاره به معیارهای کنفدراسیون فوتبال آسیا، خاطر نشان کرد: اگر قرار باشد واقعاً تمامی معیارهای کنفدراسیون آسیا سختگیرانه ابلاغ و یکسری شرایط در نظر گرفته شود، شاید تنها باشگاه سپاهان موفق به دریافت مجوز شود. یکی از آیتم‌های استاندارد ایمن‌سازی، تخلیه فوری ورزشگاه در شرایط خاص مانند زلزله و ... است که اجرای این آیتم در بیشتر ورزشگاه‌های ما خیلی سخت است.

باختر با ارائه پیشنهادی به مسئولان کمیته صدور مجوز حرفه‌ای گفت: در قوانین مجوز حرفه‌ای ابلاغی کنفدراسیون فوتبال آسیا مواردی وجود دارد که منطبق با سیاست‌هایی است که برای باشگاه‌های خصوصی در کشورهای خارجی است. مثلاً یک تیم ورزشی خصوصی در دیگر کشورها ورزشگاه تحت اختیارش است و برای هرگونه خدماتی حین بازی نیازمند عقد قرارداد رسمی با دیگر ارگان‌ها، اما در فوتبال کشور ما یکسری موارد اصلاً نیاز به عقد قرارداد ندارد و به صورت پیشفرض انجام می‌شود. بنابراین در مذاکره با کنفدراسیون فوتبال آسیا این موارد به راحتی قابل حل است و چالش‌های دریافت مجوز حرفه‌ای را کاهش می‌دهد.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره